200 ezer távfűtéses háztartás részesülhet támogatásban – elindul a lakossági pályázati lehetőség!

Az ötmilliárd forintos keretösszegű kiírás a távhőfelhasználás mérhetővé és szabályozhatóvá tételében segíti a társasházakat és lakásszövetkezeteket, a 100 százalékos támogatás jóvoltából összesen akár 200 ezer háztartás fizethet majd a tényleges fogyasztása alapján, kevesebbet a távfűtésért - közölte az Energiaügyi Minisztérium hétfőn.
A program célja, hogy mintegy 410 ezer háztartás közel felének lehetőséget biztosítson korszerű mérési rendszerek kiépítésére anélkül, hogy saját forrásokat kellene igénybe venniük. A pályázat keretein belül támogatható távolról leolvasható fűtési költségmegosztó eszközök beszerzése és telepítése, valamint a régi készülékek cseréje vagy távolról leolvashatóvá tétele is. Emellett a távhőszolgáltatással rendelkező lakóépületek számára lehetőség nyílik arra, hogy vissza nem térítendő támogatást igényeljenek az adatgyűjtő rendszerek telepítéséhez. Továbbá, a program keretében támogatható a termosztatikus radiátorszelepek és alsó elzáró szerelvények felszerelése is, hogy tovább javítsák az energiahatékonyságot és a költségek optimalizálását.
Az ötmilliárd forintos teljes keretösszegből egy pályázó legalább 100 ezer forint és legfeljebb 120 millió forint támogatást igényelhet. A kérelmeket a területi szempontok figyelembe vétele nélkül, beküldésük idősorrendjében bírálják el. A támogatott fejlesztések megvalósításának legkésőbbi határideje 2026 vége. A társasházak, lakásszövetkezetek pályázatait 2025. június 30-án 14 órától a rendelkezésre álló keretösszeg 120 százalékának eléréséig, de legkésőbb 2026. június 30-ig várják.
Két héttel ezelőtt indult el a pályázathoz kapcsolódó szolgáltatói és termékregisztráció folyamata, amelynek keretében a kérelmek 2026 végéig nyújthatók be - tájékoztatott a minisztérium.
A vissza nem térítendő forrással támogatott fejlesztések nem terhelik meg a családok pénztárcáját. A lakók a jövőben nem a légköbméterrel vagy az alapterülettel, hanem tényleges felhasználásukkal arányosan fizetnek a távfűtésért. A folyamatosan nyomon követhető adatok tudatosabb fogyasztást tesznek lehetővé, ami a rezsikiadások csökkenéséhez vezethet - hívta fel a figyelmet az EM.
A kormány jelentős forrást biztosít az iparági vállalkozások számára a Jedlik Ányos Energetikai Program keretében, amely lehetőséget kínál a rendszerek korszerűsítésére és zöldítésére. Jelenleg pályázható egy 45 milliárd forintos keret a távhőszolgáltatók számára, amely a hatékonyságot növelő infrastrukturális fejlesztésekre használható fel. Július hónapban újabb lehetőség nyílik meg, ezúttal a távhőtermelők számára, ahol 51 milliárd forint áll rendelkezésre. Ezen támogatás célja, hogy elősegítse a földgáz kiváltását megújuló energiaforrásokkal. Így idén nyáron összesen több mint 100 milliárd forint áll rendelkezésre a távfűtés korszerűsítése, valamint költséghatékonyabb és környezetbarátabb működésének előmozdítására - áll a közleményben az EM részéről.