A háború befejezését követően a Szíriában győzelmet arató iszlamista csoportok "stabilitást és békét" ígérnek a lakosságnak.


A győztes lázadók vezetője, Mohammed al-Jolani, határozottan kijelentette a szíriai népnek, hogy az ország előtt újabb háború árnyéka nem bontakozik ki. Az ideiglenes kormány frissen megválasztott vezetője, Mohammed al-Basír, hangsúlyozta, hogy elérkezett az idő, amikor az emberek végre "élvezhetik a stabilitás és a béke szépségeit".

Megkezdte munkáját az átmeneti kormány Szíriában, ahol továbbra is euforikus a hangulat a pár nappal ezelőtti hatalomváltás miatt.

A győztes iszlamista vezető, Abu Mohammad al-Julani hangsúlyozta, hogy Szíria népe nem kell újabb háborúval szembenéznie. "Az emberek már teljesen belefáradtak a harcokba. Az ország jelenlegi állapotában nem képes elviselni egy újabb konfliktust, és meg fogunk tenni mindent, hogy elkerüljük a további viszályokat" - nyilatkozta al-Julani a Sky Newsnak egy damaszkuszi mecset látogatása alkalmával.

Az új ügyvezető kormányfő Mohammed al-Basír lett, aki korábban az ország északnyugati részén található lázadók által ellenőrzött területek vezetésével foglalkozott. Az úgynevezett Megváltás kormány élén, amelynek központja Idlib városában található, most új kihívások elé néz.

Al-Basír az al-Dzsazírának adott interjújában hangsúlyozta, hogy elérkezett az idő, amikor az embereknek végre "meg kell tapasztalniuk a stabilitás és a nyugalom érzését". Kiemelte, hogy a kormány elkötelezett amellett, hogy biztosítsa a lakosság számára a szükséges szolgáltatásokat.

"Az átmeneti kormány legfőbb feladata a biztonság megőrzése, az intézmények stabilitásának fenntartása és az állam leomlásának megakadályozása" - nyilatkozta al-Basír a leváltott kormány minisztereivel folytatott megbeszélés során. "Ezen kívül arra is törekszünk, hogy a lakosság számára elengedhetetlen szolgáltatásokat nyújtsunk, amíg létrejön egy új szíriai kormány, amely igazodik a szíriai társadalom igényeihez és elvárásaihoz."

Az átmeneti kormány miniszterei is al-Basír korábbi kormányából érkeznek Damaszkuszba, és már meg is kezdték a tárgyalásokat a leköszönő kabinettel kedden. A tervek szerint március elejéig lezárul a hatalomátadás adminisztratív folyamata.

Közben Kaja Kallas, az EU külügyi főmegbízottja figyelmeztetett arra, hogy Szíria destabilizálása elkerülhetetlen következményekkel járhat. "Szíriának nem szabad a második Irak, Libia vagy Afganisztán sorsára jutnia" - fogalmazott Kallas kedden Brüsszelben, az Európai Parlament plenáris ülésén. Kiemelte, hogy létfontosságú a felekezeti erőszak megelőzése, a szélsőséges nézetek újbóli térnyerésének megakadályozása, valamint a kormányzati vákuum kialakulásának elkerülése.

„Kérlek, tedd különlegessé a mondandódat!” – hangzott el Kallas szájából az Európai Parlament külügyi bizottságának meghallgatásán.

Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke a jövő hét elején Törökországba látogat, hogy a szíriai helyzetről folytasson tárgyalásokat. A megbeszélések célja, hogy elemezzék a legfrissebb események hatását a régióra és azon túl - tájékoztatott az EU vezető diplomáciai képviselője, miután telefonon egyeztetett Recep Tayyip Erdogan török elnökkel. Von der Leyen hangsúlyozta, hogy a legfontosabb feladat a szíriai területi integritás megőrzése és a kisebbségek védelme.

Eközben az élet fokozatosan újra felveszi régi ritmusát. A bankok és boltok újra kinyitották kapuikat, a közszolgáltatások zavartalanul működnek, és a fegyveresek száma is csökken az utcákon.

A lázadók legfontosabb csoportja, a Hajat Tahrir as-Sam vezetője, al-Golani, utasította a milíciák tagjait, hogy vonuljanak vissza a városokból. Ezzel visszaállította a rendőrség és a biztonsági erők felelősségét a törvényes rend fenntartásában Szíriában.

Related posts