A kormány stratégiai válsága továbbra is tart: az akkugyártás súlyosan visszaveti az ipar teljesítményét.
Az akkumulátorgyártás terén ismét jelentős, 30 százalékot meghaladó visszaesést tapasztaltunk októberben. Érdekes módon a járműgyártás csupán 4 százalékos csökkenést mutatott. Az ipari szektor egyébként kedvező teljesítményt nyújtana, ha nem lennének ezek a kedvezőtlen trendek.
Októberben a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) jelentése szerint az ipari kibocsátás 2,0 százalékkal túlszárnyalta a szeptemberi szintet, figyelembe véve a szezonális és munkanapra korrigált adatokat. Ugyanakkor az ipari termelés volumene 0,2 százalékkal csökkent, és ha a munkanaphatásokat is figyelmen kívül hagyjuk, az éves összehasonlításban 3,1 százalékos visszaesést mutatott.
Az éves szintű csökkenés hátterében az áll, hogy a feldolgozóipar különböző ágazataiban a termelés valójában növekedett.
A feldolgozóipar legjelentősebb ágazataként számon tartott járműgyártás volumene 26 százalékos részesedéssel bír, azonban tavalyhoz képest 3,9 százalékos csökkenést mutatott. Különösen a közúti gépjárművek gyártása szenvedett, hiszen itt a visszaesés mértéke 12,0 százalékra rúgott. Ezzel szemben a közúti jármű alkatrészek előállítása 3,3 százalékos növekedést könyvelhetett el.
A feldolgozóiparban a számítógépek, elektronikai és optikai termékek gyártása különösen figyelemre méltó növekedést mutatott, hiszen ezen alágazatok összesen 11 százalékát képviselik a teljes termelésnek. A növekedés mértéke 16,3 százalékra rúgott, ami a legkiemelkedőbb az ágazaton belül. Ezen kívül, ha a legnagyobb alágazatokat vizsgáljuk, érdekes ellentmondást találunk: míg az elektronikai alkatrészek és áramköri kártyák gyártása 6,8 százalékkal visszaesett, addig a számítógépek és perifériás egységek előállítása drámai módon, 84 százalékkal nőtt.
A 9,4%-os feldolgozóipari részesedésű villamos berendezések gyártása 16,9%-kal csökkent az előző év azonos hónapjához képest. A két legfontosabb alágazat közül...
Az akkumulátorok és szárazelemek gyártása 31%-kal csökkent, míg a villamos motorok, áramfejlesztők, elosztók és szabályozó készülékek előállítása 5,1%-os visszaesést mutatott.
A jegybank legfrissebb Termelékenységi jelentése alapján lényegesen magasabb szintű termelékenységről van szó.
Gyorsabb megtérülést hozott volna, és jelentősebben hozzájárult volna a magyar gazdaság modernizációjához, ha az akkumulátoriparba befektetett ezermilliárdok akár csak egy kis részét a hatékonyabb termelési módszerek és ágazatok fejlesztésére fordítják.
Az élelmiszeripar, ital- és dohánytermékek gyártása, amely a feldolgozóipar 13 százalékát képviseli, az előző év azonos hónapjához képest 2,7 százalékos növekedést mutatott. E fejlődés hátterében a hazai és külpiaci eladások bővülése áll. Különösen kiemelkedik a húsfeldolgozás és -tartósítás szegmense, amely a legnagyobb arányt, 23 százalékot képviseli, és 10,9 százalékos növekedést könyvelhetett el az előző év októberéhez viszonyítva. Ez időszak alatt hét alágazatban tapasztalhattunk termelési bővülést, amely 3,7 és 26 százalék közötti mértékben változott. A legnagyobb növekedést a dohánytermékek gyártása érte el, míg a legkisebb emelkedést a takarmánytermelés mutatta. Ezen kívül három alágazatban csökkenés volt megfigyelhető, amely 5,8 és 18,1 százalék közötti sávban mozgott, a legnagyobb visszaesést pedig a növényi és állati olajok gyártása szenvedte el.
A két közepes súlyú alág közül a gumi-, műanyag és nemfém ásványi termék gyártása 4,6 százalékkal nagyobb, a fémalapanyag és fémfeldolgozási termék gyártása 4,9 százalékkal kisebb volt az előző év azonos időszakinál.
Az előző hónapban tapasztalt visszaesést követően a vegyi anyagok és termékek gyártása, amely 5,1 százalékos súlyt képvisel, 12,8 százalékkal emelkedett az egy évvel ezelőtti szinthez képest. E növekedés fő mozgatórugója a jelentős súlyt képviselő műanyagalapanyag-gyártás fellendülése volt.
Folytatódott a csökkenés a kokszgyártás, kőolaj-feldolgozásban: a termelés októberben 11,4 százalékkal kisebb volt az egy évvel korábbinál, elsősorban a hazai eladások visszaesése miatt, miközben a külpiaci eladások bővültek.