A magyar gazdaság nem lenne képes elhelyezni több százezer ukrán vendégmunkást.

A kormány számára fontos indokok állnak a háttérben, amiért véleménynyilvánító szavazást kezdeményezett Ukrajna lehetséges uniós csatlakozásával kapcsolatban. Orbán Viktor, a miniszterelnök, a Kossuth Rádió "Jó reggelt, Magyarország!" című műsorában kifejtette, hogy hazánk nem lenne képes több százezer ukrán vendégmunkást befogadni, amely a csatlakozással együtt járna. Rámutatott, hogy ez a helyzet nemcsak Európa, hanem Magyarország gazdaságát is súlyosan érintené. A kormány célja, hogy a magyar állampolgárok számára biztosítsa a munkahelyeket, és elkerülje, hogy más országokból érkező munkavállalók elvegyék előlük a lehetőségeket. Éppen ezért nem meglepő, hogy a kormány a közvélemény véleményével is szeretné formálni a kérdést Ukrajna uniós tagságáról.
A Világgazdaságnak Szigethy-Ambrus Nikoletta, az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány elemzője elmondta, hogy bár Magyarországot főként tranzitországnak tekintik, innen egy rövidebb idejű tartózkodást követően a nyugat-európai államokba indulnak tovább az ukránok. Az itt maradók munkavállalása hasonló jellegű, mint a többi európai országban: nagyobb részük az iparban dolgozik, főként betanított munkát végeznek. Érdemes a nemi arányokat is megnézni a Magyarországon tartózkodó ukrán állampolgárok között: az összesített adatok szerint 2024-ben 12 842 volt a férfiak, míg 14 546 a nők száma. A nők körében az ápolási munkák, a vendéglátásban betöltött kisegítő pozíciók népszerűek, a férfiaknál az építőipari munkák, valamint a feldolgozóipari tevékenységek.
Az uniós csatlakozás és a schengeni övezethez való csatlakozás lehetősége jelentős mértékben egyszerűsítheti az utazás és a határátlépés folyamatát. Ennek következtében várható, hogy az ukrán munkavállalók számára vonzóbbá válik a magyar, illetve a nyugat-európai országokban történő elhelyezkedés, hiszen a könnyebb hozzáférés ösztönzőleg hathat a mobilitásukra.
További részletek itt olvashatók: