Egy friss felmérés alapján a magyar lakosság negyedének aggodalmait váltja ki a mesterséges intelligencia, amelyet fenyegetésként élnek meg.
Sokan örülnek a mesterséges intelligencia által kínált lehetőségeknek, azonban rengetegen attól is félnek, hogy elveszi állásukat az AI.
Magyarországon a megkérdezettek 45%-a úgy gondolja, hogy a mesterséges intelligencia (AI) jelentős módosításokat hoz majd munkájukban az elkövetkező öt évben. Ezzel szemben a válaszadók kevesebb mint 25%-a tart attól, hogy a technológia el fogja venni a munkahelyét. A nemzetközi színtéren a helyzet még drámaibb: globálisan a válaszadók 60%-a véli úgy, hogy az AI befolyásolja a munkát, míg 36%-uk fél attól, hogy a gépek kiszorítják őket. Ezt a megállapítást a K&H Bank osztotta meg szombaton az MTI-vel, hivatkozva az Ipsos által 32 országban végzett kutatásra.
Világszinten és Magyarországon is a felmérésben részt vevők 55 százaléka vélte úgy: az AI leginkább abban változtatja meg az életüket, hogy segítségével gyorsabban tudnak majd elvégezni bizonyos feladatokat.
A szórakoztatás területén várható a legjelentősebb átalakulás, amelyre az emberek nagy reményeket fűznek: a válaszadók 51%-a úgy véli, hogy az elkövetkező 3-5 évben az AI technológiák révén gazdagabb és izgalmasabb szórakozási lehetőségekre számíthatnak. Érdekes módon azonban Magyarországon, Svédországban, az Egyesült Államokban és Belgiumban mindössze a válaszadók kevesebb mint 40%-a osztja ezt a véleményt.
A magyar válaszadók közel kétharmada bízik abban, hogy a mesterséges intelligenciát használó vállalatok megfelelően kezelik és védik az adataikat. Érdekes, hogy ezen a téren csak Thaiföld, Indonézia és Kína mutatott magasabb értékeket a felmérés során.
A globális vélemények a személyes adatok védelmét illetően nem éppen derűlátóak: mindössze 47 százaléknyian hisznek abban, hogy a mesterséges intelligencia képes biztonságosan kezelni ezeket az információkat, míg közel ennyien megmaradnak a bizalmatlanság állapotában.
A felmérés során külön figyelmet szenteltek az emberek és a mesterséges intelligencia közötti bizalom kérdésének is. Megdöbbentő, hogy a magyar válaszadók több mint fele optimistán tekint a mesterséges intelligencia jövőjére, és bízik abban, hogy az nem fog elfogult vagy diszkriminatív módon működni. Ezzel szemben az emberekkel szembeni bizalom csupán 41 százalékos, ami arra utal, hogy a társadalomban mélyebb aggodalmak és kétségek fogalmazódnak meg az emberi kapcsolatok terén.
Ez arra utal, hogy egyre többen vélik úgy, hogy az mesterséges intelligencia objektívebb és megbízhatóbb megoldásokat kínál, mint az emberi döntéshozatal. Ugyanakkor fontos hangsúlyozni, hogy az AI rendszerek mögött húzódó algoritmusok is időnként tévedhetnek – emelték ki a szakértők.
Az Ipsos 2024-es AI Monitor jelentése átfogó képet nyújt arról, hogyan viszonyulnak az emberek világszerte és Magyarországon a mesterséges intelligenciához. A felmérést 32 országban, a 16-74 éves korosztályból, 23 685 ember bevonásával készítették 2024. április 19. és május 3. között.