Szijjártó Péter Irakba küldi Zaid Naffa testvérét, aki a nemzetbiztonsági átvilágításon nem teljesítette a szükséges követelményeket.


A magyar diplomata-jelölt szoros, személyes kapcsolatokat tart fenn Orbán Viktorral, míg a Naffa család évtizedek óta különleges pozícióban él.

Szijjártó Péter külügyminiszter egy jordániai származású magyar üzletembert, Oszama Naffát javasolja nagykövetnek Irakba. Naffa a Fidesz-kormányokkal, valamint Orbán Viktorral is szoros kapcsolatot ápoló Naffa-család tagja. A nagykövetjelölt kinevezésére vonatkozó meghallgatásra a következő hétfőn kerül sor az Országgyűlés külügyi bizottságának zárt ülésén, ahol a nyilvánosságot kizárják, ahogyan ez a gyakorlatban már megszokott. A HVG értesülései szerint ezen a meghallgatáson további nagykövetjelöltek is bemutatkoznak, akik Irakba és Jordániába készülnek.

A lap felidézte, Oszama és három fiútestvére is ismert Magyarországon. Tinédzserként érkeztek a jordániai Ammánból Magyarországra, ahol a fiúk az egyetemi évek után közösen kezdtek vállalkozni, legismertebb, hosszú ideig sikeres projektjük a Jordan Tours utazási iroda volt, ám azt kártalanítási szabálytalanságok miatt 2005-ben törölték. Oszama Naffa korábban, 2023 nyaráig az Egyesült Arab Emírségekben vezette az abu-dzabi magyar nagykövetséget. Annak idején, 2015-ben nagyköveti kinevezése nemcsak azért volt furcsa, mert épphogy megszerezte a - könnyített - magyar állampolgárságot, hanem azért is, mert kiküldése miatt idő előtt kellett visszahívni elődjét, Jancsi Zoltán nagykövetet.

- A leendő iraki magyar nagykövet egyébként a 2010-es évek közepén, ha a diplomáciában nem is, az állami irányítású gazdaságdiplomáciában már jól ismert volt, hiszen 2013-15 között a keleti nyitás politikájában kulcsszerepet játszó Magyar Nemzeti Kereskedőház Zrt. arab országokért felelős kereskedelmi igazgatója volt. Oszamánál az Alkotmányvédelmi Hivatal nemzetbiztonsági kockázatot nem azonosított, az egy évvel későbbi, nagykövetjelölti átvilágításakor sem.

Pécs rejtélyes utcáin járt egy jordán üzletember, akinek nem volt szerencséje a nemzetbiztonsági átvilágításon. E látogatás során felmerült a kérdés, hogy milyen kapcsolat fűzi őt a Naffák, Orbánék és a "titkos" menekültek világához. A titkokkal övezett találkozók és a háttérben zajló események újabb kérdéseket vetnek fel a város politikai és gazdasági tájában. Kérdés, hogy mi rejlik a látszólagos véletlenek mögött, és milyen következményekkel járhat ez a furcsa összefonódás.

Zaid Naffa, aki 22 éve Jordánia tiszteletbeli konzulja Budapesten, kétszer is megbukott a nemzetbiztonsági átvilágításon. Érdekes, hogy kinevezését a szocialista kormányzás idején, 2003-ban kapta, holott korábban, 2001-ben, már egyszer elutasították honosítási kérelmét a nemzetbiztonsági vizsgálat miatt. A 2000-es évben benyújtott kérelmét az államfő elutasította, majd 2016-ban, az Orbán-kormány alatt is hasonló sorsra jutott. Ennek ellenére, Zaid Naffa hosszabbítgatott tartózkodási engedéllyel továbbra is Magyarországon maradt, és megőrizte konzuli pozícióját. A cikk felhívja a figyelmet arra is, hogy 2016-ban nem csupán Naffa, hanem a honosítást vele együtt kérvényező Ghaith Pharaon, a szaúdi üzletember is, aki évtizedek óta nemzetközi körözés alatt állt, szintén megbukott a nemzetbiztonsági átvilágításon. Ghaith Pharaon 2017-ben elhunyt.

Nincs senki, aki vállalná a naffát. Gaith Pharaon neve eltűnt a magyar cégjegyzékből, miután Orbán arab "barátja" nem teljesítette a TEK átvilágítási követelményeit.

Related posts