A Notre-Dame katedrális lenyűgöző története: A tűzvész árnyékában és a mai napfényben (VIDEÓ)
Tűz ütött ki 2019. április 15-én, hétfőn este a párizsi Notre-Dame székesegyházban. Az első hírek szerint a tűz a restaurálási munkálatokhoz felállított állványzaton, a tetőszerkezetnél keletkezett és onnan terjedt tovább. "Öt éven belül újjáépítjük a párizsi Notre-Dame székesegyházat, amely még szebb lesz" - mondta Emmanuel Macron francia elnök 2019. április 16-án. A székesegyház 2024. december 7-én nyílik meg újra.
A tűz következtében a huszártornyot végleg elnyelte a lángok tüzijátéka, és magával ragadta az egész tetőszerkezetet, amely most már csak emlék a romok között.
A tűzoltók a 850 éves gótikus épület kőből készült szerkezetét és harangtornyait megmentették a teljes pusztulástól. A templom ereklyéit és műkincseit nem érte kár, az oltás után azokat biztonságba helyezték.
Patrick Chauvet, a katedrális vezetője egykor megosztotta, hogy a lángok nem hatoltak be a katedrális kincstárába, és hogy az egyik legértékesebb relikviát, Jézus Krisztus töviskoronáját sikeresen megmentették az égő épületből.
A tűzvész után megjelent hírek alapján a francia bűnügyi rendőrség egyik vezetője felvetette, hogy a tűz mögött valószínűleg rövidzárlat állhat. Később, 2019. június végén a párizsi ügyészi hivatal bejelentette, hogy "nincs arra vonatkozó bizonyíték, hogy bűncselekmény állna a Notre-Dame-székesegyházban történt tűzvész hátterében".
Rémy Heitz államügyész legfrissebb nyilatkozatában kiemelte, hogy a folyamatban lévő nyomozás eddigi eredményei alapján még nem sikerült pontosan megállapítani a tűzeset kiváltó okát.
Megjegyezte, hogy a gondatlanság lehetősége sem kizárt, ezért azt is vizsgálják, hogy esetleg az elektromos rendszer meghibásodása vagy egy el nem oltott cigaretta is hozzájárulhatott a Notre-Dame lángra kapásához.
Ugyanazon a nyáron, augusztus közepén a francia kulturális minisztérium bejelentette, hogy...
"továbbra is az összeomlás veszélye fenyegeti az óriási tűzvésztől az utolsó pillanatban megmentett székesegyházat".
Az év végén Patrick Chauvet, a Notre-Dame vezetője különös hangsúlyt fektetett arra, hogy kifejezze érzéseit a templom helyzetével kapcsolatban. Szavaiban mélyen megjelent a hely szellemisége és a közösség iránti elkötelezettsége.
A híres párizsi székesegyház olyan sebezhető állapotban van, hogy mindössze 50% esélyt látni a megmentésére.
Istennek hála a jobbik 50 százalék bontakozott ki azután. 2020 júliusában az államfő engedélyezte az eredeti formában történő helyreállítást. 2021. elején már a megfelelő épületköveket keresték a rekonstrukcióján dolgozó szakértők geológusokkal együttműködve. Majd a helyreállításhoz szükséges 100-200 éves fák kiválasztásának is nekifogtak. Az akkori tervek úgy szóltak, hogy március végéig mintegy 1000 darab, legalább százéves fát vágnak ki hozzá.
A székesegyház épületstabilizálási munkálatai 2021 szeptemberére befejeződtek, lehetővé téve a tényleges helyreállítási folyamatok megkezdését. A katedrális impozáns nagyorgonájának teljeskörű restaurálásához három évvel a pusztító tűzvész után, 2022 tavaszán fogtak hozzá.
Egy 2022 nyári hír különleges figyelmet kapott: a párizsi önkormányzat Bas Smets belga tájépítészt kérte fel a Notre-Dame körüli terület revitalizálására. A projekt célja a székesegyház előtti tér zöldfelületeinek bővítése és az épület impozáns homlokzatának kiemelése volt, hogy ezzel még inkább fokozzák a helyszín esztétikai értékét és látogatói élményét.
Idén tavasszal készült el a katedrális hajójának födémszerkezete. Szeptemberben, alig három hónappal a székesegyház újbóli megnyitása előtt visszatért a Notre-Dame-ba az északi harangtoronynak a 2019-es tűzvészben megrongálódott nyolc harangja: a legnagyobb, több mint négytonnás Gabrieltől a legkisebb, kevesebb mint egytonnás Jean-Marie-ig.
Öt évig tartó grandiózus építkezés után, amely során 250 vállalat és számos kézműves közreműködött, a székesegyház december 7-én újra megnyitja kapuit.
A francia köztársaság elnöke a katedrális előtt mondja el megnyitó beszédét, majd másnap részt vesz a Notre-Dame-ban tartandó első misén, amely a tűzvész után rendezett ünnepségsorozat kezdetét jelenti. Ez a hét napos vallási esemény különleges jelentőséggel bír, hiszen a közösség összegyűlik, hogy együtt emlékezzen és ünnepeljen.
Az újjáépített katedrális várhatóan még nagyobb látogatottságot vonz, mint a tűzvész előtti időszakban, évi 15 millió érdeklődőre számítanak. Ennek érdekében online regisztrációt vezettek be, hogy hatékonyan kezelhessék a napi 40 ezer látogató érkezését. A belépés a templomba továbbra is ingyenes marad, ám a látogatók számára kötelező lesz, hogy néhány nappal a tervezett időpont előtt foglaljanak időpontot.
A székesegyház legfeljebb háromezer látogató befogadására képes.
"Már alig várjuk, hogy ismét az egész világot a székesegyház lenyűgöző boltozata alatt üdvözölhessük!"
- jelentette ki Laurent Ulrich párizsi érsek egy novemberi sajtótájékoztatóján.
A külsejét tekintve korhű helyreállításnak köszönhetően a székesegyház óriási változáson ment át; az új, színes és modern külső díszkivilágításnak köszönhetően fehéren "világító" falakkal fogadhatja a látogatókat, miután a mintegy 42 ezer négyzetméternyi homlokzatát megtisztították az évtizedek alatt rárakódott portól és koromtól.
Az épület belső terét modern bútorokkal alakították ki, ami friss és letisztult légkört teremt. Az oltár és a szentségtartó szekrény, valamint a főbejáratnál jobbra elhelyezkedő szenteltvíztartó mind minimalista stílusban készült, és bronzból formázták őket, így eleganciájuk mellett időtlen szépséget is sugároznak.
A legfrissebb hírek szerint a következő hétvégén, szombaton és vasárnap, rendkívüli intézkedések lépnek életbe Párizsban a Notre-Dame-székesegyház újranyitásának ünnepsége kapcsán. A hatóságok hatalmas létszámú biztonsági erőt, összesen hatezer rendőrt és csendőrt vetnek be, hogy biztosítsák az esemény zavartalanságát. Az ünnepségre várhatóan körülbelül ötven állam- és kormányfő érkezik, ami tovább növeli a biztonsági intézkedések szükségességét.
Mozgósítják a hadsereg Sentinelle nevű terrorelhárító egységét és a hadsereg hatáskörébe helyezik a drónelhárítást. A rendőrkapitányság folyami dandárját szintén készenlétbe helyezik, csakúgy, mint a BRI bűnfelderítő és gyorsreagálású rendőri egységet, a tetőkön mesterlövészek ügyelnek majd a biztonságra.
A szombati szertartáson Laurent Ulrich, Párizs érsekének vezetésével ünnepélyesen megnyitják a székesegyház bezárt ajtajait. Az érsek jelképesen megszólaltatja az orgonát is - olvasható a Notre-Dame honlapján.