A pápa telefonbeszélgetést folytatott a leköszönő amerikai elnökkel, amelynek középpontjában a béke és a halálbüntetés eltörlésének kérdése állt – számolt be a Vatican News.


Joe Biden elnök januárban zárja le hivatalos mandátumát, és ezt követően csütörtökön telefonbeszélgetést folytatott a pápával. Az elmúlt évek során a demokrata politikus és a katolikus egyházfő számos alkalommal találkoztak és egyeztettek fontos témákról. A legutóbbi beszélgetés során, a karácsonyi időszak szellemében, a béke előmozdításának kérdése került a középpontba – tájékoztatott a Fehér Ház. A közlemény kiemeli, hogy Biden elnök kifejezte háláját a pápának, amiért folyamatosan elkötelezi magát a globális szenvedés csökkentése mellett, beleértve az emberi jogok védelmét és a vallásszabadság támogatását.

Az amerikai elnök örömmel fogadta el a Szentatya invitálását, hogy a következő hónapban ellátogasson a Vatikán szent falai közé – közölte a Fehér Ház. Joe Biden január 9. és 12. között Rómába utazik, ahol találkozik Ferenc pápával, Sergio Mattarella olasz köztársasági elnökkel, valamint Giorgia Meloni miniszterelnökkel. A vatikáni audienciát január 10-re tervezték. Ez a találkozó az egyik utolsó alkalma lesz Biden elnöknek, aki január 20-án adja át a stafétát Donald Trumpnak, aki akkor leteszi az esküt az Egyesült Államok új elnökeként.

Ferenc pápa mélyen elkötelezett a fogva tartottak sorsa iránt, különösen azoké iránt, akiket az Egyesült Államokban halálbüntetéssel fenyegetnek. 2018-ban jelentős lépést tett, amikor módosította a Katolikus Egyház Katekizmusának 2267-es pontját, amelyben a halálbüntetést elfogadhatatlan intézkedésnek minősítette. Ez a döntés nemcsak a vallási tanításokban, hanem a társadalmi diskurzusban is komoly hatással bír.

Hosszú időn keresztül egyes bűncselekmények súlyosságát a törvényes hatóságok olyan válaszként értékelték, amely végső, de mégis elérhető eszköznek számít a közjó védelme érdekében. Ma azonban egyre inkább tudatosul bennünket, hogy az emberi méltóság a legsúlyosabb bűncselekmények elkövetése után sem csorbul. Ezen kívül a büntetőjog területén is új megközelítések nyernek teret, amelyek a rehabilitációra és a reintegrációra helyezik a hangsúlyt. Fejlettebb fogvatartási rendszerek alakultak ki, amelyek nemcsak a társadalom védelmét szolgálják, hanem a bűnösök számára is lehetőséget adnak a javulásra. Ennek fényében az Egyház világosan hirdeti, hogy "a halálbüntetés elfogadhatatlan, mivel sérti az emberi személy sérthetetlenségét és méltóságát", és elkötelezetten dolgozik annak eltörlésén világszerte. (KEK 2267)

2022 szeptemberében a pápa imavilághálója hangsúlyozta, hogy a szentév a remény és az irgalmasság időszaka, ahogy azt a Spes non confundit kezdetű bullájában is kifejtette. Két héttel ezelőtt ismét előtérbe került ez a téma, hiszen a jubileum során fontos lépéseket kell tenni a szegény országok adósságának eltörlése érdekében, valamint a halálbüntetés eltörlésére is felhívta a figyelmet a világ minden táján. 2022-ig 53 országban alkalmazták a halálbüntetést, ami ellentétes a keresztény tanításokkal, hiszen ezek a hitek megsemmisítik a megbocsátás és a megújulás lehetőségét – írta a pápa.

December 8-án, a Szeplőtelen Fogantatás ünnepén a Szentatya az Úrangyala elimádkozásakor felhívást intézett a hívekhez, hogy emeljék fel imáikat azokért a fogva tartottakért, akik az Egyesült Államokban várják halálos ítéletük végrehajtását. Kérte, hogy imádkozzunk a büntetésük megváltoztatásáért, és fohászkodjunk testvéreinkért, kérve az Úr kegyelmét, hogy mentsen meg őket a haláltól.

Erre válaszolva az amerikai püspökök az USA összes katolikusához fordultak, hogy kérjék a leköszöntő Biden elnöktől a halálbüntetés megváltoztatását a szövetségi börtönökben fogva tartott negyven személy érdekében. Hasonló kampányt folytatott már korábban a Catholic Mobilizing Network amerikai katolikus szervezet, amelynek igazgatója szerint ez az utolsó lehetősége Biden elnöknek arra, hogy vállalja a katolikus tanítást és megmentse ezeknek az embereknek az életét, mandátuma utolsó hónapjában, mely a szentév kezdete.

Related posts