A Webb története tele van meglepetésekkel, hiszen szinte a kezdetektől fogva úgy tűnt, hogy nem is fog elindulni. Helló Magyarország!
A James Webb űrtávcső napjainkban a NASA figyelmének középpontjában áll, azonban a projekt számos alkalommal majdnem a végső határvonal előtt megakadt, és kérdésessé vált, hogy egyáltalán eljut-e a kilövésig.
2011 novemberében a Kongresszus meghozta ítéletét Webb sorsáról, írja a Live Science. Továbbra is finanszíroznák, de csak egy sérthetetlen költségvetési plafonnal: nyolcmilliárd dollár.
Mike Menzel, a NASA James Webb Űrtávcső küldetési rendszermérnöke rendszeresen a felülvizsgálati bizottság előtt találta magát, hogy megindokolja a projekt időigényességét és költségeit. Válaszai tömören így fogalmazódtak meg: a hibahatár. Az analízis alapján megállapította, hogy az emberi hiba kockázata jóval nagyobb, mint ha az egész rendszert egy több emelet magas kamrában zötyögnénk, mintha az időnk végleg elfogyna.
"A megszokott szabályok itt nem érvényesek" – mondta már sokszor. "Ismeretlen ismeretlenek", ahogyan a Webb legénysége kezdte el nevezni azokat a problémákat, amelyeket még csak elképzelni sem tudtak.
Költségvetési túllépések, bürokratikus visszaélések és kongresszusi felügyelet – mindezek árnyékában alakult ki az a bonyolult folyamat, amely újraértelmezte az űrteleszkópok alapoktól való tesztelésének módját. A Webb teleszkóp, mint egy igazi túlélő, mindezeket a kihívásokat legyőzte. Mégis, ahogy Menzel megfogalmazta, a "butaságok" nem kímélték a projektet, és a 2010-es évek során továbbra is sújtották a költségvetést és az indítási ütemtervet, komoly károkat okozva az ambiciózus terv végrehajtásában.
Az egyik jelentős probléma a nem megfelelő bekötések voltak, amelyek következtében a prototípusok néhány elektromos alkatrésze tönkrement. Egy másik, sajnálatos hiba a nem megfelelő oldószer használata volt, ami súlyosan károsította az obszervatórium hajtóműszelepeit. Ezen kívül hét szakadás is keletkezett a napellenzőn. Továbbá, a napellenző rezgésvizsgálata során olyan mértékű csavarodás történt, hogy több tucat csavar meglazult, és végül szétrepült a tesztkamrában.
A kilövés időpontja 2018 októberéről 2019 júniusára csúszott. Az amerikai kormány elszámoltatási hivatala arra figyelmeztetett, hogy még a 2019 júniusi indítási dátum is valószínűleg túl optimista, és valóban, egy hónappal később a NASA bejelentette, hogy tovább késik, 2020 tavaszára. Azt is elismerte, hogy a Webb elérte a kongresszus 8 milliárd dolláros költségvetési plafonját.
2019 januárjában a kongresszus 800 millió dollár további támogatását hagyta jóvá, ám ezt nem éppen lelkesedéssel tette. A jelentés szerint "a NASA és a vállalkozók irányában mély csalódottság tapasztalható a nem megfelelő vezetés, a gondos ellenőrzés hiánya, valamint a JWST általános gyenge előkészítése miatt."
Menzeltet nem zavarta a kongresszus felháborodása. "Legyünk túl rajtuk" - mondta a csapatának, egyfajta távolságtartással. Az utolsó simításokat a kilövéshez úgy jellemezte, mint az ejtőernyő gondos összehajtogatását: "Csak egy apró hiba, és a következmények végzetesek lehetnek."
Aztán jött a Covid, és vele együtt a munka lelassulása: a teleszkóp legkorábban 2021. október 31-én indul.
A NASA Jet Propulsion Laboratóriumában két éven keresztül zajlott a Webb teleszkóp alkotóelemeinek fejlesztése és előkészítése. Most elérkezett az a pillanat, amikor a teleszkóp útjára indul a francia guyanai Kourou közelében található európai űrrepülőtéren lévő indítóállás felé. A Föld forgása kulcsszerepet játszik a rakétaindítások során, hiszen az Egyenlítőnél ez a forgás a legintenzívebb, így jelentős lendületet biztosít a kilövéshez. A teleszkóp biztonságos szállításához egy különleges, hőmérséklet- és páratartalom-szabályozással ellátott konténerre volt szükség. Ugyanakkor a szállítmány megjelenésének szándékosan a lehető legdiszkrétebbnek és névtelennek kellett lennie, hogy elkerülje a kalózok érdeklődését.
Az obszervatórium sikeresen átvészelte a tizenhat napos, 5800 mérföldes kalandját, ám egy váratlan esemény megzavarta az utazást. Egy nagyfeszültségű szorítószalag hirtelen elszakadt, és ezzel megrázta az obszervatóriumot. A részletes vizsgálatok azonban nem találtak nyomát sérülésnek, de a december végére tervezett indítás néhány nappal eltolódott.
Az utolsó hetekben még a távcső neve is figyelemelterelő tényezővé vált, bár ez inkább a PR-tevékenységet szolgálta. James Webb tevékenysége a NASA vezetőjeként egybeesett a "levendula-pánikkal": az LMBTQ alkalmazottak keresése és megtisztítása a szövetségi intézményekben. A vizsgálatok kevés konkrét bizonyítékot találtak James Webb érintettségére, de a kapcsolat elég szoros volt ahhoz, hogy egyes csillagászok úgy döntöttek, feláldozzák a nyelvi kényelmet, és ezután a távcsövet nem "Webb"-ként, hanem csak "JWST"-ként emlegetik.
Bár a küldetés az elmúlt évtizedek során nem követett egyenes vonalat, a Webb űrteleszkóp végső szakaszba jutása elképzelhetetlen lett volna anélkül, hogy számos tényező kedvezően alakult volna. Még ekkor sem volt biztos senki a projekt résztvevői közül, hogy mennyi minden sikerült valójában, egészen addig, amíg az Ariane-5 rakéta, amely a Webb-et szállította, túlélt egy "hat hónapos terrort". E hónapok alatt az obszervatórium 344 "hibázási ponttal" nézett szembe a NASA terminológiájában, vagyis olyan technológiai kihívásokkal, amelyek révén kiderülhetett volna, hogy a fejlesztések valóban működnek-e az űrben. Bármelyik ilyen hiba katasztrofális következményekkel járt volna, és veszélyeztethette volna az egész projekt sikerét.
Az intézet és a NASA tudósai azonban az abszolút kezdet miatt aggódtak a legjobban. Mivel 2021. december 24-re erős szelet jósoltak, az indítás még egyszer utoljára csúszott. December 25-én reggel az intézet második emeleti parancsnoki központjában, a főszint földszinti előadótermében, a világ űrkutatási létesítményeiben tartott megfigyelő partikon emberek gyűltek össze, hogy nézzék és várják.
Baltimore-i idő szerint 7:20-kor elérkezett a pillanat, amire mindenki várt: a visszaszámlálás utolsó másodpercei következtek. 10, 9, 8, 7, 6, 5, 4, 3, 2, 1... és végül: kilövés! Az izgalom a tetőfokára hágott!