Amerikai elemzők: Putyin valójában ügyes stratégiával készül a tűzszüneti bejelentés mögött.

Az amerikai Institute for the Study of War (ISW) friss napi jelentésében részletesen foglalkozik az orosz-ukrán konfliktussal, különös figyelmet szentelve Vlagyimir Putyin orosz elnök által bejelentett tűzszünet mögötti okoknak és körülményeknek. Az elemzők igyekeznek feltárni a döntés politikai és katonai implikációit, valamint a helyzet lehetséges következményeit a háború további alakulására nézve.
A Kreml vezetője váratlan bejelentést tett, miszerint 72 órás tűzszünetet hirdetett az ukrajnai frontvonalakon a május 9-i győzelmi napi ünnepségek idejére. Az ISW elemzése szerint azonban ez a lépés nem tükröz valódi békeszándékot; a szakértők úgy vélik, hogy ez még nem jelent komoly elköteleződést a tartós béke megteremtése irányába. A jelentés hangsúlyozza, hogy az utóbbi időszakban Moszkva két különböző tűzszünetre is hajlandó volt: az egyik a húsvéti időszakra vonatkozott, míg a másik 30 napra korlátozta az energetikai infrastruktúrák támadását a felek között. Az eddigi tapasztalatok azonban arra utalnak, hogy ezek a tűzszünetek nem voltak átláthatóak, így nem volt lehetőség a megállapodások ellenőrzésére.
A hiányosságok kiküszöbölése valódi előrelépést hozhatna a békés megoldások irányába. Az ISW megjegyzi, hogy a legfrissebb, 72 órás tervezet is számos komoly problémát rejt, ami kétségessé teszi a szándékok hitelességét. Véleményük szerint Moszkvában arra készülnek, hogy a megfigyelési rendszer gyengeségeit kihasználva olyan híreszteléseket indítsanak el, miszerint Kijev megszegte a tűzszünetet. Mivel ezek az állítások nem lesznek könnyen ellenőrizhetőek, Putyin csapata kiváló kommunikációs lehetőséget kap, amelyet ügyesen kihasználhatnak.
Az orosz tisztviselők úgy tűnik, nem mutatnak különösebb érdeklődést a hatékony megfigyelési rendszerek vagy nyilvános keretek létrehozása iránt a tűzszünetek kapcsán. Ennek valószínűleg az az oka, hogy Oroszország előnyhöz jut az Ukrajna elleni tűzszünetek homályos és ellentmondásos feltételeinek manipulálásából, amelyet fegyverként használnak a saját stratégiáikban.
Itt van egy egyedi változata a szövegnek: - Kérlek, fogalmazzátok meg.
Az ISW hozzáteszi, hogy Moszkva igyekszik majd az átmeneti időszakot arra felhasználni, hogy előnyösebb helyzetet vegyenek fel a frontvonalon. Az is problémás, hogy ezeket a tűzszüneteket mindenféle tárgyalás nélkül, egyoldalúan jelentik be, ezzel a saját akaratukat kényszerítik rá Ukrajnára. A másik cél mindezzel, hogy eltereljék a figyelmet arról, hogy az orosz vezetés korábban elutasított egy nagyobb tűzszüneti javaslatot még 2025 márciusában, amely 30 napos általános fegyvernyugvást eredményezhetett volna. A korábbi tapasztalatok egyben azt is mutatták, hogy az oroszok a leállást arra használták ki, hogy a saját lehetőségeiket javítsák.