A dollár olyan mértékben megerősödött, hogy Ázsiában már minden lehetséges eszközt be kell vetni a hatásainak mérséklésére.


A magas amerikai növekedés és a kamatok emelkedése komoly kihívások elé állítják a feltörekvő országok devizáit, amelyek folyamatosan az erősödő dollár nyomása alatt szenvednek. Ilyen környezetben képtelenek a belső problémáikra koncentrálni; minden lehetséges eszközt bevetve, akár innovatív megoldásokkal is, kénytelenek saját valutáik stabilizálására törekedni.

Az ázsiai feltörekvő piacok döntéshozói egyre inkább felfedezőútra indulnak saját eszköztárukban, hogy megóvják valutáikat a kitartóan domináló amerikai dollárral szemben.

Miközben a Trump-adminisztráció által bevezetett vámok árnyékot vetnek a kereskedelmi kapcsolatokra, számos iparág kénytelen újragondolni stratégiáit és alkalmazkodni a megváltozott piaci környezethez.

Indonézia, amely folyamatosan igyekszik stabilizálni a gyengélkedő rúpiát, most arra kötelezi az árucikkexportáló vállalatokat, hogy külföldi bevételeiket hazai piacra hozzák. Eközben Dél-Korea, 21 év szünet után, ismét wonban denominált adósságot bocsátott ki, ezzel erősítve a devizaárfolyam védelmét szolgáló tartalékait.

A történelmileg erős dollár, a magas amerikai hozamok, valamint a Fehér Ház szigorú kereskedelmi politikája által generált pénzpiaci zűrzavar komoly kihívások elé állítja a fejlődő piacok vezetőit. Ezen döntéshozók számára nehézséget jelent, hogy alacsony gazdasági növekedés mellett kamatlábakat csökkentsenek, mivel attól félnek, hogy ez a helyi valuták drámai gyengüléséhez vezethet. Ugyanakkor a devizapiaci beavatkozások fokozott intenzitása is kimerítheti a nemzeti tartalékokat, így a helyzet megoldása rendkívül összetett és kockázatos.

Az év kezdetén olyan országok, mint India és Indonézia, gazdag tartalékokkal rendelkeznek, amelyek lehetőséget adnak számukra a fejlődésre és a növekedésre.

A hatóságok jellemzően arra fókuszálnak, hogy minimalizálják a piac ingadozásait, ahelyett, hogy egy konkrét árfolyamszintet céloznának meg. Az elsődleges védelmi stratégia gyakran a prompt piacon vagy a derivatív ügyletek keretében végrehajtott beavatkozásokból áll. Azonban ezek a lépések nem mentesek a költségektől: India devizatartalékai 80 milliárd dollárral csökkentek a szeptember végén elért 705 milliárd dolláros csúcs óta. Az Indiai Jegybank (Reserve Bank of India) pedig úgy tűnik, hogy mostanában enyhít a rúpia szigorú szabályozásán.

Bár jelenleg nincs arra utaló jel, hogy a hatóságok kimerült volna az innovatív lehetőségeikből, a kockázatok továbbra is jelentőséggel bírnak. A múlt válságainak, mint Sri Lanka és Argentína példáinak, tanulságai rávilágítanak arra, milyen következményekkel járhat, ha a helyzet kedvezőtlen irányba változik. Mindazonáltal a feltörekvő piacok eltökélten keresik a kreatív megoldásokat. Tavaly Malajzia arra bátorította az állami vállalatokat, hogy hozzák haza külföldi befektetési jövedelmeiket, ezzel próbálva erősíteni a valutájukat, amely 26 éves mélypontjára zuhant.

Az indonéz központi bank különleges kötvényeket bocsátott ki, amelyek célja a rúpia stabilizálása volt, miközben magas hozamukkal külföldi tőkét vonzottak. Kína pedig nemrég fokozta a jüan támogatását azáltal, hogy korlátozta a valutában történő hitelezést Hongkongban. "Ázsia sokszínű eszköztárát használhatja," írták a Nomura Holdings Inc. közgazdásza, Sonal Varma és munkatársai egy megjegyzésben a hónap elején. "Egyetlen megoldás nem alkalmazható mindenhol."

A címlapkép egyedi illusztrációként szolgál. A kép forrása: Getty Images.

A jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak vagy befektetési ajánlásnak. Részletes jogi információ

Related posts