Ausztráliában az őslakos közösségek ellen elkövetett népirtás súlyos történelmi esemény, amelynek következményeit ma is érzik. Egy nemrégiben létrejött vizsgálóbizottság javaslatot tett a kártérítésre, hogy így ismerjék el a múltbeli igazságtalanságokat é

Egy vizsgálóbizottság Victoria államban arra a következtetésre jutott, hogy az egykori európai telepesek által az ausztrál őslakos közösségek ellen elkövetett cselekmények népirtásnak minősülnek.
A négy évig tartó vizsgálat eredményei szerint az ausztrál őslakosok tömeges gyilkosságokat szenvedtek el, a telepesek elszakították a gyerekeket a családjuktól, és a bennszülött népességet asszimilációra kényszerítették - írja az MTI.
A jelentés szerzői hangsúlyozták, hogy a történelem során népirtás valósult meg, és megállapították: "Victoria államban az őslakos törzsek szinte teljes megsemmisítéséhez vezetett a vérengzések, a kontinensre behozott betegségek, a szexuális erőszakos cselekmények és a kényszerített asszimiláció."
Jacinta Allan, Victoria állam miniszterelnöke megköszönte a bizottság munkáját, és azt ígérte, gondosan megvizsgálják a következtetéseket. Közölte, a vizsgálóbizottság jelentése "kegyetlen igazságokat hoz napvilágra, és ezzel egy jobb jövőt alapoz meg mindenki számára Victoria államban".
Amikor az első európai telepesek 1788-ban megvetették lábukat Ausztráliában, az őslakos népesség körülbelül egymillió főre tehető. Napjainkban azonban már csupán a lakosság 3,8 százalékát alkotják a 26 milliós országban. A várható élettartamuk átlagosan nyolc évvel rövidebb, mint a többi állampolgáré, és aggasztó módon egyre többen kerülnek bűnügyi nyilvántartásba, illetve börtönbe.
A szakértők hangsúlyozták, hogy "az őslakos közösségek jelenlegi gazdasági hátrányai és kihívásai a gyarmati múlt és az államilag támogatott kirekesztés örökségeként jelentkeznek".