Az Európai Unió aggodalmát fejezi ki Szerbia aktuális helyzete kapcsán: A tervezett jelentés középpontjában a diákok tiltakozásai és a reformok elmaradása áll. | Vajdaság MA


Az Európai Unió bírálja Szerbiát azért, mert nem történt előrelépés a csatlakozási tárgyalások terén, ugyanakkor üdvözli az utóbbi időszakban tett gazdasági lépéseket - derül ki az Európai Parlament Szerbiáról szóló jelentéstervezetéből, amelyet Tonino Picula, a Szocialisták és Demokraták Progresszív Szövetsége képviselője készített, és amelybe az N1 betekintést nyert.

Bár a dokumentum hangsúlyozza Szerbia elköteleződését az európai integráció iránt, ugyanakkor komoly hiányosságokra is felhívja a figyelmet olyan alapvető területeken, mint a jogállamiság, az igazságszolgáltatás működése és az EU külpolitikájának való megfelelés.

A jelentéstervezet rávilágít arra, hogy rendkívül aggasztóak a rendszerszintű problémák, amelyeket a Szerbiában zajló egyetemista tiltakozások is kiemelnek.

A dokumentumban az Európai Parlament kifejezi mély aggodalmát a polgári szabadságjogok korlátozásának ügyében, emellett rámutat az intézményi és pénzügyi átláthatóság hiányosságaira, valamint az akadémiai közösségre nehezedő politikai nyomásra. Határozottan elítéli azokat a brutális támadásokat, amelyeket a békés demonstrálók ellen hajtottak végre.

A dokumentum világosan kifejezi elítélését a szerb hatóságok által megfogalmazott, megalapozatlan vádakkal szemben, amelyek szerint az EU-tagállamok aktívan részt vettek az egyetemisták tüntetéseinek megszervezésében, mindezt pedig egy "színes forradalom" előidézésének szándékával tették.

Az Európai Parlament határozottan elítéli az EU állampolgárainak jogellenes letartóztatását és kiutasítását, továbbá a személyes adatok nyilvánosságra hozatalát olyan egyének által, akiket háborús bűncselekmények elkövetése miatt büntettek meg – olvasható Tonino Picula által készített jelentéstervezetben.

A dokumentumban az is olvasható, hogy Szerbia nem mutatott előrelépést a jogállamiság és a korrupció elleni harc terén, még annak ellenére sem, hogy elfogadta az új, 2024-2028-as időszakra vonatkozó stratégiát.

Bár a dokumentum elsősorban kritikákra épül, elismeri Szerbia egyes gazdasági előrelépéseit is. Kiemeli a stabil GDP-növekedést, valamint Szerbia elkötelezett részvételét a Nyugat-Balkáni Növekedési Terv megvalósításában. Továbbá, kedvező fejleményként említi a környezetvédelem és a klímaváltozás elleni küzdelem terén elért jogi sikereket is.

Related posts