Az Európai Unió tagállamai egyöntetűen támogatják a harckészültség fokozását.

Az uniós tagállamok áttörést értek el az Európai Védelmi Ipari Programról szóló vitában, és várhatóan szerdán elfogadják a kompromisszumos javaslatot. A megállapodás értelmében bizonyos EU-n kívüli fegyvergyártók is részesülhetnek támogatásban, ha technológiát osztanak meg európai partnereikkel - írja az Euractiv.
Az uniós tagállamok végre dűlőre jutottak az Európai Védelmi Ipari Program (EDIP) alapvető kereteivel kapcsolatban, ezzel véget vetve egy évig tartó patthelyzetnek. A megállapodás középpontjában az áll, hogy...
Néhány, az Európai Unión kívüli rakéta- és lőszergyártó mentesülhet a szigorúbb jogosultsági követelmények alól, amennyiben hajlandó technológiai együttműködést folytatni európai partnerekkel.
A program célja, hogy a közös katonai beszerzések révén megerősítse az európai védelmi ipart. Ennek érdekében az EU költségvetéséből már most is rendelkezésre állnak korlátozott források, amelyeket felhasználhatnak a kezdeményezések támogatására.
A végső dokumentumot várhatóan szerdán, egyöntetű támogatással hagyják jóvá az EU nagykövetei.
A támogatott termékek esetében elvárás, hogy legalább 65%-ban uniós gyártmányúak legyenek, és közös beszerzési keretén belül nem lehet rájuk felhasználási korlátozást bevezetni. Fontos megjegyezni, hogy a program ugyanakkor lehetőséget biztosít arra, hogy az ipari termeléshez szükséges bizonyos komponensek korlátozások alá essenek. A "design authority", vagyis a termékek EU-n belüli módosíthatósága szintén lényeges szempont volt, különösen Franciaország számára, ahol kiemelt figyelmet fordítottak erre a kérdésre.
Ez a szabály azonban nem érvényes a rakétákra és a lőszerekre.
Franciaország korábban azt szorgalmazta, hogy a támogatások főként uniós gyártókhoz kerüljenek, míg más tagállamok nagyobb rugalmasságot akartak, különösen amerikai eszközök beszerzésére. A cél az, hogy gyorsabban lehessen hadianyagot szerezni Ukrajna támogatására, és újratölteni az európai raktárkészleteket. A mostani szöveg szerint a rakéták és lövedékek kiemelt fontosságúak, ezért ezek ipari gyártását nem szabad korlátozni formai előírásokkal. Ezt a megközelítést a politikai helyzet indokolja - olvasható a dokumentumban az Euractiv szerint.
A külföldi vállalatok számára elengedhetetlen, hogy technológiai hozzáférést nyújtsanak európai partnereiknek, ami azonban kihívások elé állíthatja őket.
A szöveg hangsúlyozza, hogy a vásárlóknak fontos célkitűzésük legyen a design authority megszerzése, amint a feltételek lehetővé teszik ezt. A program lehetőséget biztosít Norvégia és Ukrajna számára is. A Tanács döntését követően a dán soros elnökség időszakában elkezdődhetnek a tárgyalások az Európai Parlamenttel.