Kínát egy sötét árnyék lepi el, amely az infláció kegyetlen ikertestvérére emlékeztet.
Decemberben a kínai infláció csupán 0,1%-kal növekedett az előző év hasonló időszakához viszonyítva, ami deflációs tendenciát jelez. Ez a növekedés kilenc hónapos mélypontot jelent, noha a kínai kormány és a jegybank már hónapok óta igyekszik fokozni a belföldi keresletet.
A kínai fogyasztói árak decemberben csupán 0,1%-kal nőttek az előző év azonos időszakához képest, annak ellenére, hogy a kormány többféle ösztönzőt is bevezetett. A termelői árindex továbbra is deflációs területen mozog, de a decemberi 2,3%-os árcsökkenés valamivel kedvezőbb eredmény, mint a novemberi 2,5%-os visszaesés – tudósít a Financial Times.
Ez már a 27. hónap, hogy a gyárkapui árak folyamatosan csökkentek, ami az ipari túlkínálat és a kereslet visszaesésének egyértelmű jele.
Az alacsony inflációs mutatók arra ösztönözték Kína döntéshozóit, hogy 14 év elteltével először alkalmazzanak "mérsékelten laza" monetáris politikát, valamint további intézkedéseket hozzanak a fogyasztás ösztönzése érdekében.
Bár Peking várhatóan elérte a 2024-re kitűzött 5%-os gazdasági növekedési célt, ennek hátterében elsősorban a kormányzati ösztönzők és az export fellendülése áll. A hazai defláció kedvez az exportnak, de elemzők figyelmeztetnek arra, hogy az amerikai elnökválasztás után Donald Trump várhatóan új vámokat vezethet be, ami a kínai export növekedését lassíthatja vagy akár vissza is fordíthatja.
Sokan kétségekkel illetik a gazdaság fellendítésére szánt intézkedések, mint például a háztartási gépek cseréjére adott támogatások, hatékonyságát.
Elemzők előrejelzése szerint Kína inflációja 2025-re akár negatív, deflációs szintre is süllyedhet, miközben a termelői árak folyamatos csökkenése is várható. A Standard Chartered szakértői úgy gondolják, hogy a fogyasztói árindex az év során 0,5% alatt maradhat, míg a termelői árak akár 2,5%-os csökkenést is elérhetnek. Ez a deflációs környezet nyomást gyakorol a jüan árfolyamára, amely továbbra is gyenge a dollárral szemben, és közel áll 16 éves mélypontjához. Az alacsony hozamok és az inflációval kapcsolatos bizonytalanságok a befektetők alacsony növekedési várakozásait tükrözik a világ második legnagyobb gazdaságában.