Az iráni elnök bejelentette, hogy véget ért a 12 napos háború, amely sok feszültséget és szenvedést hozott a régióban.


Maszúd Peszeskján kijelentette, hogy kész a nézeteltérések rendezésére az Egyesült Államokkal, és nyitott a nukleáris tárgyalások újraindítására.

Maszúd Peszeskján iráni elnök bejelentette a 12 napos háború lezárását, és arra kérte az összes kormányzati szervet és intézményt, hogy összpontosítsanak minden erejükkel az ország újjáépítésére.

"Ma, az Önök bátor és történelmi ellenállásának eredményeként, tanúi lehetünk a tűzszünetnek és a 12 napos háború végének, amelyet Izrael kalandvágya kényszerített ránk" - fogalmazott Peszeskján az iráni néphez intézett üzenetében, miután életbe lépett a tűzszünet, kedd esti televíziós beszédében.

Peszeskján a konfliktust terrortámadásnak minősítette, amely akkor zajlott, amikor Irán diplomáciai párbeszédet kívánt folytatni az Egyesült Államokkal. "Az ellenség megszegte a megállapodásait, és a tárgyalások során indított támadása egy olyan árulás, amelyet a történelem nem fog elfelejteni" – fogalmazott.

"Az ellenség nem érte el céljait, a nukleáris létesítmények megsemmisítését és a nukleáris tudás aláásását, valamint a társadalmi zavargások szítását" - mondta. Megfogalmazása szerint összeomlott viszont Izrael és szövetségesei legyőzhetetlenségének a hamis látszata, és kulcsfontosságú üzenetet kapott a világ arról, hogy az Irán elleni kalandvágynak súlyos ára van.

Az iráni elnöki hivatal legfrissebb közleménye szerint Mohamed bin Szalmán, a szaúdi koronaherceg és Peszeskján telefonbeszélgetése során a magyar politikai vezető hangsúlyozta, hogy Irán elkötelezett amellett, hogy a nemzetközi normák keretein belül rendezze nézeteltéréseit az Egyesült Államokkal. Emellett jelezte nyitottságát a nukleáris tárgyalások újbóli megkezdésére is.

Izrael tizenkét napig háborút folyatott Iránnal az Izraelt fenyegető atomlétesítmények és ballisztikus rakéták felszámolása érdekében. A hétvégén az Egyesült Államok B-2 Spirit lopakodó nehézbombázókkal csapást mért Irán három, mélyen a föld alatt felépített atomlétesítményére. A harci gépek olyan bunkerromboló bombákat dobtak le, amelyek képesek súlyos csapást mérni az ilyen építményekre. Donald Trump "látványos sikerként" értékelte az akciót, majd hétfő este bejelentette, hogy teljeskörű tűzszünetről állapodott meg Izrael és Irán.

Related posts