A forint most a Magyar Nemzeti Bank kamatdöntésére összpontosít.

Ötödik egymást követő kereskedési napon erősödik a forint, így ma reggel már 404 közelében van az euró árfolyama. A nap árfolyammozgását alapvetően a Magar Nemzeti Bank kamatdöntése határozhatja meg, igaz, érdemi elmozdulást csak az okozhat, ha változtat a kommunikációján, amire gyakorlatilag senki nem számít.
Az utóbbi napokban a forint-euró devizaárfolyam jelentős erősödést mutatott, és kiszabadult a korábban megszokott, szűk 407-409-es sávból. A lengyel zloty esetében is hasonló, bár mérsékeltebb mozgások figyelhetők meg, ami arra enged következtetni, hogy a forint teljesítményére elsősorban nemzetközi piaci tényezők gyakoroltak hatást.
A globális befektetői hangulat egy cseppet optimistábbá kezdett válni, miután a vámháború turbulens áprilisi eseményei után egy viszonylag csendesebb időszak köszöntött be.
A piacok valószínűleg bizakodnak abban, hogy Donald Trump amerikai elnök által bevezetett magas vámok felfüggesztése nem csupán a következő 90 napra korlátozódik, hanem hosszabb távon is kedvezőbb kereskedelmi feltételekhez vezet a globális színtéren.
Ma számos kisebb gazdasági jelentés érkezik a világ fontosabb gazdasági központjaiból, de a forint szempontjából a legnagyobb jelentőséggel a jegybank kamatdöntés utáni kommunikáció bírhat, feltéve, hogy abban bármiféle változás történik. Az utóbbi időszakban rengeteg esemény zajlott le, mind a globális színtéren, mind pedig hazánkban, különösen a március végi MNB-kamatdöntést követően. Az Egyesült Államok vámháborúja fokozódik, a gazdasági kilátások egyre borongósabbak, és a globális bizonytalanság a tetőfokára hágott. Mindez természetesen hatással van a magyar gazdaság növekedésére és inflációs kilátásaira is. A márciusi infláció végre a várakozásokhoz képest kedvezőbb adatokat mutatott, ám a kormány továbbra is intenzív intézkedésekkel próbálja mesterségesen leszorítani a költségeket. Ennek ellenére a forint újra gyengülésnek indult, és egyre több jel mutat arra, hogy a költségvetés helyzete lazulni kezdett. A Standard & Poor's pedig az államadósságot a befektetésre nem ajánlott kategória határvonalára helyezte.
A piaci várakozások szerint a jegybank továbbra is a jelentős bizonytalanságot helyezi a középpontba, ami arra utal, hogy óvatos megközelítést fog alkalmazni.
A forint jelenlegi árfolyama a dollárral szemben körülbelül 355 körüli értéket mutat, ami viszonylag közel áll a technikai szintként meghatározott 351-hez.
Címlapkép forrása: Shutterstock
A jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak vagy befektetési ajánlásnak. Részletes jogi információ