Az OECD frissítette a 2025-re vonatkozó globális GDP-növekedési előrejelzését, figyelembe véve a jelenlegi gazdasági trendeket és kihívásokat.

A Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) frissítette jövőbeli előrejelzéseit, és a korábbi 3,2 százalékos növekedési várakozását 3,3 százalékra módosította a következő évre vonatkozóan. Ezzel párhuzamosan megerősítette az idei évre vonatkozó 3,2 százalékos növekedési előrejelzését is. A szervezet előrejelzése szerint 2026-ra a globális gazdaság növekedése ismét 3,2 százalékra csökkenhet.
Az OECD szakértői úgy látják, hogy a globális gazdaság várhatóan megőrzi ellenállóképességét a komoly kihívások ellenére. A jelentés készítői hangsúlyozzák, hogy a maginfláció a fejlett országok közel 50%-ában, illetve a feltörekvő gazdaságok körülbelül 60%-ában már visszatért a jegybankok által kitűzött célértékekhez. Az OECD-tagállamok átlagos inflációja az idei 5,4%-ról jövőre 3,8%-ra, míg 2026-ra 3%-ra mérséklődik.
Az OECD elemzői rámutatnak, hogy a munkaerőpiacok fokozatosan gyengülnek, ugyanakkor a munkanélküliség, ha a történelmi adatokat nézzük, még mindig viszonylag alacsony szinten marad. A nominális bérek jelentős emelkedése, valamint a folyamatos dezinflációs tendencia kedvező hatással van a háztartások reáljövedelmére. Mindazonáltal a fogyasztói kiadások növekedése a legtöbb országban továbbra is mérsékelt, ami a gyenge fogyasztói bizalom következménye. A világkereskedelem viszont fellendülni látszik, és várhatóan idén 3,6%-os növekedést mutat.
Az OECD legfrissebb előrejelzése szerint az Egyesült Államok gazdasági növekedésének várható ütemét 2,6 százalékról 2,8 százalékra emelte az idei évre, míg a következő évre vonatkozó becslését 1,6 százalékról 2,4 százalékra módosította. A párizsi központú szervezet prognózisa szerint 2026-ra az amerikai GDP növekedése 2,1 százalékra mérséklődik. Ezzel párhuzamosan az eurózóna gazdasági teljesítménye is kedvezőbbnek tűnik: az idei év során várhatóan 0,8 százalékos növekedést könyvelhet el, szemben az eddigi 0,7 százalékos előrejelzéssel. Jövőre a GDP-növekedés üteme 1,3 százalékra, míg 2026-ra 1,5 százalékra emelkedhet.
Az új gazdasági előrejelzések alapján Japán bruttó hazai terméke (GDP) idén 0,3%-os csökkenést mutat, míg jövőre várhatóan 1,5%-kal bővül. Korábban az OECD egy szerényebb, 0,1%-os visszaesést és egy 1,4%-os növekedést prognosztizált 2025-re. Kína esetében az OECD továbbra is 4,9%-os GDP-növekedést vár az idei évre, ugyanakkor a következő évre vonatkozó becslését 4,5%-ról 4,7%-ra emelte, míg 2026-ra 4,4%-os növekedésre számít.
India továbbra is a világ leggyorsabban növekvő nagy gazdasága marad. Az OECD várakozásai szerint az indiai GDP 2024-ben 6,8 százalékkal, 2025-ben 6,9 százalékkal, 2026-ban pedig 6,8 százalékkal nő. Oroszország esetében a gazdaság idei növekedésével kapcsolatos várakozását 3,7 százalékról 3,9 százalékra javította fel az OECD, amely szerint jövőre a GDP bővülése 1,1 százalékra, 2026-ban 0,9 százalékra lassul.