A kormány új tervezete szerint a Belügyminisztérium az óvodák iskolásításának lehetőségét fontolgatja.

Változtatásra készül a kormány az óvodai gyermeknevelésben, ez derül ki a Belügyminisztérium friss rendelettervezetéből, amelyet február 22-ig bocsátottak társadalmi egyeztetésre. A tervezetet Orbán Viktor jegyzi, és arról szól, hogy szeptembertől külön csoportokba tennék azokat az óvodás gyerekeket, akik a következő tanévben kezdenék az iskola első osztályát.
A kormány törekvése, hogy az óvoda és az iskola közötti átmenet zökkenőmentesen valósuljon meg, kiemelt fontosságú. A jelenlegi szabályozás célja, hogy az óvodai nevelési programok keretében erősítse az iskolai életre való felkészítést szolgáló tevékenységeket és a szervezési szempontokat. Ezáltal biztosítani kívánja, hogy minden gyermek a saját képességeinek megfelelő támogatást kapjon, miközben az óvodák továbbra is figyelembe veszik a gyermekek egyéni fejlődési igényeit a nevelési folyamatok során.
A rendeletben kifejtik, hogy az óvodai csoportokban a napirendben meghatározott időben külön gyermekközpontú, fejlesztő pedagógiai tevékenységek szervezését tartják szükségesnek, mert ez segíti a gyerekek eredményes iskolai előrehaladását.
Az óvodák, amelyek legalább három csoporttal működnek, lehetőséget biztosítanak a gyermekek számára, hogy - amennyiben létszámuk megfelel a nemzeti köznevelésről szóló 2011. évi CXC. törvény 4. mellékletében előírt minimális csoportlétszámnak - a tanköteles korukat megelőző nevelési év során az iskolai tanulmányokban való sikeres részvétel érdekében azonos életkorú társakkal együtt tanuljanak. Amennyiben a gyermekek létszáma nem éri el a jogszabályban meghatározott minimális létszámot, a tanköteles korhatár előtt álló gyerekek csoportjukon belül differenciált nevelésben részesülnek, így biztosítva számukra a megfelelő fejlődési lehetőségeket - áll a tervezetben.
A Blikk információi alapján a gyakorlatban ez azt jelentheti, hogy az 5-6 éves óvodás gyerekek az iskola előtti időszakban elhagyhatják eddigi megszokott környezetüket. Ezért valószínű, hogy új óvodapedagógusokkal és dajkákkal találkoznának, miközben olyan feladatokat és gyakorlatokat végeznének, amelyek segítik őket az iskolára való felkészülésben.
2020 januárjától a szülőknek az Oktatási Hivatalnál kell kérvényezniük, ha azt szeretnék, hogy a 6. életévét betöltött gyerekük még egy évig óvodában maradhasson. Aki ezt elmulasztja, annak a gyereke akkor is iskolába került szeptemberben, ha egyáltalán nem érett még az iskolai munkára. Emiatt aztán az elsősök között a legmagasabb az évismétlő gyerekek aránya.
A Civil Közoktatási Platform (CKP) rossz ötletnek tartja, hogy a kormány "az óvodák iskolásításával" próbálja orvosolni az iskolaérettségi eljárás kudarcát. "Károsnak tartjuk azt a törekvést, amely a gyerekek személyre szabott bevonása helyett kötelező foglalkozásokkal akarja iskolaszerűvé tenni az óvodát. (...) Ahelyett, hogy a Nemzeti alaptanterv követelményrendszerének megváltoztatásával könnyebbé tennék az óvoda-iskola átmenetet, az óvodákra hárítanák a felelősséget az iskolai kudarcokért" - írták.
Többen aggodalmukat fejezték ki a tervezet egyik aspektusa miatt, amely az iskolaérettségi vizsgálat lehetőségét sugallja, ugyanakkor hiányoznak a konkrét részletek a mérések menetéről és módszereiről. A CKP arra figyelmeztet, hogy ezzel a megközelítéssel megmarad a kockázata annak, hogy a jövőben miniszteri utasítások alapján, a szakmai szempontokat figyelmen kívül hagyva, nem megfelelő felméréseket vezessenek be.