Az utolsó pillanatban sikerült megmenteni a fővárost, de a történet ezzel még korántsem zárult le.

"Ha valaki azt hiszi, hogy mostantól hátra lehet dőlni, akkor csupán önmagát téveszti meg" – figyelmeztetett Kiss Ambrus, miután a Fővárosi Közgyűlés rendkívüli ülésén döntött Budapest második féléves költségvetéséről. A Főpolgármesteri Hivatal főigazgatója lapunknak nyilatkozott a főváros gazdasági helyzetéről, a kormánnyal folytatott tárgyalásokról, valamint a likviditásbővítő csomag egy vitatott eleméről, amely a Tisza Párt figyelmét is felkeltette.
A Fővárosi Közgyűlés hétfőn rendkívüli ülést tartott, amelynek keretében végül elfogadták a város második féléves költségvetését. Ez a döntés rendkívül fontos volt, mivel decemberben csupán az első hat hónapra vonatkozó pénzügyi tervet hagyták jóvá, így a hétfői határozat nélkül a város keddtől költségvetés nélkül maradhatott volna. Az ülés során hosszas viták zajlottak, amelyeket részletesen ismertetünk tudósításunkban, amelyet itt találhat meg.
A napirenden szerepelt három másik, a gazdasági szempontból szintén lényeges javaslat:
A Tisza Párt komoly fenntartásokat vetett fel a hitelkeretet érintő javaslattal kapcsolatban. Karácsony Gergely főpolgármester és Magyar Péter pártelnök egy órás telefonbeszélgetést folytattak az ülés előtt, amely során részletesen átbeszélték a felmerülő kérdéseket és aggályokat.
Magyar Péter kijelentette: "A főpolgármester érthetetlen módon olyan helyzetet teremt, amelyben az OTP Bankkal kötött 60 milliárdos hitelkeret-szerződés módosítása kapcsán gyakorlatilag fegyvert ad Orbán Viktor kezébe. Karácsony Gergely olyan módosításokat kíván a közgyűlés elé terjeszteni, amelyek szerint, ha a kormány bármikor költségvetési biztost rendel ki a főváros számára, az OTP Bank azonnali hatállyal érvényesítheti a 60 milliárdos követelését, ezzel pedig veszélyeztetheti Budapest pénzügyi stabilitását. A Tisza ezt a helyzetet nem fogadja el, és sürgeti az OTP-vel való szerződés újratárgyalását. Ehhez a Tisza minden szükséges támogatást készséggel felajánl."
A Tisza álláspontja miatt csak egy kompromisszumos javaslatot sikerült elfogadni a folyószámlahitel-keretet illetően, a főváros így további tárgyalásokat folytat az OTP Bankkal.
"Az elfogadott döntések ahhoz elegendők, hogy a pályán maradjunk és képesek legyünk tovább harcolni azért, hogy gazdasági értelemben visszanyerjük a szuverenitásunkat. A hétfői ülésen megszavazott csomag önmagában nem elég ahhoz, hogy ezt az évet végigcsináljuk" - kezdte lapunk kérdésére Kiss Ambrus.
A Főpolgármesteri Hivatal vezetője kiemelte:
Ha valaki azt hiszi, hogy most már hátradőlhet, akkor tévedésben él. A leglényegesebb az, hogy rendelkezésünkre áll egy költségvetés és egy stabil finanszírozási háttér, ami lehetővé teszi, hogy érdemben tárgyalhassunk a kormánnyal. Amennyiben a tárgyalások nem hoznak gyümölcsöt, vagy elakadnak, ott van még a bírósági lehetőség. Szeptembertől igényelhetjük az azonnali jogvédelmet, de ezzel a bíróságra bízzuk a gazdálkodás és a közszolgáltatások finanszírozásának ügyét. Ezt az utat nem szeretnénk választani. Az ideális forgatókönyv az, hogy sikeres megállapodást kössünk a kormánnyal, amely biztosítja a város hosszú távú, fenntartható működését a következő években.
A Fővárosi Önkormányzat legközelebb szeptemberben számíthat jelentős bevételre, amikor megérkezik az iparűzési adó. Kiss Ambrus, a kérdésünkre reagálva, miszerint ha a szeptemberig való kihúzás sikerül, és az adóösszeg menetrendszerűen beérkezik, akkor az év hátralévő részére biztosított-e a működőképesség, így fogalmazott: "Amennyiben nem szükséges a szolidaritási hozzájárulás teljes összegét befizetnünk, vagy nem születik olyan bírósági döntés, amely ellentétes a jelenlegi ítélettel, és amely lehetővé tenné az azonnali behajtást a mentesség alól, akkor fennmaradhat a működőképesség. A jelenlegi döntések révén csupán a pályán maradtunk, de az év végéig való működéshez elengedhetetlen a kormánnyal való megállapodás, vagy alternatívaként a bírósági eljárás folytatása."
Kiss Ambrus megosztotta, hogy eddig kétszer ült asztalhoz a Gulyás Gergely irányításával működő delegációval. A legutóbbi találkozón megállapodtak abban, hogy a tárgyalások június második felében folytatódnak, addig a kormány pedig véglegesíti saját álláspontját.
Kiss Ambrusnál érdeklődtünk a Tisza által vitatott OTP-szerződéssel kapcsolatban is.
Jelenleg tárgyalásokat folytatunk az OTP-vel, és egy hónapunk maradt a megállapodás elérésére. Amennyiben nem sikerül megegyeznünk, júliusra rendkívüli közgyűlést kell összehívnunk. Ha az OTP nem fogadja el a javasolt feltételeket, akkor ismét a közgyűlés elé kell terjesztenünk a kérdést. Június hónapot végig tudjuk vinni, ám az augusztusi időszakra már szükségünk van a folyószámlahitel-keret bővítéséből származó forrásokra.
- emelte ki Kiss Ambrus.
A főigazgató hangsúlyozta, hogy a keretbővítés a gyakorlatban nem jelent többletforrást a város számára, csupán a késlekedő bevételeik és kiadásaik kiegyenlítésére elegendő. "A Tisza kifogásolta a bank által támasztott felmondási feltételt, amennyiben költségvetési biztost neveznek ki a város mellé. Nem értem az ezzel kapcsolatos aggodalmaikat, de tiszteletben tartjuk a döntésüket. A kompromisszum érdekében módosító javaslatot nyújtottunk be, és jelenleg intenzív tárgyalásokat folytatunk az OTP-vel" – mondta Kiss Ambrus.