Donald Trump sürgős evakuálást rendelt el, és sietve távozott a G7-csúcstalálkozóról.


Irán fővárosa, Teherán azonnali evakuálására vonatkozó figyelmeztetést tett közzé hétfőn közösségi oldalán Donald Trump amerikai elnök, aki a tervezettnél korábban távozik a G7-csúcstalálkozóról. Az utóbbin részt vevő országok vezetői közös nyilatkozatot adtak ki, valamint ezen a héten várható egy amerikai-iráni egyeztetés. Ugyanakkor Rafael Grossi megjegyezte, hogy iráni urándúsító centrifugák semmisülhettek meg egy izraeli támadásban.

A kanadai G7-csúcstalálkozón tartózkodó elnök helyi idő szerint hétfő este a Truth Social közösségi platformon közzétett bejegyzésében figyelmeztetett az evakuálás szükségességére. Részletes információkat nem osztott meg, de a posztját egy határozott kijelentéssel indította: "Iránnak alá kellett volna írnia a megállapodást; már korábban is jeleztem nekik, hogy ezt tegyék meg."

Emlékeztetett arra, hogy Teherán többször is világossá tette az egyetlen feltételét egy lehetséges megállapodás kapcsán: Irán nem szerezhet atomfegyvert. Az utóbbi napokban Izrael és Irán között kiéleződött katonai feszültséggel kapcsolatban pedig így nyilatkozott: "micsoda szégyen és emberi életek pazarolása".

Az elnök által említett megállapodás szerint Iránnak el kellett volna köteleznie magát az atombomba kifejlesztésére irányuló programjának végleges leállítására. Az erről folytatott tárgyalások öt különböző fordulón zajlottak az Egyesült Államok és Irán képviselői között, ám ezek nem hoztak kívánt eredményt. A hatodik fordulót vasárnapra tervezték Ománban, de a légitámadások következtében az meghiúsult.

Donald Trump csütörtök éjszaka, az Izrael által megindított első légicsapást megelőzően, arra ösztönözte Iránt, hogy sürgősen kezdjen tárgyalásokat atomfegyver-programjának leállításáról. A Fehér Házban tartott sajtótájékoztatón kifejtette, hogy "nagyon könnyen bekövetkezhet" egy izraeli katonai művelet, de hozzátette: "nem állítanám, hogy ez közvetlenül a küszöbön áll".

Az amerikai elnök pénteken közösségi platformján reagált az izraeli támadásra, és ismételten arra ösztönözte Iránt, hogy üljön tárgyalóasztalhoz. Kiemelte, hogy "egy második esély" lehetőségét látja a diplomáciai megoldásokban, ugyanakkor emlékeztetett arra, hogy két hónappal ezelőtt "60 napos ultimátumot" hirdetett meg Irán számára, amelynek határideje csütörtökön lejárt.

Helyi idő szerint hétfő este Karoline Leavitt, a Fehér Ház szóvivője bejelentette, hogy az elnök a közel-keleti feszültségek miatt korábban távozik a G7-csúcstalálkozóról, mint ahogy azt eredetileg tervezték. A nyilatkozatban továbbá az szerepelt, hogy a kanadai csúcstalálkozón Donald Trump aláírta az Egyesült Államok és az Egyesült Királyság között létrejövő kereskedelmi megállapodást Keir Starmer brit miniszterelnökkel.

A G7 tagországok vezetői Iránt "a regionális instabilitás és terror fő forrásának" nevezték a Közel-Keleten dúló konfliktus miatt. A kanadai csúcstalálkozón elfogadott nyilatkozatban kijelentették, hogy "megerősítik, hogy Izraelnek joga van megvédeni magát", valamint "gázai tűzszünetre" szólítottak fel - írta a Sky News.

A nyilatkozatban hangsúlyozták a közel-keleti béke és stabilitás iránti elköteleződésüket, valamint kiemelték Izrael biztonságának fontosságát és a polgári lakosság védelmének szükségességét. Világossá tették, hogy Iránnak soha nem lehet nukleáris fegyvere. Emellett rámutattak arra is, hogy a konfliktus jelentős hatással volt a nemzetközi energiapiacokra, és készen állnak a piaci stabilitás fenntartása érdekében történő együttműködésre.

Az Egyesült Államok ezen a héten szeretné újra megkezdeni a tárgyalásokat Iránnal az atomprogramról, illetve a tűzszünet kérdéséről – értesült az Axios hírportál.

"Fontolóra veszünk egy találkozót az irániakkal ezen a héten" - közölte egy amerikai tisztviselő. Amennyiben létrejön a találkozó, a Trump-kormányzat közel-keleti megbízottja, Steve Witkoff és Abbász Aragcsi iráni külügyminiszter között vesz részt rajta.

Rafael Grossi, a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség vezetője a brit BBC csatornának adott interjújában kifejtette, hogy a pénteki izraeli támadás következtében bekövetkezett áramkimaradás miatt a centrifugák valószínűleg "jelentős károsodást szenvedtek, ha nem pusztultak el teljesen".

Az IAEA kormányzótanácsának rendkívüli ülésén Bécsben Grossi arról számolt be, hogy a pénteki támadások óta a súlyosan megrongálódott natáni létesítmény (Natanz Nuclear Facility) nem szenvedett további károkat. Közölte, hogy Natán föld alatti létesítményeit nem érte ugyan találat, de az ott telepített berendezések megsérülhettek az áramkimaradás következtében.

A telephelyen belüli sugárzás szintje veszélyes mértékeket ért el, míg a létesítmény körüli területeken az értékek továbbra is a megszokott normál tartományban maradtak - tájékoztatott a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség (IAEA) főigazgatója Bécsben. A natáni telephelyen, ahol az uránt 60%-os dúsítottságig dolgozzák fel, jelentős károk keletkeztek. Az IAEA vezetője arról is beszélt, hogy Iszfahánban négy épület megsérült, viszont a Fordóban található földalatti dúsítóüzemről eddig nem érkeztek hírek a károkról.

Izrael állítása szerint a támadásokkal azt kívánja megakadályozni, hogy Irán atomfegyverhez jusson. Ezzel szemben Teherán határozottan hangsúlyozza, hogy atomprogramja kizárólag békés, polgári célokat szolgál. Grossi Bécsben figyelmeztetett arra, hogy a katonai feszültség fokozódása hátráltatja a diplomáciai megoldás megtalálására irányuló erőfeszítéseket, amelyek végső soron garantálnák, hogy Irán ne rendelkezzen atomfegyverekkel.

Related posts