A Budapesti Közművek bejelentette, hogy érdeklődést mutat Rákosrendező megvásárlása iránt.


A rákosrendezői ingatlanegyüttes körüli jogi csatározások újabb fejezethez érkeztek. A Fővárosi Közgyűlés zöld utat adott a Budapesti Közművek Zrt-nek (BKM) az elővásárlási jog gyakorlására, miközben a másik jogosult, a Stockton Zrt. lépései még kérdésesek - írta meg a Népszava.

Kiss Ambrus, a Főpolgármesteri Hivatal főigazgatója a Népszavának nyilatkozva hangsúlyozta: "Ha szükségessé válik a perindítás a rákosrendezői mini-Dubaj ügyében, meg fogjuk találni az illetékre a pénzt, ahogy az első vételárrészletre is sikerült fedezetet találnunk." Ez a kijelentés rávilágít arra, hogy a főváros elszánt az ügy jogi úton történő rendezésére.

A helyzetet tovább bonyolítja, hogy egy tavaly novemberben életbe lépett törvénymódosítás következtében drámaian megugrott a perindítás költsége. Ha valaki meg kívánja támadni az 50,9 milliárd forintos szerződést, akkor 260,3 millió forint illetéket kellene lerónia. Noha az önkormányzatok mentesülnek az illetékfizetés alól, ez a kedvezmény sajnos nem vonatkozik az önkormányzati cégekre.

A BKM már hivatalosan jelezte elővásárlási szándékát a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő (MNV) Zrt. felé, válasz azonban még nem érkezett.

A Stockton Zrt., amelyet nemrégiben Habony Árpád és Garancsi István érdekeltségébe tartozó vállalkozás szerzett meg, várhatóan szintén érvényesíteni fogja jogait.

Az elővásárlási jog érvényesítése során valószínű, hogy a két vállalat egyenlő arányban jutna tulajdonhoz, ami osztatlan közös tulajdont hozna létre. Ez viszont komoly kihívások elé állíthatja mindkét fél jövőbeni terveit. A jog gyakorlására 30 nap áll rendelkezésre, amely a hónap végén fog lejárni.

Ha az ajánlatot elfogadják, akkor 10 napon belül szükséges teljesíteni az első vételárrészlet felének, vagyis 6,35 milliárd forintnak a kifizetését.

A teljes vételár kiegyenlítésére 2039 márciusáig van lehetőség.

Ha az eladó mindössze az egyik fél ajánlatát választja, a másik fél jogi lépéseket tehet. Kiss Ambrus rámutatott, hogy a főváros minden lehetséges megoldást mérlegel, beleértve azt is, hogy az önkormányzat pert indítson a BKM helyett, kihasználva az illetékmentesség adta előnyöket.

Related posts