Bizalmi szavazás az Európai Parlamentben: Vajon a pártok többsége valóban támogatja von der Leyen-t?


A hétfői vitát követően úgy tűnik, hogy a képviselőcsoportok többsége nem áll a Bizottság megbuktatása mögött. Ugyanakkor von der Leyent nem csupán a jobboldal támadta. Még azok a koalíciós tagok is, akik tavaly támogatták őt, kritikával illették a Bizottság irányítását, míg néhány csoport eltérő véleményen volt a szavazási módszert illetően.

Az Európai Parlament képviselőcsoportjai közül a többség valószínűleg nem fogja támogatni a von der Leyen vezette Európai Bizottság ellen benyújtott bizalmatlansági indítványt. Ugyanakkor még azok a koalíciós tagok is, akik tavaly választották őt hivatalába, kritikával illették a vezetését. Ráadásul bizonyos képviselőcsoportok között a szavazás módját illetően továbbra is nézeteltérések tapasztalhatóak.

A hétfői, félházban zajló vita után a Parlament nyolc frakciója közül több csoport világosan kifejtette véleményét a közelgő szavazással kapcsolatban. Ezzel szemben más frakciók tagjai kissé homályosan fogalmaztak, és nem minden képviselő követte a frakciója irányvonalát.

Az Európai Néppárt (EPP), amely Ursula von der Leyen politikai táborát képviseli, határozottan támogatja őt. Manfred Weber, a képviselőcsoport elnöke kifejtette: "Minden egyes szavazás során egyhangúlag az indítvány ellen fogunk voksolni."

Az EPP úgy tálalta a szavazást, mintha az Vlagyimir Putyin orosz elnökkel szoros kapcsolatban álló szélsőjobboldali európai parlamenti képviselők kezdeményezése lenne. "Ezzel a bizalmatlansági javaslattal csupán az időnket pazaroljuk: Putyin majd örülni fog, amikor meglátja, mit művelnek itt a barátai. Tudom, hogy a német AfD (Alternatíva Németországért) és a román AUR (Szövetség a Románok Egységéért) Putyin bábjai. Ez a bizalmatlansági indítvány pedig az európai polgárok biztonságát fenyegeti" - hangoztatta Weber a parlamenti vitában.

A szocialista és demokratikus frakció (S&D), a liberális Renew Europe, valamint a Zöldek/EFA képviselőcsoportok is bejelentették, hogy nem támogatják a bizalmatlansági indítványt. Ennek ellenére elnökeik kritikát fogalmaztak meg Ursula von der Leyen ellen, kifogásolva, hogy a jobboldali pártokkal folytat tárgyalásokat, figyelmen kívül hagyja a lényeges politikai kérdéseket, és állítólagos központosított, átláthatatlan munkamódszerekkel irányítja az Európai Bizottságot.

"Ez az indítvány nem számít bele a képviselőcsoportom támogató szavazatába. Egyetlen szavazatot sem adunk azoknak, akik az Európai Uniót tönkre akarják tenni" - mondta Iratxe García Pérez, az S&D vezetője, aki a jobboldali pártok bizalmatlansági indítványát "reakciós támadásnak" minősítette.

García Pérez éles kritikát fogalmazott meg von der Leyen irányába, amiért a politikai színtéren hátrált a Green Deal ügyében. A konzervatívokkal való együttműködése során visszavonta azt a vitatott irányelvet, amely a "greenwashing" (környezetvédelmi látszatintézkedések) elleni harcot célozta meg. Ez a lépés sokak szerint megkérdőjelezi a Bizottság elkötelezettségét a valódi zöld célok iránt.

Ezen túlmenően, az indítvány elutasítása nem feltétlenül jelenti, hogy a szocialista képviselők ellen szavaznának. Parlamenti források alapján lehetséges, hogy a frakció tagjai inkább tartózkodnak a voksolástól.

"Még nem döntöttünk, a következő napokban, a szavazás előtt fogjuk megvitatni a kérdést" - mondta Estelle Ceulemans, az S&D belga képviselője az Euronewsnak a képviselőcsoport belső ülése után.

A Renew Europe is egyértelműen kijelentette, hogy ellenzi a bizalmatlansági indítványt. "Maga az indítvány az aláírók rossz szándékát mutatja: a Pfizer szöveges üzeneteivel, a gazdaságélénkítési eszköz költéseivel, a védelmi tervekkel és a választások állítólagos befolyásolásával kapcsolatos állítások összevisszasága" - áll a képviselőcsoport közleményében.

A Renew Europe elnöke, Valérie Hayer, beszédében hangsúlyozta ezt a nézetet, ugyanakkor nem mulasztotta el, hogy kritizálja von der Leyent is. "A Bizottság túlságosan központosított és merev" – fogalmazott.

Belső információk alapján a Zöldek/EFA képviselőcsoportja várhatóan el fogja utasítani a bizalmatlansági indítványt. A képviselők döntései között szerepel, hogy ellene szavaznak, tartózkodnak, vagy akár távol maradnak a szavazás napján.

A képviselőcsoport élén álló Bas Eickhout az indítványt "a szélsőjobboldal grandiózus politikai show-műsorának" titulálta, amely célja a demokrácia aláásása. Emellett éles kritikát fogalmazott meg a közelmúltban az EPP és a szélsőjobboldal között a szavazások során kialakult szoros együttműködésekkel kapcsolatban is.

- jelentette ki Eickhout, miközben Weber néppárti elnökre irányította figyelmét.

Martin Schirdewa, a Baloldal társelnöke kifejezte, hogy frakciója ellenzi a bizalmatlansági indítványt, mivel nem kíván "a jobboldali szélsőségesek eszközévé válni". Ugyanakkor a frakción belül úgy tűnik, hogy van néhány eltérő vélemény is. Az olasz Öt Csillag Mozgalom például támogatni fogja az indítványt, hangsúlyozva, hogy "az EU, a demokrácia és a társadalmi igazságosság iránt elkötelezett polgárok milliói követelik, hogy küldjük el von der Leyent" - olvasható a párt nyilatkozatában. Az EP baloldali képviselői is igennel szavaznak majd, legalábbis a parlamenti források szerint.

Az Európai Konzervatívok és Reformerek (ECR) csoportja még világosabban szemlélteti ezt az ingatag csoportdinamikát: egyes tagjai javasolták és aktívan támogatták a bizalmi szavazást, míg mások meg fogják védeni a Bizottságot.

A képviselőcsoport hivatalosan lehetőséget biztosít tagjainak, hogy szabadon szavazzanak, követve saját lelkiismeretüket. Eközben a legnagyobb nemzeti delegációk eltérő álláspontokat képviselnek, ellentétes táborokba sorolva magukat.

Az ultranacionalista román AUR párt és a lengyel Jog és Igazságosság (PiS) képviselői a bizalmatlansági indítvány aláírói között vannak, ők eddig is folyamatosan bírálták a Bizottságot és elnökét. A másik oldalon az Olasz Testvérek (FdI) képviselői nem szavazzák meg az indítványt, mivel ez az összes biztos lemondását vonná maga után, köztük az FdI-s Raffaele Fittóét, a Bizottság kohézióért és reformokért felelős ügyvezető alelnökéét.

"Ez a javaslat eleve kudarcra van ítélve, és messze elmarad a Bizottság megbuktatásához szükséges szinttől. Valójában egy igazi ajándékot jelent politikai riválisaink számára" - fogalmazott Nicola Procaccini, az ECR társelnöke, felszólalásában.

A Patrióták Európáért (PfE), amelynek tagja a Fidesz, valamint a Szuverén Nemzetek Európája (ESN) frakciók a Parlament radikálisabb jobboldali képviselőiként a Bizottság lemondását célzó javaslat mellett fognak voksolni.

"A Pfizergate hatalommal való visszaélés volt: önök egyedül, minden demokratikus kereten kívül cselekedtek" - mondta a vita során Fabrice Leggeri, a francia Nemzeti Tömörülés (RN) EP-képviselője, míg az ESN vezetője, René Aust, az Alternatíva Németországért (AfD) képviselője azt mondta, hogy képviselőcsoportja "meg nem érdemelt nyugdíjba" kívánja küldeni von der Leyent.

A bizalmatlansági indítvány elfogadására igen kevés esély van, mivel ahhoz a leadott szavazatok legalább kétharmadának, azaz az összes képviselő többségének támogatására lenne szükség. A hétfői vita azonban jelezte, hogy a parlamentben a képviselők politikai hovatartozásától függetlenül mennyire bizalmatlanok von der Leyennel szemben.

Az úgynevezett "centrista többséghez" tartozó politikai erők (EPP, S&D, Renew Europe) eltérő véleményeket képviselnek a Bizottság eddigi munkájának megítélése kapcsán.

Miközben az EPP képviselőcsoportja teljes mértékben a von der Leyen által képviselt politikai irányvonal mögött áll, a szocialisták és liberálisok egyértelműen elutasítják ezt a megközelítést. Ez arra utal, hogy az a koalíció, amely egy évvel korábban megválasztotta von der Leyent a Bizottság elnökének, bizonytalan alapokra épült.

Ezzel kapcsolatban García Pérez, az S&D frakció vezetője felszólalása végén az EPP elnökéhez, Weberhez fordult: "Ez az indítvány az önök parlamenti stratégiájának közvetlen eredménye. Ön felelősséget kér, miközben a szélsőjobboldallal tárgyal a politikájáról. Így nem mehetünk tovább" - mondta.

Related posts