Bulgária esetleg manipulálhatta az inflációs mutatóit, hogy elérje az euró bevezetéséhez szükséges feltételeket.

Bulgária látszólag manipulált inflációs adatokkal próbálta meg elérni, hogy megfeleljen az euró bevezetésének legszigorúbb követelményeinek, különösen az infláció csökkentésének. Ezzel a lépéssel azonban saját egészségügyi rendszerét is kockára tette. A Politico cikkében éppen most kerülnek terítékre ezek a fejlemények, amikor az euróövezet országainak végső döntést kell hozniuk Bulgária csatlakozásáról.
A tervek szerint Bulgária 2026. január 1-jétől átáll a leváról euróra. Az utóbbi időszak hírei arról tanúskodtak, hogy az ország nehéz küzdelmek árán, de végül sikeresen eléri az ehhez szükséges inflációs célt, és képes csökkenteni a 12 havi inflációt a kívánt 2,8%-os szint alá.
Miután áprilisban bejelentették, hogy az inflációt váratlanul 1,2%-kal csökkentették, ezzel pedig a küszöb alá kerültek, az euróövezet összes tagországa egyhangúlag kifejezte támogatását Bulgária csatlakozása iránt. Szófia ezzel minden szükséges feltételnek eleget tett.
A Politico pénteki cikkében említett információk szerint Bulgária a statisztikailag meghatározott díjak csökkentésével érte el a kívánt célokat. Áprilisban indoklás nélkül közel tíz százalékkal csökkentették a vasúti viteldíjakat és a postaköltségeket. Az inflációs index csökkenésére azonban a legnagyobb hatással az állami egészségügyi rendszer keretein belül végrehajtott drámai lépés volt: a kórházi napidíjak állami támogatásait egyik napról a másikra az ötödére csökkentették. Ez a döntés kulcsszerepet játszott abban, hogy a hivatalos éves infláció március és április között 1,2 százalékponttal csökkent, így a számok végül megfeleltek az euró bevezetésének követelményeinek.
"Úgy tűnik, hogy Bulgáriában manipulálták az inflációs adatokat, így azok kedvezőbbnek látszanak, mint amit a tényleges inflációs mutatók jeleznének."
A Politico hivatkozik Steve Hanke-re, a Johns Hopkins Egyetem professzorára, aki a kilencvenes évek során tanácsadóként részt vett a bolgár valutatanács kialakításában. Hanke véleménye szerint, a pénzkibocsátás mértékét figyelembe véve, a tényleges inflációs ráta valószínűleg inkább 6 százalék körüli értéken mozog.
A Bulgária euróövezeti csatlakozásáról szóló végső döntést az Európai Tanács fogja július 8-án meghozni.