Az Európai Bizottság lépéseket tesz a vállalkozások adminisztratív terheinek mérséklésére.


Brüsszel célja, hogy fokozza az európai versenyképességet azáltal, hogy egyszerűsít és mérsékel a vállalkozásokra háruló adminisztratív kötelezettségeken.

Az Európai Bizottság munkaterve alapján a prioritások közé tartoznak olyan kulcsfontosságú jogszabályok, mint a fenntarthatósági átvilágítás. Ennek célja, hogy a vállalatok felelősségteljesen kezeljék az emberi jogokat, valamint figyelembe vegyék tevékenységeik környezeti hatásait.

Egy másik fontos aspektus a taxonómia, amely kijelöli azokat az irányelveket és kritériumokat, amelyek mentén a gazdasági tevékenységeket a nettó nulla kibocsátás célkitűzéséhez kell igazítani.

"Sok minden forog kockán. Egyszerűbb és költséghatékonyabb szabályok nélkül Európa folyamatosan veszíteni fog gazdasági súlyából. Egyértelműnek kell lennünk, hogy az egyszerűsítés és Európa versenyképességének fokozása nem öncélú" - magyarázta Valdis Dombrovskis, az uniós jog végrehajtásáért és egyszerűsítéséért felelős biztos.

"A célunk, hogy olyan környezetet alakítsunk ki, amely elősegíti az innovációk kibontakozását, a vállalkozások növekedését és a munkahelyek javulását Európában. E törekvés nem csupán a jólétünk és a társadalmi életminőségünk megőrzése érdekében lényeges, hanem azért is, hogy sikeresen navigáljunk a zöld és digitális átmenet kihívásai között."

Az Európai Építőipari Szövetség (FIEC) üdvözölte a kezdeményezést, ugyanakkor benyújtott egy állásfoglalást is, amelyben részletesen kifejti saját véleményét a versenyképesség növelésének fontosságáról. Ezzel szeretnék biztosítani, hogy az Európai Unió élen járjon a vállalati fenntarthatóság terén is.

Az állásfoglalás arra figyelmeztetett, hogy a jelenlegi keretrendszer nem teszi vonzóvá a kis- és középvállalkozások számára fenntartható tevékenységeik finanszírozását. Ehelyett a megkövetelt előírások jelentős csökkentését és egyszerűsítését szorgalmazzák, mielőtt a Bizottság február végén előterjeszti végleges javaslatát.

Benedikt Fischer, a FIEC szakpolitikai munkatársa hangsúlyozta, hogy a konkrét jelentéstételi kötelezettségek szempontjából kulcsfontosságú a fenntarthatósági jelentések bonyolultságának mérséklése. Ezt az Európai Fenntarthatósági Jelentéstételi Szabványok keretein belül az adatpontok számának csökkentésével lehet elérni.

"Több mint 1100 egyedi adatpont van, amelyekről a vállalatoknak információkat kell közzétenniük. Ez túl sok, és érinti a kis- és középvállalkozásokat, amelyek ezeket az információkat az értéklánc mentén lévő üzleti partnereiktől kérésként kapják" - magyarázta.

A civil szervezetek és különböző érdekcsoportok komoly aggodalmaikat fejezték ki a helyzet kapcsán. Tiltakozást szerveztek az Európai Bizottság brüsszeli központja előtt, miközben a háttérben nagyvállalatokkal folytatott megbeszélések zajlottak zárt ajtók mögött. Félelmeik szerint ezek a tervezett egyszerűsítések kedvezőtlen hatással lehetnek a munkavállalók jogaira, és attól tartanak, hogy e normák gyengülése a környezeti fenntarthatóság rovására megy.

''Ez a jogszabály a munkavállalók, az emberek ellen irányul, a hatalmas multinacionális vállalatoknak a világ minden táján, Európában és külföldön is gyakorolt hatásáról szól'' - mondta Marion Lupin, a Vállalati Igazságosság Európai Koalíciójának politikai felelőse.

Amikor a Bizottság véleményét figyeljük, úgy tűnik, hogy kizárólag a vállalkozások életének megkönnyítésével foglalkoznak. Ez a megközelítés azonban számunkra csupán egy elegáns forma arra, hogy arról beszéljünk, miként gyorsíthatjuk fel az üzleti folyamatokat, és hogyan fokozhatjuk a bolygónk erőforrásainak kimerítését, mint ahogyan azt jelenleg tesszük.

Az Európai Bizottság a maga részéről ragaszkodik ahhoz, hogy a javaslatok nem veszélyeztetik a zöld átmenetet, sőt, olcsóbbá teszik azt.

Related posts