Sajnálatos, ami a magyar iparban zajlik – de már felsejlik egy biztató jel.

Jelenleg a magyar ipar még mindig keresi a helyét, hiszen a legfrissebb adatok szerint márciusban az ipari termelés mindössze 0,1%-kal emelkedett a februári szinthez képest. Ugyanakkor, ha a szezonális hatásokat és a munkanapok számát figyelembe vesszük, a tavaly márciusi teljesítményhez képest 5,4%-os visszaesést mutat. Az ipar legfontosabb ágazatai vegyes képet mutatnak: míg az akkumulátorgyártás továbbra is gyenge teljesítményt nyújt, az autóiparban biztató jelek mutatkoznak. De vajon milyen jövő vár az ipari szektorra? Milyen trendeket tükröznek a megrendelési statisztikák? A következő időszak kulcsfontosságú lehet a szektor számára, és érdemes figyelemmel kísérni, hogy a kereslet és a termelési kapacitások hogyan alakulnak.
Márciusban minimális mértékben emelkedett az ipari termelés februárhoz képest, ám az előző év azonos időszakához képest továbbra is nagy a visszaesés. Az ipar termelése jelenleg 7%-kal marad el a 2021-es szinttől, az elmúlt másfél év lefelé tartó trendjében pedig továbbra sincs törés.
Sajnálatos módon azt kell mondanom, hogy a belföldi és külföldi megrendelések egyaránt gyengélkednek. A hazai rendelések száma a 2021-es szinthez képest új mélypontra süllyedt, túllépve a 15%-os visszaesést.
Az exportértékesítés szempontjából biztató hír, hogy a feldolgozóiparban a járműgyártás exportja 3,5%-os növekedést mutatott éves szinten, míg a számítógép, elektronikai és optikai termékek gyártásának kivitele még figyelemreméltóbb, 14%-kal bővült.