A Csúszott Kapu Tibor csapata által tervezett kilövés most őszre tolódik, így a gimnazisták űrkísérlete késlekedésre kényszerül.

Egy izgalmas fizikai népszerűsítő esemény keretében a diákok lehetőséget kapnak arra, hogy földi körülmények között újraalkossák Kapu Tibor lenyűgöző kísérleteit. Azonban sajnálatos módon a nyári szünet közbeszólt, így a program megvalósítása őszre csúszik.
Többszörös halasztás után magyar idő szerint június 30-án reggel 8:31-kor indult el a Nemzetközi Űrállomásra Kapu Tibor magyar űrhajós az Axiom-4 küldetés tagjaként. Ekkorra már Magyarországon kitört a vakáció, így nem lehetett valós időben megvalósítani az UNIverZOOM programot.
A közös kísérletezésre így a következő tanév elején (várhatóan szeptemberben) kerül sor - tudtuk meg a program egyik szakmai vezetője a Műegyetem rektori kabinetjétől. Mint írták, a kísérleti eszközök postázása június közepén már megkezdődött a résztvevő iskolák részére.
A mikrogravitációs kísérletek egy részét június 30-án valósította meg Kapu Tibor a világűrben. A programban résztvevő fizikatanárok és diákjaik ezt fogják megismételni földi körülmények között, a saját osztálytermükben. Végül összehasonlítják a földi és a súlytalanság körülményei között megfigyelt eredményeket, különbségeket.
A program iránti érdeklődés lenyűgöző volt, hiszen több mint 300 iskola csatlakozott, és összesen több mint 5000 csomagot állítottunk össze számukra.
A kezdeményezés szándéka, hogy minél szélesebb körben inspirálja a középiskolás diákokat a mérnöki és természettudományos karrierlehetőségek felfedezésére. A program keretében korábban diákokat vontak be, hogy megosszák tapasztalataikat és véleményüket a kezdeményezésről:
Szerdán a középiskolás diákok lehetőséget kaptak arra, hogy kérdéseiket feltegyék a magyar űrhajósnak. Kapu Tibor például a súlytalanság élményéről osztotta meg gondolatait, kiemelve, hogy a lebegés és az, hogy gyakorlatilag bármilyen irányban mozoghatunk, kezdetben meglehetősen szokatlan érzés. Elmondta, hogy a súlytalanságban való tájékozódáshoz elengedhetetlen bizonyos mintázatok felismerése, és ha ezt megtanuljuk, egy nap elteltével már könnyebben alkalmazkodunk az új környezethez.
Az űrállomás már számos állat- és növényfajt látott vendégül, és a kutatóűrhajós izgalmas bemutatót tartott a diákoknak a búza és a retek termesztéséről, amelyeket a súlytalanság állapotában neveltek. Emellett egy másik érdekes kísérletet is ismertetett, amely során egy dobozban muslicák fejlődnek, hogy később részletesen elemezhessék a DNS-üket. Az ISS fedélzetén azonban nemcsak a megszokott növények, hanem egzotikus állatok is megfordultak, például skorpiók és halak, sőt, korábban pókokkal is végeztek kísérleteket, hogy felfedezzék a súlytalanság hatásait a különböző élőlényekre.
Az űrállomáson vizet bontanak elektrolízissel az oxigén előállításához - válaszolta arra a kérdésre, hogyan állítanak elő oxigént az űrben. Kapu Tibor szerint ez nagyon szép példája annak, hogy az ISS egy hatalmas körforgás.
"Itt, a világűrben semmi nem adott az emberi élethez. Se oxigén, se víz, tényleg gyakorlatilag a napfény az egyetlen, amit tudnék mondani. Úgyhogy minden, ami a mi életünkhöz itt szükséges, azt nekünk vagy elő kell állítanunk, vagy föl kell hozni" - mondta a kutatóűrhajós.