Csíkmadarason ünnepélyes keretek között díjazták a legkiválóbb ribizliborokat, ahol a helyi termelők és borászok büszkén mutathatták be különleges készítményeiket. Az esemény célja nem csupán a minőségi borok elismerése volt, hanem a helyi hagyományok és


A RibON Natúr Szövetkezet és a Garden Proiect Kft., a Székely Gazdaszervezetek Egyesületével (SZGE) és a Felcsík Kistérségi Társulással együttműködve, negyedik alkalommal szervezte meg a Kárpát-medencei RibON ribizliborversenyt. A világon egyedülálló ribizliborverseny díjátadó gálájára szombaton került sor a Garden Proiect székhelyén, melynek díszterme zsúfolásig megtelt díjnyertes versenyzőkkel, neves meghívottakkal, világi és egyházi elöljárókkal.

A RibOn ribizliborverseny díjátadó gálája László Rezső plébános áldásával kezdődött, aki megjegyezte: a kertész nem erővel hódítja meg a kertet, hanem alázatos munkával együttműködve a természettel. A hálaadást követően János Ferdinánd főszervező, házigazda, kertészmérnök, a Garden Proiect Kft. tulajdonosa szólt a jelenlévőkhöz köszönetet mondva a nagy elődöknek, akik ránk hagyták a hatalmas tudást, amit tovább tudunk vinni. "Nem dolgoztunk hiába, nagy fejlődésen ment át a rendezvény, amit ünnepeljünk meg közösen és adjunk hálát családunkra, kollégáinkra és mindent vigyünk tovább a jövőben is" - fogalmazott a házigazda.

A Csíkmadaras polgármestere, Péter Dávid, a szakmai napokat igazi lehetőségként értékelte, ahol a fiatalabb generáció is tanulhat és fejlődhet. Karda Róbert, a Felcsík Kistérségi Társulás elnöke, beszédében hangsúlyozta, hogy a nagy álmokat csak közösen valósíthatjuk meg, és kifejezte reményét, hogy Székelyföld ezen vidéke a jövőben Svájcra emlékeztet majd. Becze István, a Székely Gazdaszervezetek Egyesületének elnöke rávilágított, hogy a ribizlibor-verseny mögött komoly gondosság áll, és a fejlődésnek van értelme. "Azért ültetünk fákat és ribizlibokrokat, hogy élvezzük a gyümölcsüket, de ez hosszú távon megélhetést is nyújt" – hangsúlyozta. A rendezvényen részt vett Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának alelnöke, Szakács-Paál István, Székelyudvarhely polgármestere, és Bors Béla, Csíkszereda alpolgármestere is, akik szintén üdvözölték a résztvevőket és a szervezőket. Az elöljárók kiemelték az ilyen szakmai találkozók fontosságát, a tapasztalatszerzés értékét, és egyetértettek abban, hogy a kertészet nem csupán egy szakma, hanem közösségépítő tevékenység is, amely összeköti az embereket.

Tánczos Barna pénzügyminiszter köszöntőbeszédében hangsúlyozta, hogy a mezőgazdaság szívét a családi vállalkozások képezik; nélkülük sok település sorsa a kihalásra is jutott. Emellett kiemelte János Ferdinánd példáját, aki a semmiből egy új világot teremtett. Ennek egyik lenyűgöző megnyilvánulása a ribizliborverseny, amely révén Csík újra a figyelem középpontjába került. Az eseményre az egész Kárpát-medencéből érkeztek versenyzők, így Csík ismételten a világ térképének közepévé vált.

Az ünnepi beszédeket követően János András Előd, a szakmai zsűri elnöke, aki a pálinkafőző versenyek világában is jól ismert, értékelte a rendezvényt. Bejelentette, hogy az idei évben 22 arany, 33 ezüst és 39 bronz medál talált gazdára. "Közel száz versenyző mutatta be ribizliborait a Kárpát-medence minden szegletéből. A termelők folyamatosan fejlődnek, és egyre kiválóbb termékeket alkotnak. E verseny nemcsak a múlt tisztelete, hanem a jelen ünneplése és a jövő ígérete is" - fejezte be gondolatait az elnök.

A következőkben dr. Sinkó János, a zsűri képviselője, szakmai szempontból értékelte a bemutatott anyagot. Szavai szerint a ribizlibor egy különleges műalkotás, amely számos hibalehetőséget rejt magában, ezért a borkészítők részéről elengedhetetlen az alázat. A fejlődés egyértelmű, hiszen míg tavaly hat aranyérmet osztottak ki, idén már 22 díj talált gazdára. A szakember hangsúlyozta, hogy érdemes folytatni a munkát, hiszen idén számos kiváló bor került bemutatásra.

A rangos esemény hangulatát a Székelyföldi Énekiskola tanítványai népdalösszeállítása színesítetté, majd a rendezvény tombolahúzással ért véget, ahol értékes nyeremények találtak gazdára.

Related posts