A kutyák után maradt nyomok gazdáinak azonosítása DNS-elemzéssel - Terézváros lakói végleg beteltek a piszkos utcákkal.


Közeleg a 2025-ös Oscar-gála, és izgalommal várhatjuk, hiszen idén Magyarországon is élőben követhetjük az eseményt! Összegyűjtöttük a legfontosabb tudnivalókat, hogy ne maradj le semmiről. Itt van minden, amit érdemes tudnod!

A terézvárosi kutyák nyálából származó genetikai információkat egy különleges adatbázisba gyűjtenék, míg az utcán fellelt kutyapiszkok DNS-elemzése segítene felfedni, hogy melyik eb gazdája mulasztotta el a takarítást.

Budapest belső kerületeiben érdemes alaposan figyelni a járdákra, mert könnyen belefuthatunk egy kellemetlen meglepetésbe – pestiesen szólva, aknába, vagyis kutyapisibe léphetünk. Ezt nemcsak a kutyát sétáltatók, hanem a nem kutyás járókelők is tapasztalhatják. Nemrég Csók Krisztina is átélte ezt a szituációt, amikor éppen a kutyáját vitte sétálni.

Krisztina feszülten mesélte, hogy minden kutyás ismerőse nehezen viseli ezt a helyzetet, nemcsak itt, hanem Budapest más pontjain is. "Pedig olyan könnyű lenne csak lehajolni és felszedni a kutyapiszkot" - sóhajtott.

Ebből lett elege a terézvárosi önkormányzatnak. Pedig évente több mint 10 millió forintot költenek kutyaürülék-tartó szemetesek kihelyezésére és karbantartására, ezek tartalmát hetente háromszor ürítik a lakosoknak pedig ingyen biztosítanak ürülékgyűjtő zacskót. Még egy igen szókimondó kampányt is indítottak a rentines kutyatartókkal szemben ,Ne hagyd szarban Terézvárost!" címmel.

Sajnos hiába. A gazdák, akik nem takarítanak el a kutyájuk után, csak tettenérés esetén vonhatóak felelősségre. Mivel ez szinte lehetetlen, a képviselőtestület nemrégiben olyan jogszabályt fogadott el, amely szerint azokat is megbírságolhatják, akik nem hoznak magukkal kutyasétáltatásra zacskót az ürülék összeszedésére.

Nemrégiben egy ellenőrzés keretében állították meg Marekkel Szilviát és staffordshire terrierjét, Ariát, miközben a Kodály körönd környékén sétáltak.

- Ellenőrizték, hogy van-e rajta póráz és meg kellett mutatnom a zacskót is. Most is itt van, a zsebemben, nézzék! Kicsit sem zavart az ellenőrzés, büntessék csak meg azokat, akiket ennyire nem érdekel a közös környezetünk! Semmi baj nem lesz azzal sem, ha Ariától is DNS-mintát vesznek, legyen csak minden kutya a nyilvántartásban, így végre kiderülne, kik miatt piszkosak az utcák - jelentette ki Szilvia.

Soproni Tamás polgármester hangsúlyozta, hogy a felelős állattartók, a helyi lakosok, a turisták és az átutazók számára is elengedhetetlen, hogy a város utcái tiszták maradjanak. „Senki sem szeretné, ha kutyapiszokkal találkozna az utcákon. Az állattartás és a közösségi együttélés alapvető követelménye, hogy a gazdák felelősségteljesen gondoskodjanak kedvenceik után. Ezért vezettük be a szigorúbb ellenőrzéseket” – nyilatkozta a Blikknek a polgármester.

Az önkormányzat most újabb lépéseket fontolgat: arra keresik a megoldást, hogyan lehetne itthon is bevezetni a kutyák genetikai azonosítását, hasonlóan más európai városokhoz. Ezzel a módszerrel a kutyagumi DNS-elemzése révén lehetne felelősségre vonni azokat a gazdákat, akik otthagyják kedvencük ürülékét. A spanyol Malagában már sikeresen működik ez a rendszer, amelyet eredetileg a kóborkutyák nyomon követésére és hazajuttatására fejlesztettek ki. Érdekesség, hogy 2019-ben több mint 100 gazdi kapott bírságot kutyagumi miatt. Olaszországban, Malnatában szintén kötelező, hogy a kutyák nyálmintát adjanak, hogy regisztrálhassák őket. Azok a gazdik, akik nem teljesítik ezt a kötelezettséget, 22 ezer forintnak megfelelő pénzbírságra számíthatnak.

- Az ürülék valóban tartalmazza azokat a genetikai információkat, amellyel pontosan beazonosítható a kutya, ha már szerepelnek genetikai adatai egy nyilvántartásban. Ehhez nem szükséges semmi fájdalmas beavatkozás, elég csak a kutya nyála - magyarázta a Blikknek Rusvai Miklós a virológusként is ismert állatorvos.

A szakember nagyjából 20 ezer forintra becsüli az azonosítási vizsgálat árát. Ezt a módszert használják egyébként az apasági kereseteknél és a bűnözők azonosításához is a tetthelyen hagyott DNS-ük alapján.

Már csak az a kérdés Rusvai szerint, hogy minden ebet lehet-e regisztrálni. A doktor szerint bár chipelés is kötelező, mégis úgy tudja, országos átlagban csak a kutyák 25 százalékában van chip, a nagyvárosokban 80 százalék az arány.

Richnovszky Ádám, aki a Mili nevű tacskójával vágtatott neki a budapesti utcáknak, úgy véli, hogy a kulturális értékek hiánya vezetett ahhoz, hogy a város járdái tele vannak kutyapiszokkal.

A leaszfaltozott felületek száma túl magas, ami miatt a helyzet még zavaróbbá válik, és teljesen indokolt bármiféle szigorú intézkedés bevezetése. A kutyák DNS mintájának begyűjtése sem kérhető túlzásként, csupán arra van szükség, hogy legyen valaki, aki ezt a rendszert hatékonyan működteti a jövőben.

Japánban még a maffia sem ússza meg a következményeket, amikor a kutyagumi kerül szóba! Két éve Asahikavában a Jamagucsi-gumi, a legnagyobb jakuza csoport egyik tagját tartóztatták le, mert az 57 éves férfi nem vette a fáradtságot, hogy felszedje kutyája ürülékét az utcáról. A hatóságok ezzel is jelezték, hogy a közterületek tisztaságának megőrzése mindenkinek kötelező feladata, még a bűnszervezetek tagjainak is.

Related posts