Duna House: Budapesten az átlagos bérleti díj már elérte a 280 ezer forintot.


Ne maradj le az év legmeghatározóbb ingatlanközvetítői eseményéről! A szeptember 17-én megrendezésre kerülő REA 2025 SUMMIT kivételes alkalmat biztosít, hogy friss, gyakorlati ismereteket szerezz a legújabb ingatlanpiaci, jogi, szabályozási és finanszírozási trendekről. Ezen a rendezvényen lehetőséged nyílik találkozni az iparág vezető alakjaival is! Ne habozz, jelentkezz most!

Budapest továbbra is az ország legdrágább bérleti piacának számít. Az első félévben az átlagos havi bérleti díj, függetlenül a lakás méretétől, 280 ezer forint volt, ami jelentősen meghaladja a nemzeti átlagot, sőt, a vidéki városok árait is – emelte ki Szegő Péter, a Duna House vezető elemzője. Hozzátette: a vármegyeközpontokban és az egyetemi városokban viszont széles spektrumot mutatnak az árak. Például Győrben az átlagos bérleti díj 230 ezer, míg Debrecenben 210 ezer forint körül alakult, míg Szolnokon csupán 110 ezer, Nyíregyházán pedig 140 ezer forintért lehetett bérelni. Ezek az eltérések jól tükrözik a regionális gazdasági fejlettség, a munkaerő-piaci lehetőségek, az egyetemek jelenléte, valamint a helyi kereslet és kínálat közötti különbségeket.

A legnépszerűbb egyetemi városokban, mint Debrecen, Szeged, Pécs, Győr, Miskolc és Veszprém, a ponthatárok nyári bejelentésekor a bérlői kereslet drámaian megnő, ami természetesen az árakat is felfelé tolja. Idén július 23-ától is hasonló trendek várhatóak. "A szezonális kereslet és a diákok számára elérhető, kisebb lakások iránti folyamatos igény nemcsak magasabb bérleti díjakat generál, hanem különösen a belvárosi és egyetemhez közeli részeken érezhető. A stabil keresletet továbbá a befektetési célú vásárlások növekvő aránya is erősíti, ami hozzájárul a bérleti díjak tartósan magas szinten való fenntartásához, sőt, akár további emelkedéséhez is" - hívta fel a figyelmet a szakértő.

A vidéki városok, mint Székesfehérvár, Szombathely, Kecskemét, Tatabánya, Nyíregyháza és Szolnok bérleti díjai jól tükrözik a helyi gazdasági dinamizmust, a munkahelyi lehetőségeket és a lakosság jövedelmi viszonyait. "A vármegyeközpontok albérletáraiban megfigyelhető eltérések rávilágítanak a vidéki gazdaság sokszínű és eltérő fejlődési ütemére. Míg a jelentős ipari háttérrel és komolyabb befektetésekkel rendelkező városok, mint Győr és Székesfehérvár, magasabb bérleti díjakat mutatnak, köszönhetően a munkahelyek számának növekedésének és a lakosság beáramlásának, addig a gazdaságilag stagnálóbb településeken, mint Szolnok, az alacsonyabb kereslet miatt az árak is alacsonyabb szinten maradnak" – nyilatkozta Szegő Péter.

Bár az idei évben a lakásvásárlási hajlandóság rendkívül élénk, és a megújult otthonteremtési támogatások is vonzóbbá teszik a helyzetet, mégis számos tényező befolyásolhatja a döntéseket.

A bérleti piac továbbra is feszített helyzetben van, amelyet legfőképpen a korlátozott kínálat és a folyamatosan magas kereslet okoz.

Szegő Péter kiemelte, hogy a bérlők egyre inkább az ár-érték arány tudatos mérlegelésére helyezik a hangsúlyt, miközben a stagnáló vagy lassan növekvő jövedelmek korlátozzák a további bérleti díjemeléseket. A kínálati piacon tapasztalható hiány, különösen az új építésű lakások átadásának csökkenése, a bérleti díjak magas szinten tartását eredményezheti. A kereslet oldaláról viszont a 3%-os lakáshitel bevezetése új helyzetet teremthet: sokan választhatják az albérlet helyett a kedvezőbb saját lakás finanszírozási lehetőséget, ami a bérleti költségekre és a kínálatra egyaránt hatással lehet.

A címlapkép egyedi illusztrációt nyújt. A kép forrása: Getty Images.

A jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak vagy befektetési ajánlásnak. Részletes jogi információ

Related posts