Egy nappal azelőtt, hogy a svéd bíróság döntést hozott volna, tragikus esemény történt: Salwan Momikát, a Korán-égetésről ismertté vált személyt, agyonlőtték.

Öt embert letartóztattak, miután egy iraki menekültet és iszlámellenes aktivistát lelőttek Svédországban, pár órával azelőtt, hogy a bíróság ítéletet hozott volna a Korán elégetésével kapcsolatos perében.
A 38 esztendős Salwan Momika szerdán késő este tragikus körülmények között vesztette életét Södertälje egyik otthonában, amely Stockholm közelében található. A támadás hátterében Ulf Kristersson miniszterelnök szerint "egy idegen hatalom" állhat. Momika 2023-ban világszerte felkeltette a figyelmet és heves vitákat váltott ki, amikor nyilvános demonstrációkon elégette a Koránt, ezzel sokak felháborodását kiváltva.
A stockholmi bíróságnak csütörtökön kellett volna ítéletet hoznia Momika és egy másik férfi ellen az "etnikai vagy nemzeti csoport elleni izgatás bűncselekménye" miatt indított büntetőperben, de közölték, hogy az ítélethirdetést elhalasztották.
A rendőrség megerősítette, hogy Södertäljében lelőttek egy férfit, de további részleteket nem árultak el, ahogy azt sem, hogy a feltételezett lövöldöző az őrizetbe vettek között van-e.
Kristersson újságíróknak azt mondta, félő, hogy a gyilkosság egy másik országhoz köthető. "Biztosíthatom önöket, hogy a biztonsági szolgálatok foglalkoznak az üggyel, mert nyilvánvalóan fennáll a veszélye annak, hogy egy külföldi hatalommal van kapcsolat" - mondta.
A biztonsági szolgálat közölte, hogy a rendőrség vezeti a nyomozást, de "szorosan követjük az események alakulását, hogy lássuk, milyen hatással lehet ez a svéd biztonságra".
A svéd sajtó értesülései szerint Momika éppen élő adásban volt a TikTokon, amikor a tragikus esemény történt, és lelőtték. A Reuters által megtekintett felvétel, amely vélhetően a férfi TikTok-fiókjából származik, rögzíti a pillanatot, amikor a rendőrök átveszik a telefont, és leállítják az élő közvetítést.
2023-ban Svédország a terrorizmus elleni riasztási szintet a második legmagasabbra emelte, figyelmeztetve a lakosságot a belföldi és külföldi fenyegetésekre. A döntés hátterében a Korán-égetések álltak, amelyek közül számos Momikához volt köthető, és amelyek jelentős felháborodást váltottak ki a muszlim közösségben. Ezen események következtében dzsihadista csoportok is fenyegetéseiket fogalmaztak meg, ami tovább fokozta a feszültséget.
Bár a svéd kormány elítélte a Korán-égetési hullámot, kezdetben a szólásszabadság védelmének egy formájaként értékelték. A svéd migrációs hivatal megpróbálta kiutasítani Momikát, mivel hamis információkat szolgáltatott a tartózkodási kérelmében, azonban végül elálltak ettől a lépéstől, mivel úgy ítélték meg, hogy Irakban kínzásnak és embertelen bánásmódnak lenne kitéve. Ennek következményeként Irak kiutasította a svéd nagykövetet az ügy kapcsán. (Guardian)