Íme egy kreatív megközelítés arra, hogyan kerülhetjük el a karácsonyi feszültségeket az anyósunkkal: **"A karácsonyi béke titka: 5 varázslatos lépés az anyósokkal való harmóniáért"** 1. **Előzetes tervezés**: Mielőtt megérkezne az ünnepi időszak, üljün


Nem bírod az anyósod, az anyósod sem bír téged, de egy asztalhoz kell ülni karácsonykor. Ilyenkor mit lehet tenni?

Ez a mese valószínűleg egyidős az ősrobbanással: egy ragyogó fiatal nő hozzámegy egy csodálatos férfihoz, és bumm, kezdődik a konfliktus az anyóssal. Lehet, hogy egy-két gúnyos megjegyzéssel kezdődött a renddel kapcsolatban, vagy akkor bontakozott ki igazán, amikor megszülettek az unokák és nem tetszett neki, ahogy nevelitek a gyerekeket. A feszült viszony az anyóssal komoly problémákat okozhat a családon belül, jobb helyre tenni, mielőtt még mélyebb lenne a szakadék.

Az, hogy pontosan mit kell tenni, természetesen leginkább attól függ, hogy miért nem jöttök ki az anyósoddal. Politikai vagy vallási nézeteitek különböznek? Ítélkezik feletted? Vagy érzelmileg bántalmazó? Amint leszűkíted, hogy pontosan mi bánt az anyóssal kapcsolatban, annál jobb eséllyel lehet jobb mederbe terelni a szituációt. Ez most, az ünnepek közeledtével különösen fontos téma, amire egy szakember hozott pár tanácsot.

"Amit már ma megtehetsz az anyósoddal kapcsolatban, az az, hogy nyíltan beszélsz a pároddal a zavaró helyzetekről. Fontos, hogy a megfogalmazásod kedves és konstruktív legyen. Például, ha az anyósod váratlanul érkezik, ami miatt feszültté válsz, ezt így fogalmazhatod meg a párodnak: 'Tudod, amikor az anyukád hirtelen átugrik hozzánk, néha kicsit meglepődöm, és ez feszültséget okoz számomra. Érdekelne a véleményed, hogyan tudnánk ezt jobban kezelni, hogy mindenki jól érezze magát.'"

Amikor "én" kijelentéseket használunk, az lehetőséget ad arra, hogy elmondjuk, mit érzünk. És sokszor a "te" nyelvezet káros lehet. Ha azt mondom, hogy "úgy érzem magam miattad...", az gyakran egy vitához, védekezéshez vezet" - mondja Stacey DeLanoit pszichológus a Scary Mommy magazinban.

DeLanoit javaslata szerint, amikor az anyósod burkoltan kritizálja a ház tisztaságát, és te úgy érzed, hogy a szorongásod vagy a dühöd kezdi elérni a tetőpontját, érdemes alkalmaznod a STOP technikát. Ez a módszer a következőképpen működik:

"Adj magadnak engedélyt arra, hogy megpihenj, végy egy mély lélegzetet, és irányítsd a figyelmed befelé:"

Bármi is legyen az eset, csak a helyzet felméréséről van szó. Ami nem fog segíteni, az az, ha rögtön és dühből reagálunk" - írja a szakember.

Bár nem garantálja, hogy véglegesen megfékezi a passzív-agresszív megjegyzéseket, ez a megközelítés hozzájárulhat a béke megőrzéséhez az ünnepi családi összejövetelen. Így legalább addig is nyugodtan élvezhetitek az együtt töltött időt, amíg hazaértek, és el nem kezdtetek közösen gondolkodni a következő lépéseken.

Lehet, hogy egyszerűbbnek tűnik, ha a férjed vállára hárítod az anyukája kezelését, de DeLanoit szerint ez "háromszögelési dinamikát" idézhet elő, ami csak fokozza a feszültséget. A saját pácienseivel DeLanoit gyakran egy különleges módszert alkalmaz, amely során a pácienseknek egy teljesen nyílt és cenzúrázatlan levelet kell írniuk az anyósuknak. Fontos azonban, hogy ezt a levelet nem küldik el, hanem a terápia részeként használják fel. Ezt követően a pszichológussal közösen dolgoznak ki egy olyan megközelítést, amellyel "magabiztosan és hatékonyan" közölhetik az anyósnak azokat a dolgokat, amiket fontosnak tartanak elmondani.

"Az anyósom vigyázott a kisgyerekemre, aki éppen egy almát majszolt, amikor hirtelen félrenyelt, és elkezdett köhögni, szinte fulladozni - meséli DeLano a saját élményét. - Az anyósom azonnal cselekedett, benyúlt a kis szájába, és az ujjával segített kiszedni a falat almát. Amikor visszatértem, és megkérdeztem, mi történt, elmondta, hogy a gyerek fulladozott, ezért segített neki. Itt lehetett volna egy heves vita arról, hogy nem így kellene kezelni egy ilyen helyzetet, de helyette csak annyit mondtam, hogy 'Köszönöm, hogy közbeléptél. Tudod, ma már a gyermekorvosok azt ajánlják, hogy ilyenkor inkább a hátára kell ütni a gyereknek.'"

Természetesen, nehéz észrevenni a jó szándékot, amikor egy gúnyos megjegyzés vagy éles beszólás hangzik el. De DeLanoit szavai szerint az anyósok 99,9%-a nem azzal a szándékkal ébred reggel, hogy romba döntse a napodat. Érdemes tehát lehetőséget adni egy párbeszédnek az anyóssal, hiszen így talán kiderül, hogyan tehetnétek szebbé a kapcsolatotokat a jövőben.

Related posts