Az egyre szélesedő közbeszéd, avagy a mucsaizás útján a büdös szájig vezető kanyargós ösvény A modern társadalomban a közbeszéd egyre inkább eldurvul, és ez a jelenség nem csupán a politikai diskurzusban, hanem a mindennapi interakciókban is megfigyelhet
Banki csalások és patkányürülék: így csapnak be minket a hamis cigarettákért (x)
Sajnálatos módon, ahogy a 26-os választás közeledik és a tét egyre magasabbra hág, úgy a keddi Magyar Péter és Menczer Tamás közötti, színvonalon aluli szájkarate mintájára egyre gyakoribbá válhatnak a nyilvános politikai "összecsapások". Az elmúlt 14 év során már több alkalommal tanúi lehettünk annak, hogy a kormányzati erők alacsonyabb szintű eszközökkel próbálták lejáratni ellenfeleiket, de ez a jelenség nem új keletű; hosszú évekre visszanyúló tendenciáról van szó.
Itt találod a legújabb híreket!
Íme néhány figyelemre méltó esemény a közelmúlt politikai életéből: 2018-ban a HírTV tudósítása szerint Vona Gábor, a Jobbik elnöke sajtótájékoztatóján a müezzin hangja hallatszott, ami igencsak meglepte a közönséget. Egy évvel később, 2019-ben, Karácsony Gergely Alföldi Róberttel folytatott beszélgetését Bede Zsolt, a kormányhoz közeli Vadhajtások írója, egy rózsaszín műpénisszel zökkentette ki. Továbbá, egy másik alkalommal a Fidelitas a cirkuszi indulóval fűszerezte meg az ellenzéki főpolgármester-jelölt kampányát, miközben a fővárosi színházak megélhetésének ellehetetlenítéséről szólt.
A Blikk híradása szerint Hadházy Ákos független képviselő 2019-ben egy figyelemfelkeltő "táblás" parlamenti akciót indított, amely során Orbán Viktor napirend előtti felszólalását saját készítésű transzparensekkel kommentálta. A táblákon többek között olyan figyelemre méltó üzenetek jelentek meg, mint "stop propaganda", "stop korrupció", valamint "muszáj hazudnia, mert túl sokat lopott". A legutolsó táblán, amelyet a képviselő a házelnök rendreutasítása miatt már csak a helyéről tudott felmutatni, egy egészen provokatív felirat állt: "a lónak a f.szát". Hadházy elmondása szerint ezt az üzenetet a kormányfő migránsozásának kritizálására szánja.
Nem volt ritka már 2010 előtt sem, hogy minősíthetetlen módon szóltak be egymásnak a parlamenti képviselők.
1997-ben Kis Gyula József (MDF) a helyéről felállva, miközben Tóth Károly (MSZP) beszélt, heves indulatban így reagált: "Menj a p*csába!" majd dühösen távozott az ülésteremből.
Kuncze Gábor (SZDSZ-elnök), országgyűlési képviselő sem fogta vissza magát 2005-ben, amikor egy a Fidesz padsoraiból érkező bekiabálás után így summázta a véleményét: "K*rva anyád!"
Heintz Tamás (Fidesz) 2006-ban az egészségbiztosítási felügyelettel kapcsolatos hozzászólását azzal a határozott kijelentéssel zárta, hogy "A Fidesz nem támogatja a törvényjavaslatot!" Azonban a mikrofonja véletlenül aktív maradt, így a nem nyilvános véleménye is elhangzott: "Kapjátok be!" Ezzel a kiszólás nemcsak a politikai diskurzus feszültségét növelte, hanem egyben szórakoztató pillanatot is teremtett a politikai élet színpadán.
2008 szeptemberében Arnóth Sándor (Fidesz) alig 4 hónapos képviselőség után, egy rossz mondat bekiabálása miatt kényszerült lemondásra. A fideszes honatya azt üzente Iváncsi Imre szocialista államtitkárnak, hogy "lógni fogsz".
Az ilyesfajta eldurvult és színvonaltalan politikai hangnem gyökereit már megtalálhatjuk a 1990-ben az első szabad választáson kampányoló két nagy párt, az MDF és az SZDSZ eszköztárában is. Igaz, hogy a mostani megnyilvánulásokhoz képest, ezek "ártatlannak tűnő" politikai pamfletek voltak.
Ebben a részben a neves Csurka István (MDF) író által jegyzett "Apák és fiúk" című írásáról esik szó, amely a Magyar Fórum hasábjain látott napvilágot. Az írás alapjául szolgáló pamflet eredetileg Hódmezővásárhelyen készült, ám Csurka mesterien integrálta azt a nemzeti politikai diskurzusba. Az "Apák és fiúk" című művében a szerző a vezető SZDSZ-es politikusok kommunista gyökereit és előéletét hozta előtérbe, miközben rágalmakat is szőtt a szöveg szövetébe, ezzel feszültséget teremtve a politikai tájban.
A Beszélőben először bukkant fel Tamás Gáspár Miklós provokatív írása, amelyben a "mucsaizó" kifejezést használva éles kritikát fogalmaz meg. A szerző határozottan megállapítja: "Amennyiben az SZDSZ nem diadalmaskodik a választásokon, akkor elmondhatjuk, hogy az ellenzék nem fogja tudni megőrizni jogait, ami végső soron a demokratikus kormányzás hiányához vezet." Ebből következően a következtetése egyértelmű: "Mucsa és félelem - vagy szabad demokrata többség. Alternatíva nincs."
A hazai politikatörténet lapjain mára már Torgyán József, a kisgazda párt elnöke, ikonikus alakjává vált, köszönhetően a 1996-ban elhangzott, híres és hírhedt "féregirtó beszédének". Ez a beszéd nem csupán szokatlan hangvételével és egyedi stílusával maradt emlékezetes, hanem ironikus módon éppen az volt az oka, hogy a népszerűsége csúcsán lévő pártjának komoly károkat okozott.
"Honfitársaim, magyarok! Ál-liberális undorító férgek és dögkeselyűk lepték el hazánkat, és amíg a liberális férgek belülről rágják édes hazánk nemes testét, addig a liberális dögkeselyűk kívülről tépik, szaggatják az ezer sebből vérző, Trianonban megcsonkított, Párizsban tovább kurtított szerencsétlen nemzetünket - de mi nem engedjük!"- így indította a pártelnök "kormánybúcsúztató beszédként" felkonferált, egyszerre agitált és agitáló beszédét, amelyben Horn Gyula kormányfő személyét, és a liberál-bolsevista veszélyt" támadta.
A 120 ezres tömeg előtt március 15-e előestéjén elmondott szónoklat atmoszférája főként az 1995 nyarán érvénybe léptetett gazdasági és szociális megszorítások, a hírhedt, ám sok szempontból elkerülhetetlen Bokros-csomag kárvallottjait érintette meg. A többi pártot viszont a szónoklat harsány populizmusa sokkolta, és aggasztotta a kisgazdapárt ilyetén radikalizálódása.
A magyar politikai színtér egyik legnagyobb vihart keltő eseménye 2002-ben történt, amikor Kövér László, a Fidesz prominens politikusa, egy békéscsabai fórumon tartott beszédet. Az Orbán-kormány bukásával végződő választások előtt elhangzott szavai sokakat megrázottak: "Sokan vannak ma Magyarországon olyanok, akik nem tudnak örülni a kormány intézkedéseinek. Ezért azt ajánlom nekik: vegyenek egy kalapácsot, egy szöget és egy kötelet, menjenek le az alagsorba, és a szögre, vagy ha találnak jó gerendát, akkor arra kössék fel magukat." A beszéd során Kövér észrevette, hogy Tóth Károly, az MSZP helyi parlamenti képviselője, aki a nemzetbiztonsági bizottság tagja is volt, szintén jelen van. Ekkor így folytatta: "Lehet, hogy egy kicsit messzire mentem. Akkor azt javaslom nekik, maradjanak életben, az lesz a legnagyobb büntetésük, hogy látják megvalósulni a céljainkat, legfeljebb koloncként magunkkal cipeljük őket." Ezek a kijelentések nemcsak politikai vitákat generáltak, hanem mélyen megosztották a közvéleményt is, rávilágítva a politikai diskurzus feszültségeire és a hatalommal kapcsolatos ellentétekre.