A vámháború első hullámai most Kínát is elérik, és a helyzet még az inflációnál is súlyosabb következményekkel fenyeget.

Márciusban Kína fogyasztói árai a második hónapban is csökkenést mutattak, míg a gyártói szektorban a defláció egyre égetőbb problémává vált. Az amerikai kereskedelmi háború kiszámíthatatlan dinamikája következtében egyre több eladatlan exporttermék halmozódik fel, ami tovább nyomást gyakorolhat a belső piaci árakra, s ezzel együtt a gazdasági helyzetre is.
Nehezen indul az év a világ második legnagyobb gazdaságának. A kiskereskedelmi forgalom kezdeti fellendülését és a gyáripari tevékenység erőteljes bővülését a növekvő munkanélküliség, valamint a deflációs nyomás töri le, írja a Reuters.
A Nemzeti Statisztikai Hivatal csütörtökön közzétett adatai szerint a fogyasztói árindex márciusban 0,1%-kal csökkent az előző év azonos időszakához képest. Ez lassabb ütemű visszaesés, mint a februári 0,7%-os csökkenés, de
A jövő negyedévben várhatóan tovább csökkennek a belföldi árak, ahogy azt az előrejelzések is mutatják.
Bár Donald Trump amerikai elnök szerdán 90 napra felfüggesztette globális vámintézkedéseinek 10% feletti részét, egyedül Kína ellen megtartotta és 125%-ra növelte azokat, ami még intenzívebbé tette a világ két legnagyobb gazdasága közötti kereskedelmi háborút.
A gyártói defláció gyorsulása a nemzetközi nyersolajárak csökkenésének és a "téli fűtési szezon lezárulásával járó észak-kínai energiaigény csökkenésének" tulajdonítható - nyilatkozta Dong Lijuan, a Nemzeti Statisztikai Hivatal szakértője.
Idén Kínában a belföldi fogyasztás különös hangsúlyt kap, mivel az export várhatóan már nem fogja támogatni a gazdasági növekedést, sőt, a hozzájárulása inkább negatív irányba mozdulhat el. Ez főként annak köszönhető, hogy Peking válaszlépéseket tervez az amerikai vámokkal szemben, ami tovább bonyolítja a helyzetet.
Mindez jelentős mértékben megkérdőjelezi Kína körülbelül 5%-os GDP-növekedési céljának teljesítését.
A múlt hónapban Kína pénzügyi szabályozó hatósága arra kérte a hitelezőket, hogy enyhítsenek a fogyasztói hitelkeretek és a hitelfeltételek szigorán, ezzel is ösztönözve a vásárlást. Szakértők szerint azonban számos szociális helyzethez kötött támogatási lehetőség is rendelkezésre áll, amelyek segíthetnek a kínai családok mindennapi életének megkönnyítésében.