A magyarok nekiláttak, hogy bőségesen megnyissák a pénztárcájukat.


A kiskereskedelmi adatok értelmezése ma már mindenkinek a saját narratívája szerint alakulhat. Februárban a kiskereskedelmi forgalom 3,3 százalékkal túlszárnyalta az előző év azonos hónapját, ugyanakkor az előző hónaphoz képest 0,6 százalékos csökkenést mutatott. Érdemes azonban hangsúlyozni, hogy az év első két hónapjában, naptárhatásoktól mentesen, a forgalom 4 százalékkal növekedett az előző év hasonló időszakához képest.

Decemberben a kiskereskedelem forgalma 0,4 százalékkal, naptárhatásoktól mentesen pedig 0,1 százalékkal haladta meg az előző év azonos hónapját. Ezzel szemben januárban a tisztított adatok alapján a forgalom 4,7 százalékos növekedést mutatott a tavalyi év hasonló időszakához képest. Ráadásul a januári forgalom 2,2 százalékkal felülmúlta a decemberi értékeket. Így a kiskereskedelem dinamikusan indította az évet, ellentétben az ipari szektorral, ahol jelentős visszaesés tapasztalható.

Hétfőn a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) közzétette a februári statisztikákat. Az év második hónapjában, az előző év azonos időszakához viszonyítva, naptári és szökőnapi hatásoktól mentesen, a hazai kiskereskedelmi forgalom 3,3 százalékos növekedést mutatott.

Éves alapon az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelemben a forgalom volumene 3,5 százalékkal emelkedett. Az élelmiszer-kiskereskedelem 77 százalékát adó élelmiszer jellegű vegyes üzletek értékesítési volumene 3,8, az élelmiszer-, ital-, dohányáru-szaküzleteké 1,3 százalékkal növekedett.

A nem élelmiszer-kiskereskedelem forgalma 5 százalékos növekedést mutatott az utóbbi időszakban. Különösen figyelemre méltó, hogy a gyógyszertárak, gyógyászati termékeket árusító boltok és illatszerüzletek eladásai 10 százalékkal emelkedtek. A bútor- és műszaki cikkek boltjaiban 2,8 százalékos növekedést tapasztaltunk, míg az iparcikk jellegű vegyes üzletekben csupán 0,6 százalékos bővülés volt megfigyelhető. Ezzel szemben a könyvesboltok, számítástechnikai és egyéb iparcikk üzletek eladásai 2,8 százalékkal csökkentek, a használtcikk-üzletek 3,1, míg a textil-, ruházati és lábbeli boltok forgalma 4,7 százalékkal esett vissza.

A kiskereskedelmi szektorban jelentős változások zajlanak: a csomagküldő és internetes értékesítés aránya 8,3 százalékra nőtt, míg a forgalom 1,5 százalékkal bővült. Ezzel párhuzamosan az üzemanyagtöltő állomások forgalma is 0,4 százalékkal emelkedett. Ezzel szemben a gépjármű- és gépjárműalkatrész-üzletek, amelyek nem tartoznak a kiskereskedelmi statisztikákba, 3 százalékos csökkenést könyvelhettek el.

A szezonális és naptárhatással kiigazított adatok alapján februárban a kiskereskedelmi forgalom volumene 0,6 százalékkal csökkent az előző hónaphoz képest.

Az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelem terén 4,1%-os, míg a nem élelmiszer-kiskereskedelemben 5,3%-os növekedést figyelhetünk meg az értékesítés volumenében. Az üzemanyag-kiskereskedelem esetében pedig 1,1%-os bővülés tapasztalható.

Februárban februárban míg az országos kiskereskedelem forgalma folyó áron 1446 milliárd forintot ért el, addig az országos kiskereskedelmi forgalom 50 százaléka az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes üzletekben, 35 a nem élelmiszer-kiskereskedelemben, 15 az üzemanyagtöltő állomások forgalmában realizálódott.

Related posts