Embertelen tervezés: Milyen irányba sodor minket a digitális dehumanizáció?


Pénteken nyílik meg az Embertelen tervezés című kiállítás a Millenárison. Az Állítsuk meg a Gyilkos Robotokat kampány együttműködésével megszervezett tárlat mellé panelbeszélgetés is kapcsolódik.

Az "Embertelen tervezés" című kiállítás arra világít rá, milyen igazságtalanságok és hátrányos megkülönböztetések tapasztalhatók a mesterséges intelligencia alkalmazása során. A tárlat az Identity 2.0 kezdeményezés keretében jött létre, együttműködésben az Amnesty Internationallel és a Soka Gakkai Internationallel. A kiállítás magyarországi megvalósítását Bíró Dalmának, a Stop Killer Robots - Állítsuk meg a Gyilkos Robotokat kampány aktivistájának ajánlották fel. Ez a projekt szorosan kapcsolódik ahhoz a globális mozgalomhoz, amelyben kutatók, szervezetek és aktivisták folyamatosan figyelmeztetnek az automatizált döntéshozatal és a digitális dehumanizáció veszélyeire.

A szervezők közölték: a rendezvény célja egyrészt az Európai Unió mesterséges intelligenciával kapcsolatos tevékenységével és szabályaival kapcsolatos ismeretek és érdeklődés növelése a hazai célközönség körében, másrészt az EU szempontjából is releváns emberi jogi dilemmák felvetése, a kapcsolódó emberi jogi témák népszerűsítése.

A kiállítás megnyitója február 7-én, pénteken 16 órakor lesz a Európa Pontban. Az eseményt követően rövid előadásokkal egybekötött panelbeszélgetésen vitatják meg meghívott szakértőkkel a mesterséges intelligencia emberi jogi vonatkozásait. Ilyen kérdés lehet különösen a magánszféra és a személyes adatok védelme, az algoritmusok által okozott hátrányos megkülönböztetés vagy az emberi méltóság védelme a digitális dehumanizációval szemben.

Related posts