Európai Bizottság: A balti államok hivatalosan is integrálódtak az Európai Unió kontinentális villamosenergia-rendszerébe.

Az orosz és fehérorosz elektromos áramtól való függetlenedés előkészítése során fokozatosan bontották le a három balti országot korábban Oroszországgal és Fehéroroszországgal összekötő távvezetékeket, közben kiépítették az uniós hálózathoz kapcsolódó csatlakozásokat, köztük a Balti-tengerben lefektetett víz alatti kábeleket.
Szombaton véglegesen lekapcsolták a megmaradt távvezetékeket is. A balti villamosenergia-rendszer ezentúl a lengyel-litván LitPol Link nevű csatlakozón keresztül kapcsolódik az európai elektromos hálózathoz (CESA). Az átállás költségei elérték az 1,6 milliárd eurót, amelynek túlnyomó részét az Európai Unió állta.
A brüsszeli közleményből kiderült, hogy a három balti ország villamosenergia-hálózata sikeresen csatlakozott az EU belső energiapiacához, mégpedig úgy, hogy első lépésként Lengyelországon keresztül integrálódtak az európai uniós hálózatba. A balti államok energiarendszereinek szinkronizálása nem csupán az unió ellátásbiztonságát erősíti, hanem a megújuló energiaforrások integrációját is elősegíti. Ez a folyamat lehetőséget teremt arra, hogy olcsóbb energiaellátást biztosítsanak a jövőben.
Az Európai Bizottság legfrissebb tájékoztatása szerint a három balti állam volt az utolsó az EU tagországai között, amelyek villamosenergia-hálózatai teljes mértékben Oroszország és Fehéroroszország irányítása alatt működtek. A központi orosz szabályozás miatt ezek az államok kiszolgáltatott helyzetbe kerültek - áll a közleményben. Mostantól azonban a balti országok önállóságot nyertek, és saját elektromos hálózataik felett gyakorolnak ellenőrzést, ezáltal hozzájárulva a Balti-tenger keleti régiójának és az EU teljes energiabiztonságának megerősítéséhez.
Az Európai Bizottság, az unió végrehajtó testülete, egy újabb közleményében Ursula von der Leyen szavait tolmácsolta. Az elnök asszony Vilniusban, a balti államok elektromos hálózatainak uniós integrációját ünneplő eseményen kijelentette: "Észtország, Lettország, Litvánia és az Európai Unió ma történelmet írt."
Az Oroszországot és Fehéroroszországot összekötő villamosvezetékek eltávolítása a szabadság szimbóluma, amely lehetőséget ad arra, hogy megszabaduljunk a fenyegetésektől és a zsarolás terhétől – fogalmazott az illetékes.
Megjegyezte, hogy a balti államok már korábban felhívták a figyelmet arra, hogy az Oroszországból beszerzett olcsó gáznak van egy "rejtett költsége", amely nem más, mint a függőség. Most pedig egy új időszak vette kezdetét - emelte ki.
A Balti-tenger fenekén nemrégiben megsérül távközlési kábelekkel kapcsolatban von der Leyen hangsúlyozta: Európának és a NATO-nak most minden eddiginél jobban együtt kell működnie a biztonság szavatolására. A létfontosságú hálózati infrastruktúrák biztosítása érdekében első számú a megelőzés, valamint új kábelek lefektetése, majd a kábelek körüli gyanús tevékenységek leleplezése, a gyors reagálás és a szükséges javítás mihamarabbi elvégzése, illetve az elrettentés, amely szerint minden ilyen tevékenység következményekkel jár - húzta alá.
"Az infrastruktúra védelme mellett elérkezett az idő, hogy saját kezünkbe vegyük biztonságunk és védelmünk irányítását" - hangsúlyozta Von der Leyen. Hozzátette: Észtország, Litvánia, Lettország és Lengyelország ma éppen ezt a példát állítják elénk.
Kiemelte: a NATO továbbra is a kontinens védelmének sarokköve. Ugyanakkor - mint hangsúlyozta - a modern hadviselés új technológiai megoldásokat és szorosabb együttműködést követel meg, amely nélkülözhetetlen az európai országok számára. Szavai szerint Európa "régi szövetségese, az Egyesült Államok új stratégiát határozott meg. Ezzel összefüggésben megjegyezte: Európa készen áll egy erőteljes, ugyanakkor építő jellegű párbeszédre Washingtonnal".
Kiemelte továbbá, hogy az "új valóságban" Ukrajnának soha nem volt még ekkora szüksége az uniós támogatásra. Az Európai Unió és a G7-országok által nyújtott segítség lehetőséget teremt arra, hogy Ukrajna a legfontosabb feladatára, a hazája védelmére összpontosítson - tette hozzá az uniós bizottság elnöke a beszédében.