Fehér Ház: Donald Trump felfüggeszti az Ukrajnának szánt katonai támogatást.


Donald Trump, az Egyesült Államok elnöke, felfüggesztette az Ukrajna számára tervezett katonai segélyszállítmányokat, miután a múlt héten az Ovális Irodában folytatott megbeszélése Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel heves vitába torkollott - értesült a Fehér Ház egyik tisztségviselőjétől.

A CNN szerint a döntést megelőzően az Egyesült Államok elnöke a Fehér Házban egy sor megbeszélést tartott a nemzetbiztonsági vezetőkkel. Az egyik tisztviselő szerint a segélyek szüneteltetése mindigaddig érvényben marad, amíg Trump nem látja úgy, hogy szerinte az ukrán elnök elkötelezte magát a béke mellett, így kényszeríteni őt a tárgyalóasztalhoz.

A felfüggesztés minden olyan szállítmányt érint, amely jelenleg nem található Ukrajnában, ideértve a tranzitálás alatt álló és a lengyelországi raktárakban tárolt fegyvereket is. Azt, hogy a már átadott fegyverrendszerekhez kapnak-e megfelelő kiegészítő eszközöket, vagy hogy az Egyesült Államok továbbra is megosztja-e Ukrajnával a szükséges hírszerzési információkat, amelyek segíthetik az orosz ellenállást, a Reuters jelentése szerint egyelőre nem tisztázott. Továbbá, bizonyos források szerint a kongresszusi felügyeleti bizottságok kulcsszereplőit, beleértve a szenátus fegyveres erők bizottságának tagjait is, nem értesítették a döntésről.

Egyes források szerint nyár elejéig nem lenne jelentős hatása segélyek felfüggesztése, ugyanis a Biden-kormányzat az utolsó napjaiban komolyabb fegyverszállítmánnyal látta el Ukrajnát. Ezek - köztük a nagy hatótávolságú ATACMS rakéták - tették lehetővé, hogy újabb, az is csapást tudjanak mérni. Bár Európa képes lenne a kieső fegyerszállítmányok pótlására, és Ukrajának is van saját hadi ipara, de Kijev által használt legfejlettebb fegyverek az Egyesült Államokból származnak.

A BBC elemzése alapján Donald Trump döntésének időzítése nem véletlen: hamarosan a kongresszus előtt lép majd fel, és valószínű, hogy kifejti, milyen sikereket könyvelhet el második elnöksége kezdetétől fogva.

A segélyek felfüggesztését az Egyesült Államok külügyminisztere, Marco Rubio így értékelte: "Jelenleg Trump elnök az egyetlen olyan világvezető, aki valós eséllyel képes lehet tartós békét teremteni az ukrajnai konfliktusban. Célunk, hogy az oroszokat tárgyalóasztalhoz ültessük. Fontos számunkra, hogy kiderüljön, van-e lehetőség a békés megoldásra."

J.D. Vance, az Egyesült Államok elnöke, nemrégiben nyilatkozott a Fox Newsnak, ám az Ukrajnának juttatott katonai segélyek felfüggesztéséről nem esett szó. A beszélgetés során inkább a pénteki tárgyalások részleteire fókuszált. Vance elmondása szerint a találkozó kezdetén Donald Trump próbálta diplomatikus módon kezelni a helyzetet, de egy újságírói kérdés hatására olyan kijelentést tett, ami Volodimir Zelenszkij türelmét végképp próbára tette. Zelenszkij kezdetben igyekezett enyhíteni a feszültséget, de a szituáció egyre feszültebbé vált.

Kiemelte, hogy az ukrán elnök számára mindig nyitva áll a lehetőség, ám csupán abban az esetben, ha "komolyan kész tárgyalni a béke megteremtéséről". Vance szerint a fő akadály az, hogy Zelenszkij nem volt hajlandó a háború befejezéséről beszélni, ha nem léteznek biztonsági garanciák, míg a Fehér Ház véleménye szerint ezeket a kérdéseket a békeszerződés megkötése után kellene megvitatni. "Amint hajlandóak lesznek a béke ügyében eszmét cserélni, úgy vélem, Trump elnök lesz az első, aki fel fogja venni a telefont" - tette hozzá.

A BBC jelentése szerint nem ez az első alkalom, hogy Donald Trump Ukrajnának szánt támogatásokat visszatartott. Öt évvel ezelőtt már hasonló lépést tett, amikor arra próbálta ösztönözni az ukrán elnököt, hogy indítson vizsgálatot Joe Biden fiának ügyei kapcsán. Volodimir Zelenszkij akkor elutasította, hogy Trump zsarolta volna őt, és hangsúlyozta, hogy nem voltak feltételek a támogatásokkal kapcsolatban.

Az összefoglalójuk alapján az Egyesült Államok számos módon segíti Ukrajna háborús törekvéseit.

Az elnöki felhatalmazás lehetővé teszi az amerikai hadsereg számára, hogy saját készleteiből küljdön ellátmányt küldjön Ukrajnába. A lehívási engedélyből körülbelül 3,85 milliárd dollár (3,03 milliárd font) maradt az amerikai készletekből elvihető felszerelésekre - mondta egy magas rangú védelmi tisztviselő hétfőn a BBC-nek. A Fehér Ház határozza meg, hogy ezt a támogatást kiadják-e.

A Külügyminisztérium külön 1,5 milliárd dollárnyi külföldi katonai finanszírozás (FMF) áll rendelkezésre Ukrajna számára, amelyet támogatásként vagy közvetlen kölcsönként fel lehetne szabadítani az ukránok számára. Az FMF-et jelenleg Marco Rubio külügyminiszter vizsgálja.

Az Ukrajna Biztonsági Támogatási Kezdeményezés (USAI) pénzügyi forrást biztosít Ukrajna számára, amely lehetővé teszi, hogy az összeget közvetlenül amerikai gyártókhoz irányítsák.

Jelenleg még nem tisztázott, hogy a mai bejelentés milyen módon érinti az egyes támogatási forrásokat, illetve milyen változások várhatóak a jövőben.

Related posts