Félmillió magyar életét oltották ki a halál gépezetei | 24.hu


Magyarországon 81 éve, 1944. április 16-án kezdődött meg a vidéki magyar zsidóság gettóba zárása, amit röviddel később a deportálás követett. A tragédia első napjának évfordulója 2001-től kezdve a Holokauszt Magyarországi Áldozatainak Emléknapja - derül ki a Mazsihisz közleményéből.

1920-ban a Teleki-kormány bevezette a numerus clausus törvényt, amely jelentős mértékben korlátozta a zsidó fiatalok felsőoktatásban való részvételét. Az 1930-as évek végén a magyar állam fokozatosan megkezdte a zsidók jogainak visszavonását, ami végül ahhoz vezetett, hogy a zsidó közösség tagjait a náci hatalomnak adták át. A második világháború alatt, a német megszállást követően, 825 ezer magyar zsidónak tiltotta meg a hatóság a lakóhelyük elhagyását – számolt be az Euronews.

Ezt követően világszerte példa nélkül álló gyorsasággal megkezdődött a gettósítás folyamata, amit 1944. május 15-étől tömeges deportálások követtek. Mindössze néhány hét leforgása alatt, júliusig, a vidéki zsidóság szinte egészét Auschwitz-Birkenauba irányították, ahol a többségüket tragikus módon megölték.

Adolf Eichmann vezetésével a német törzskar szoros együttműködésben dolgozott a magyar közigazgatással és a csendőrséggel, hogy a magyar zsidóságot haláltáborokba deportálja. Az elhurcoltak közül a munkaképesnek vélt embereket rabszolgaként kényszerítették dolgozni, míg a többséget, érkezésük után szinte azonnal, gázkamrákban vagy golyó általi kivégzéssel pusztították el. A holokauszt tragédiájának következtében 550-600 ezer magyar zsidó szenvedett el elviselhetetlen sorsot.

Related posts