Jelentős átalakulások várhatóak a TBSZ-ek adózásában a januári hónaptól kezdődően, amiért érdemes előre tervezni – a spekulánsok számára nyújtott kiskapu bezárul. - Világgazdaság


A kormány a januárban indított TBSZ-ek adózása terén bezár egy fontos kiskaput, amelyet eddig sokan használtak adóterheik csökkentésére. A TBSZ-konstrukció roppant népszerű a magyar befektetők körében.

Jelentős változás várható a magyar befektetők számára a következő év elején: a januárban bevezetett tartós befektetési számlák (TBSZ) idő előtt történő feloldása esetén a személyi jövedelemadó (szja) mellett már szociális hozzájárulási adót (szocho) is kell majd fizetniük a befektetőknek. A kormány ezzel a lépéssel egy olyan kiskaput zár be, amelyet sokan kihasználtak adóterheik mérséklésére. Jó hír azonban, hogy akik még az idén nyitják meg számlájukat, mentesülnek a jövőbeli változások következményeitől.

2025. januárjától jelentős változások lépnek életbe a TBSZ-ek (tartós befektetési számlák) utáni adózás terén. A jövő évtől kezdődően az adózási szabályok módosulnak, ami új lehetőségeket és kihívásokat hoz a befektetők számára. Érdemes alaposan tájékozódni a változtatásokról, hogy a legjobban kihasználhassuk a TBSZ-ek nyújtotta előnyöket, és elkerüljük az esetleges kellemetlenségeket. Az új szabályok hatással lesznek a hozamokra és a befektetési stratégiákra is, ezért fontos, hogy mindenki időben felkészüljön a változásokra.

A TBSZ-számlán elhelyezett befektetések esetén a nyereség felvétele különböző adózási szabályokhoz kötött, attól függően, hogy mikor történik a feltörés. Ha a befektetést három éven belül bontják fel, akkor a szocho mértéke 13 százalékra emelkedik. Ha a felbontás három és öt év között történik, a szocho 8 százalékra csökken. Az igazán kedvező lehetőség azonban öt év elteltével áll fenn, mert ekkor a nyereség teljes mértékben adómentesen vehető ki. Ezek a módosítások a kormány szerint szükségesek voltak, mivel sokan visszaéltek a TBSZ-ek eddigi szabályaival. Sokan a jogalkotó szándékával ellentétben a megadott ötéves határidő előtt húzták ki a befektetéseiket, kihasználva, hogy a TBSZ-en keletkező nyereség tartós befektetésből származó jövedelemnek minősült, így nem kellett szochót fizetniük, csupán személyi jövedelemadót.

A kormány jövőre bezárja ezt a kiskaput, ami azt jelenti, hogy a szocho-kötelezettségek a következő időszakban az alábbi módon fognak változni.

A kamatadó, más néven a személyi jövedelemadó mértéke továbbra is változatlan maradt. Amennyiben valaki a megtakarításait három éven belül szeretné hozzáférni, 15 százalékos szja-t kell lerónia. Ha viszont a kivonás időpontja három és öt év között van, akkor a fizetendő adó mértéke 10 százalékra csökken.

Az utóbbi években figyelemre méltó növekedésen mentek keresztül a tartós befektetési számlák: a Magyar Nemzeti Bank legfrissebb statisztikái szerint az idei első fél évben már 357,5 ezer értékpapírszámlát regisztráltak, ami közel százezerrel több, mint két évvel korábban. Az értékpapír-állomány is jelentős bővülésen esett át, 2022 óta csaknem 2000 milliárd forinttal nőtt. A Grantis szakértői legutóbbi elemzése alapján összesen 5367 milliárd forint található a TBSZ-számlákon, ami a befektetési kedv folyamatos erősödését tükrözi.

Related posts