Hosszú Katinka élete első versenye 15 éves korában különleges és emlékezetes pillanatokkal volt tele. A fiatal tehetség izgatottan lépett a medencéhez, szívében a versenyszellem és az álmok vágyával. A nézők szurkolása és a víz csillogása mind hozzájárult


Harminc év hosszú idő, és ez alatt a víz mindig is az én szentélyem volt, egy varázslatos hely, ahol megnyugvást és erőt találtam. Amikor gyermekként először léptem a medence hűs vizébe, azonnal éreztem, hogy valami különleges felfedezés vár rám. A víz simogató ölelése olyan volt, mintha végre hazaérkeztem volna; itt a gravitáció elvesztette hatalmát, és minden egyes kartempóval egyre közelebb kerültem az álmaim megvalósításához.

- írta Hosszú, aki 2003-ban lépett be a felnőtt versenyek világába, és egy évvel később már az athéni olimpián képviselte hazáját.

Első komoly sikerét a 2008-as eindhoveni Európa-bajnokságon könyvelhette el, ahol 400 méter vegyes úszásban ezüstérmet szerzett. A következő évben, a római világbajnokságon már nem ismert kegyelmet, és ugyanezen a távon aranyérmet nyert, miközben az Egyesült Államokban, Dave Salo edző irányítása alatt készülődött. A 2012-es debreceni Európa-bajnokságra három aranyéremmel tért haza, így nagy reményekkel vághatott neki a londoni olimpiának, ahol azonban a 400 méter vegyes döntőjében a negyedik helyezéssel kellett szembenéznie, ami számára csalódást okozott.

Ezt követően megszűnt a közös munka Salóval, és új fejezetet nyitott Shane Tusuppal, aki később férje lett. Ez a váltás pedig elhozta számára az "aranykort" - olvasható az MTI által készített portréban.

Hosszú Katinka gyakorlatilag egy új felkészülési "módszert" honosított meg, amelynek köszönhetően versenyről versenyre járva egyre több sikert könyvelhetett el. A világkupa-viadalokon folyamatosan gyűjtötte az érmeket és a rekordokat. Különösen emlékezetes teljesítménye a 2015-ös kazanyi világbajnokságon történt, ahol hatalmas fölénnyel hódította el a 200 és 400 méter vegyes úszás aranyérmét. Az előbbi számot 2:06.12-es világrekorddal zárta, amely azóta is megdönthetetlennek bizonyul.

A riói játékokra toronymagas favoritként utazott ki, és a két vegyesúszó számban nem is tudták megszorongatni, ráadásul a hosszabbik távon hatalmas világcsúccsal győzött, ezen kívül meglepetésre 100 méter háton is első lett, míg 200 méter háton másodikként csapott célba. A következő év elején sorozatban negyedszer, összességében ötödször választották Magyarországon az év női sportolójának, majd átvehette az év európai sportolójának járó díjat is a Nemzetközi Sportújságíró Szövetség (AIPS) képviselőjétől.

A díjat először 1992-ben Egerszegi Krisztina nyerte el, ezzel utat nyitva a magyar sportolók számára. Hosszú Katinka a 2017-es hazai világbajnokságon a Duna Arénában megint a figyelem középpontjába került, ahol vegyesúszásban újra duplázott, ezzel tovább öregbítve a magyar úszósport hírnevét.

Tusuppal 2018 májusában ért véget kapcsolatuk, ezt követően egy rövidebb időszakra Petrov Árpád lett az edzője, akivel a 2019-es kvangdzsui világbajnokságon is a csúcsra ért mindkét vegyesúszó számban.

A 2021-es tokiói olimpián szoros versenyben indult, és bár a dobogóra nem sikerült felállnia, az ötödik helyezése így is figyelemre méltó teljesítmény volt.

- fogalmazott Hosszú, aki kiemelte, az úszás megtanította a kitartásra a nehézségekkel szemben, a fegyelem fontosságára és a csapatmunka szépségére.

A háromszoros olimpiai bajnok, aki páratlan fordulóival és kiemelkedő erejével a rövidpályás úszásban is lenyűgöző teljesítményt nyújtott pályafutása alatt, a 25 méteres medencében megrendezett világbajnokságokon összesen 17 arany-, 8 ezüst- és 2 bronzérmet szerzett. Ez a teljesítmény a magyar úszósport rövidpályás érmeseinek közel 60 százalékát jelenti.

- fogalmazott a világklasszis. Hosszú Katinka fantasztikus karrierje során 20 világcsúcsot állított fel, a világkupákon 321 arany-, 83 ezüst- és 69 bronzérmet nyert, amivel toronymagasan vezeti az örökrangsort.

Related posts