Gyakran alkalmazott gyógyszerek, amelyek potenciálisan rákot idézhetnek elő: felfedjük az igazságot, amit sokan elhallgatnak.


6 varázslatos úti cél, ahol a valóság messze felülmúlja a fényképeket – menyem annyira beleszeretett, hogy még hazajönni sem akart!

Mindannyian tisztában vagyunk azzal, hogy a gyógyszerek szedésekor számolnunk kell a potenciális mellékhatásokkal, amelyek rendkívül változatosak lehetnek. Sok esetben súlyos mellékhatások is felléphetnek, de ezek általában igen ritkák. Az orvosok folyamatosan mérlegelik, hogy a várható gyógyító hatás felülmúlja-e a lehetséges kockázatokat, és ennek alapján hozzák meg döntéseiket.

Így mindenki szed élete során gyógyszereket, és a legtöbbünknek a pozitív hatások messze meghaladják a fellépő kellemetlen mellékhatásokat, és a legtöbben nem tapasztaljuk a ritka, de súlyosabb negatívumokat.

A gyógyszerekben előforduló potenciálisan rákkeltő anyagok kutatása és ezek kockázatainak értékelése még mindig folyamatban van, és a téma körüli diskurzus nem érte el a végső következtetéseket.

Azok a gyógyszerek, amelyek rákkeltő anyagokat tartalmazhatnak, gyakran háttérbe szorulnak a közbeszédben. Ennek egyik fő oka, hogy e téma folyamatosan változó tudományos diskurzus tárgyát képezi, és sok esetben hiányoznak a világos, egyértelmű következtetések.

Évről évre újabb hírek érkeznek arról, hogy a széles körben használt, népszerű gyógyszerek potenciálisan rákkeltő hatással bírhatnak.

Ezek csak példák az elmúlt évekből:

2020-ban ismételten egy újabb gyógyszert vontak vissza a forgalomból, mivel annak N-nitrosodimethylamine (NDMA) szintje jelentősen meghaladta a megengedett határértéket, ezáltal veszélyesnek minősült. A metformint tartalmazó készítményeket széles körben alkalmazzák cukorbetegség kezelésére, gyomorégés enyhítésére és a vérnyomás szabályozására. Fontos megjegyezni, hogy nem minden metformin alapú termék tartalmaz rákkeltő vegyületeket.

2021-ben három népszerű gyomorégés kezelésére szolgáló gyógyszerről kiderült, hogy rákkeltő anyagokat tartalmaznak. Ezek közé tartozik a Zantac (Ranitidine) és a Prilosec (Omeprazole), amelyek széles körben használtak voltak a gyomorproblémák enyhítésére.

- 2023-ban több diabétesz gyógyszerben találtak rákkeltő anyagot (Januvia and Janumet)

2024-ben bejelentették, hogy az Egyesült Államokban milliók számára elérhetővé vált egy megfázás elleni gyógyszer, amely potenciálisan rákkeltő anyagokat tartalmazott.

Propranolol. Sumatriptan. Tamoxifen. Epinefrin. Mi a közös ezekben a látszólag nem rokon gyógyszerekben?

Ezek mind a 250 gyógyszer közé tartoznak, amelyekről az Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hatósága 2023-ban figyelmeztetett, hogy potenciálisan rákot okozó vegyi anyagokat, úgynevezett nitrozaminokat termelhetnek.

A gyógyszergyártók nem szándékosan alkalmaznak rákkeltő anyagokat a termékeikben. Azonban előfordulhat, hogy a gyártási folyamat során, a különböző kémiai reakciók következtében keletkeznek ilyen vegyületek. Az FDA célja, hogy megakadályozza ennek a jelenségnek a további terjedését. A hivatal nemcsak nyilvánosságra hozta a potenciálisan veszélyes anyagokat tartalmazó gyógyszerek listáját, hanem korlátozta is a megengedett mennyiségeket. E határértékek meghatározása azért történt, hogy jelentősen csökkentsék a gyógyszerek használatával járó kockázatokat.

Az eredmények gyakran nem olyan világosak, és a tudományos közegben folyamatosan zajlik a diskurzus néhány gyógyszer és hatóanyagaik rákkeltő potenciáljáról. Sok esetben a problémát biztosnak ítélik, ami miatt az érintett készítményeket azonnal eltávolítják a piacról.

A National Library of Medicine cikke a következőképpen fogalmaz a problémával kapcsolatban, amikor a korábban szűrt gyógyszereket elemezték:

A 61 gyógyszerrel kapcsolatban összesen 101 érdekeltségi társulás került az elemzés középpontjába. A vizsgálatok során 66 esetben megállapították, hogy jelentős zavarokat okoztak. Emellett arra is bizonyítékokat találtunk, hogy a fennmaradó 35 esetben a következő összefüggések nem csupán véletlenszerűek: a sulindac epehólyagrákban és leukémiában, a hioszciamin non-Hodgkin limfómában, a nortriptilin nyelőcső- és májrákban, az oxazepam tüdőrákban, valamint a fluoxetin és paroxetin hererákban játszik szerepet, továbbá a hidroklorotiazid és ajakrák, valamint a rechlorotiazid rákos megbetegedések összefüggésbe hozhatók.

Az előzetes kutatási eredmények azt jelzik, hogy a szulindák, hioszciamin, nortriptilin, oxazepam, fluoxetin, paroxetin, hidroklorotiazid és nifedipin tekintetében további vizsgálatokra van szükség.

Sok felnőtt és gyerek rendszeresen használ gyógyszereket, azonban meglepően kevés készítmény esetében végeztek alapos, hosszú távú megfigyelést a forgalomba hozatalt követően, különös figyelmet fordítva a mellékhatásokra, például a rákkockázat fokozódására.

Related posts