Bár késlekedéssel, de végre megérkezik az új állami intézmény, a Magyar Mesterséges Intelligencia Hivatal.


Bár Nagy Márton kezdetben a magyar MI-iroda nyári létrejöttét tervezte, a dolgok most másképp alakulnak. A szükséges törvényjavaslat előterjesztésére ugyanis csak ősszel kerül sor a Parlamentben, ami miatt a várakozások késlekednek.

Szeptemberre tervezi a Nagy Márton irányítása alatt álló Nemzetgazdasági Minisztérium annak a törvényjavaslatnak a véglegesítését, amelyet az Orbán-kormány novemberre tervez elfogadni. E törvény alapján 2026-tól elindulhat egy új állami intézmény, a Magyar Mesterséges Intelligencia Hivatal, amely hatósági jogkörökkel is rendelkezik majd.

A hírek szerint a kormány már az őszi parlamenti ülésszak kezdetére, szeptember 22-ére tervezheti benyújtani ezt a törvényjavaslatot. Az értesülések alapján ez a javaslat szerepel azon a 15 tételből álló listán, amelyet Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes a közelmúltban nyújtott be a kormány törvényalkotási programjához az őszi ülésszakra.

A Magyar Mesterséges Intelligencia Hivatal létrehozásáról és az Európai Unió Mesterséges Intelligencia rendeletének magyarországi alkalmazásáról szóló javaslat célja, hogy törvényi szintű kereteket biztosítson az MI-vel kapcsolatos hazai intézményrendszer kialakításához, összhangban az uniós normákkal. Ezen intézkedések révén a jogharmonizáció megteremtése is célzottan valósul meg, biztosítva ezzel az innováció és a felelős fejlesztés alapjait.

A jövőbeni állami hivatal kiemelt szerepet fog betölteni az új uniós szabályozás, az AI Act, cégekre és tagállami szervezetekre vonatkozó előírásainak implementálásában és alkalmazásában. Emellett szoros együttműködést alakít ki a hazai, uniós és harmadik országbeli vállalkozásokkal, valamint más hatóságokkal, amelyek már most is érintettek a mesterséges intelligencia fejlesztések terén.

Az állami szerv (angolul Hungarian AI Office, "HAIO") létrehozásának terve nem új. Annyira nem, hogy arról Nagy Márton már tavaly novemberben beszélt, ám a kínai Sencsenben, a China Hi-Tech Fairen tartott előadásában gyorsabb előkészítéssel számolt, mert úgy becsülte: 2025 augusztusára létrehozhatják a magyar MI-irodát.

A nemzetgazdasági miniszter akkor mindenesetre úgy számolt, hogy a mesterséges intelligencia felügyelete két szinten valósul majd meg. Míg a generatív MI-fejlesztőket az Európai Bizottság hivatala fogja felügyelni, addig a gyakorlati hasznosítás kontrollja tagállami hatáskör lesz - ebben lesz tehát szerepe a magyar MI-hivatalnak.

Magyarországon a mesterséges intelligencia fejlesztésének érdekében már 2018-ban megalakult a MI Koalíció, amely különböző állami intézményeket, informatikai vállalatokat és felsőoktatási intézményeket fogott össze. Két évvel később, 2020-ban a kormány hivatalosan is elfogadta a Mesterséges Intelligencia Stratégiáját, amely 2030-ig terjedő terveket és célokat fogalmazott meg. A stratégiához kapcsolódó előszót Palkovics László, akkor még innovációs miniszterként, saját kezeivel írta meg, hangsúlyozva a technológiai fejlődés fontosságát és a hazai szakemberek szerepét a jövő alakításában.

Ma már nincs önálló innovációs minisztérium, az Palkovics 2022 őszi lemondásával megszűnt. Ez a szakterület jelenleg éppen a Hankó Balázs vezette kulturális tárcánál van, de idén márciustól külön MI-kormánybiztost is kinevezett Orbán Viktor miniszterelnök, ez pedig Palkovics László lett, aki kinevezése után azt mondta,

Abban reménykedik, hogy egy napon személyesen üdvözölheti Elon Muskot, amikor egy magyar mesterséges intelligencia projekt alapkőletételén találkoznak.

Amúgy az EU-s szabályozás, az AI Act magyarországi végrehajtásában szakmai segítséget nyújt a Neumann Technológiai Platform, amely a nemzetgazdasági tárca háttérintézményeként működteti az MI Koalíciót és együttműködik Palkovics László kormánybiztossal is az ágazatot érintő szakmai-stratégiai kérdések előkészítésében, megvitatásában.

Vajda Viktor, a Neumann Technológiai Platform képviselője és a hazai mesterséges intelligencia stratégiájának tanácsadója egy szakmai konferencián kifejtette, hogy a tervezett új MI-hivatal "egyfajta központi ügyintézési pontként" fog működni a nemzeti AI-projektek engedélyezési és felügyeleti folyamataiban. Emellett létrejön a Magyar MI Tanács is, ahol az érintett hatóságok együttműködve dolgoznak. Vajda véleménye szerint e két kezdeményezés célja, hogy...

Related posts