Hajmásy Péter sürgős szívműtétre szorul, amely életét megmentheti.
A műtét utáni felépülés egy hosszadalmas és türelmet követelő időszakot jelent.
Hajmásy Péter, akinek szívritmuszavara miatt rendszeresen kellett orvosi ellenőrzéseken részt vennie, eddig mindig megnyugtató híreket kapott az orvosaitól. Azonban tavaly ősz óta a helyzet megváltozott: egy friss rutinvizsgálat során felfedeztek egy új, sürgetőbb problémát a szívében, ami aggodalomra adott okot.
- Egy tágulat van az aortámban, ami jelenleg 49 milliméter, miközben a normális érték 25-30 milliméter körül lenne. Ez egy rutinvizsgálat során derült ki, hisz a szívritmuszavar miatt rendszeresen járok ellenőrzésre magyarázta lapunknak az egykori kosárlabdázó. - Az orvosok szerint, ha ez az érték eléri az 50 millimétert, azonnal műteni kell, és egyúttal a szívbillentyűcserét is elvégzik egy nyitott szívműtét keretében, noha az önmagában nem lenne olyan sürgető. Így viszont egyszerre megcsinálják. A szívbillentyűvel kapcsolatban két választásom van: állati eredetű billentyűt vagy fémet helyeznek be. Az állati eredetű esetében úgy tízévente cserére van szükség, amiből még lenne úgy 3-4, ha a koromat tekintjük, ezért inkább a fémverzió felé hajlok, ám ezt hallani, ahogy nyikorog működés közben, de inkább megbékélek vele.
Hajmásy Péter azért tartotta fontosnak, hogy beszéljen erről a Ki vagy te valójában? című podcastben, mert szeretné felhívni a kardiológiai ellenőrzések fontosságára a figyelmet.
Beszélgetésük során az orvos elmondta, hogy a műtét alatt a szív működését ideiglenesen leállítják. Amikor a páciens rákérdezett, hogy vajon minden esetben sikerül-e újraindítani a szívét, az orvos így válaszolt: "Rendszerint igen."
Ez egy olyan rejtett problémára utal, amelynek jelenléte sokáig észrevétlen maradhat, csupán akkor válik nyilvánvalóvá, amikor már súlyos a helyzet. Az ember egyszer csak összeeshet, és akkor már késő a beavatkozás. Harmincöt évesen ez nem mindennapi jelenség, de a következmények súlyosak lehetnek. Az aorta átmérőjét kéthavonta ellenőrzik, de a műtét időpontja még kérdéses, ám október környékén valószínűleg elkerülhetetlen lesz. Mindenkinek azt javaslom, hogy harminc felett évente végezzen el kardiológiai szűrést, mert az egészségünket érintő rejtett problémák bármikor felüthetik a fejüket - fogalmazott Hajmásy, aki elismerte, hogy a diagnózis után nehéz, sötét gondolatok foglalták el az elmét.
- Megfordult a fejemben a legrosszabb is persze, hisz mégiscsak a szívemről van szó, amely az egyik legfontosabb szervünk, egy nyitott szívműtét gondolata pedig borzasztóan ijesztő. Fejben dől el minden, igyekszem úgy felfogni, hogy nem omolhatok össze, hisz ott a kisfiam, a családom, miattuk csak arra koncentrálok, hogy minden rendben lesz, hisz jó kezekben vagyok. Anikó aggódik helyettem is, de igyekszem őt is nyugtatni, hogy minden rendben lesz - mondta Hajmásy, aki tisztában van vele, hogy a műtét utáni felépülés időt és türelmet igénylő folyamat lesz. - A Balatonfüredi Szívkórházban töltöm majd valószínűleg a műtét utáni heteket, egy-két hónapig nagyon kímélnem kell majd magam, nem lehet emelni, vagy megerőltetni magam, és meg kell majd tanulnom az új szívemmel élni.