Három elővárosi polgármester határozottan elutasította a kormányhivatal kérését.


Az ország számos településén komoly feszültségek keletkeztek a tavaly nyári önkormányzati választások nyomán, mivel a testületekben gyakorlatilag két, egymással rivalizáló tömb alakult ki. Előfordult, hogy a polgármester támogatói kisebbségbe szorultak, mint például Győr esetében. A főváros környékén pedig több kisebb város tapasztalta, hogy a Fidesz és szövetségesei átlagosan egy szavazattal kerültek hátrányba. Tarnai Richárd, Pest vármegye főispánja úgy véli, hogy a minősített szavazások, például az alpolgármester megválasztásakor, az egynél nagyobb szavazatkülönbséget kellene megkövetelni a döntések érvényességéhez.

A kerepesi képviselő-testület máris kifejezte álláspontját a főispáni javaslattal kapcsolatban, amely a minősített többség számát módosította volna a 11 fős testületben: elutasították azt, hogy a szükséges szavazatok száma 6-ról 7-re emelkedjen. Tarnai javaslata Pécelen is heves vitákat generált, és az ispán törvényességi felhívással fordult a testülethez – a péceliek pedig jogi lépéseket is fontolgatnak. Tarnai érvelése szerint léteznek olyan települések, ahol a polgármester egyúttal a saját képviselői körzetét is megnyerte, így a képviselői pozíció üresen marad. A törvények értelmében azonban ezt a helyet betöltöttnek kell tekinteni, ami azt jelenti, hogy a kerepesi testület valójában 12 fősnek számít. E logika mentén a 6 szavazat valóban nem képviselne többséget a döntéshozatal során.

A Telex információi szerint Fábri István, Csömör polgármestere nyilatkozott arról, hogy három település vezetője közösen fogalmazott meg egy nyílt levelet, amely a kormányhivatal eljárásainak aggályos mivoltával foglalkozik. A levélben, amelyet Barna Ervin (Nagytarcsa), Fábri István (Csömör) és Pintér Lajos (Szada) polgármesterek írtak alá, kifejezik aggodalmukat amiatt, hogy a térség több önkormányzata ellen jogilag megalapozatlan intézkedések indultak az illetékes hatóság részéről. "Települési vezetőként mélyen aggaszt, hogy ilyen eljárásokra került sor" - olvasható a levél nyitó mondatában.

Hozzáteszik, véleményük szerint "Fót, Kerepes, Pécel és Üllő városok képviselő-testületi döntéseinek törvényességét egyértelműen téves jogi értelmezés alapján vitatja a Pest Megyei Kormányhivatal", ami ezzel szembemegy a rendszerváltás óta eltelt 35 év gyakorlatával.

Sokan ellentmondásosnak tartják, hogy a kormányhivatal egyik főosztályvezetője 2015-ben Fót esetében "helyes és törvényes gyakorlatnak" nevezte azt a helyzetet, amely miatt a hivatal most több településsel szemben eljár. A polgármesterek véleménye szerint az országban hasonló felépítésű képviselő-testületek mindegyike így működik. Állításuk szerint mind a "törvény szelleme", mind a józan ész azt sugallja, hogy egy 11 fős testület esetében elegendő a hatfős többség a döntéshozatalhoz.

A nyílt levélben arról írnak a helyi önkormányzati képviselők és polgármesterek választásáról szóló, valamint a helyi önkormányzatokról szóló törvények is szabályozzák, mi a teendő, ha a polgármester egyúttal egyéni képviselői mandátumot is szerzett. Így a rendeletalkotáshoz és éves költségvetési döntésekhez szükséges szavazatok mindenhol megfelelő számúak voltak, "azokat nem lehet megkérdőjelezni". A szerintük téves kormányhivatali jogértelmezéssel több önkormányzati döntést érvénytelenítenének, "ami jelentős jogbizonytalanságot eredményezne". A levelet író önkormányzatok egyértelmű civil többségű testületei nem érintettek, de "fontosnak tartjuk kifejezni szolidaritásunkat térségünk több önkormányzatának vezetésével".

Hozzáfűzik, hogy reménykednek abban, az illetékes állami hatóságok nem gátolják Fót, Kerepes, Pécel és Üllő önkormányzatainak működését, hanem támogatják őket ebben a nehéz időszakban, amikor az önkormányzati források egyre csökkennek.

A nyílt levél kapcsán felvettük a kapcsolatot a Pest Vármegyei Kormányhivatallal is. Amint érkezik válasz tőlük, azonnal tájékoztatjuk Önöket.

Related posts