Helykihasználás és termelékenység terén kiemelkedő, ugyanakkor energiafelhasználás szempontjából nem kielégítő: kinek hozhat előnyt a vertikális növénytermesztés?


A mikrozöldségek termesztésére specializált beltéri üzemekbe már jelentős összegeket invesztáltak. Jelenleg a technológia költséges, ám a klímaválság sürgetheti a további fejlesztéseket és elterjedést.

A természetes erőforrások részleges helyettesítése érdekében a gondosan szabályozott beltéri növénytermesztés új utakat nyit meg. Különösen a mikrozöldségek termesztése ígéretes lehetőségeket kínál, hiszen gazdaságosan megvalósítható a zárt térben. Az amerikai, európai, japán és szingapúri vertikális farmokon túlnyomórészt ezeket a növényeket termesztik. A klímaváltozás következményei, a termőföldek drámai csökkenése, valamint a globális népesség folyamatos növekedése mind-mind arra ösztönöznek bennünket, hogy a talaj nélküli, mesterséges körülmények között növekvő növények termesztése egyre inkább elterjedjen.

A kontrollált körülmények közötti beltéri termesztésnek nagy az energiaigénye, a 2022-es globális energiasokk miatt több vertikális farmban utazó cég bedobta a törülközőt. A több európai telephelyet üzemeltető Infarm jobbára technológiai szolgáltatásokra váltott. A Hollandiában élő Mészáros Dávid, a Smartkas alapítója is nagy lendülettel vágott bele a vertikális növénytermesztésbe, az ország legnagyobb vertikális farmját hozta létre, majd 2022-ben itthon is alapított egy céget, de most csend van a tervek körül. Ázsiában és az Egyesült Államokban azonban a válságos idők ellenére is terjeszkednek a vertikális agrocégek.

Természetesen, itt egy egyedi változat: "2022-ben közzétett írásunk a Smartkasról:"

Igény volna a technológiára, hiszen a forróság, a szárazság egyre több növényi kultúrát kezd ki, ám bármennyire kecsegtető, irtózatosan sokba kerül az áramot zabáló rendszer.

Related posts