Az aktuális környezeti kihívásokkal foglalkozva, különösen a hulladékgazdálkodás terén, számos fontos kérdés merül fel. A fenntarthatóság érdekében elengedhetetlen, hogy mindannyian tudatosan álljunk hozzá a szemétkezeléshez, és keressük az innovatív mego

Egy hatékony hulladékgazdálkodási rendszer nem csupán a környezeti terhelés csökkentésére összpontosít, hanem komoly anyagi előnyöket is kínál: mérsékli a helyi szemétdíjakat és fokozza az újrahasznosításból származó bevételeket. Éppen ezért közös érdekünk, hogy a hulladékkal kapcsolatos ügyekhez tudatosabban és felelősségteljesebben álljunk hozzá. Az elkötelezett hozzáállásunk nemcsak a környezetünket védi, hanem a jövőnket is formálja.
Ez alkalommal a Komáromi járás három településének polgármesterével jártuk körbe a helyi hulladékgazdálkodás témakörét, megemlítve az idei változásokat is. Elmondták, hogy náluk mely cég, milyen rendszerességgel végzi a kommunális hulladék összegyűjtését, az hová kerül, s mit tesznek a gazdasági és környezeti előnyökkel járó szelektív hulladékgyűjtés érdekében.
Érdeklődtünk arról is, hogy a helyi közösség tagjai évente mennyi eurót költenek a szemétdíjra, és hogy az idei év elején ezt az összeget emelték-e. Továbbá, szeretnénk tudni, tervezik-e a mennyiségalapú szemétdíj bevezetését, abban a reményben, hogy ez ösztönözheti a lakosságot a szemétmennyiség csökkentésére és a szelektív hulladékgyűjtés népszerűsítésére.
A polgármesterek arról számoltak be, hogy 2022. január 1-jétől a biológiai hulladékosztályozás kötelezővé vált, és érdeklődtek, hogy rendelkeznek-e saját komposztáló teleppel a hulladék újrahasznosításához. Emellett szóba került, hogy a települések hogyan reagáltak arra a kötelezettségre, amely előírja a textilhulladék gyűjtését minden önkormányzat számára, valamint milyen intézkedéseket hoznak a felhalmozódott textilhulladék kezelésére.
A járás legfiatalabb városában a Brantner Kft. kéthetente gondoskodik a felhalmozódott hulladék elszállításáról a koltai telepre. Molnár Zoltán polgármester kifejezte elégedettségét a vállalat munkájával kapcsolatban, és örömmel számolt be arról is, hogy a településen keletkező hulladék 57,8%-a már szelektálva kerül feldolgozásra.
A város lakói elkötelezettek a környezetvédelem iránt: az üvegeket több helyen kihelyezett konténerekbe helyezik el, míg a papírt a városi kisüzem udvarán adhatják le. A PET-palackokat pedig zsákokba gyűjtik, ezzel is hozzájárulva a fenntartható hulladékgazdálkodáshoz. Folyamatosan tájékoztatjuk őket arról, hogy a szelektív gyűjtés milyen jótékony hatással van a környezetre, valamint a városi és családi költségvetésre. Míg 2024-ben a naszvadi lakosoknak 32,94 eurós szemétdíjat kellett fizetniük, addig az idei évben ez az összeg 40,15 euróra emelkedett. A díj mértéke mindig a szemétszállítás és -lerakás költségeitől, a begyűjtött hulladék mennyiségétől, valamint a lakosság számától függ. Az emelkedő szemétdíj szükségességére élő adásban közvetített testületi üléseink során többször is felhívtuk a figyelmet, hogy senki ne érje váratlanul ez a változás.
A mennyiségalapú szemétdíj esetleges bevezetése előtt tájékozódnak azoknak a településeknek a tapasztalatairól, amelyek már éltek ezzel új lehetőséggel.
Nálunk sem zárható ki, hogy a jövőben áttérünk erre a díjszabási módra. Jelenleg információkat gyűjtünk a lehetőségekről. A Brantner Kft. képviselőitől azt a tájékoztatást kaptuk, hogy technikailag készen állnak a váltásra, viszont fontos megemlíteni, hogy a lakosonkénti elszámolás, a ráfizetések kezelése és a tartozások behajtása jelentősen megnövelné az adminisztratív terheket. Ezen kívül a kukák chippel való ellátása is extra költségeket vonna maga után.
Molnár Zoltán polgármester tájékoztatása szerint a biológiai hulladék gyűjtése már zökkenőmentesen működik a városban. Emellett a település saját komposztáló teleppel bővült, ahol a száraz faágak és egyéb növényi maradványok feldolgozása külső szolgáltató közreműködésével történik.
- A komposztot nem értékesítjük, ingyen adjuk a lakosainknak a termőföld trágyázására. Az elődöm pályázati támogatásból 1700 háztartásnak kisebb háztáji komposztálót is vásárolt. A textilhulladék összegyűjtésére pedig városszerte, így a hozzánk tartozó Anyalán is több konténert helyeztünk el, amelyeket a Humana cég szokott kiüríteni. Többen nyitvatartási időben a kisüzem gyűjtőudvarába hordják a használt ruhákat és egyebeket. A lényeg az, hogy mindenfajta hulladék megfelelő helyre kerüljön - fogalmazta meg a felelős hulladékgazdálkodás lényegét a naszvadi polgármester, Molnár Zoltán.
Labancz Roland, Bátorkeszi polgármestere tájékoztatott arról, hogy a nagyközség kommunális hulladékának elszállítását az FCC vállalat végzi. Minden háztartás 240 literes kukával rendelkezik, amelyet kéthetente ürítenek, a hulladék pedig az ógyallai telephelyre kerül. A szelektív hulladékgyűjtés aránya meghaladja a 60 százalékot, ami kedvezőnek számít, de a válogatás hatékonyságát még lehetne javítani. Ezen a területen folyamatosan dolgoznak a helyi vezetők.
A hulladékdíj a tavalyi 40,15 euróról 47,45 euróra emelkedett, ami naponta körülbelül 13 centes növekedést jelent.
Fontos hangsúlyozni, hogy a mennyiségalapú hulladékdíj bevezetése lehetőséget teremt arra, hogy a hulladékgazdálkodási rendszer igazságosabbá váljon. Ez a változás ösztönözni fogja az embereket arra, hogy csökkentsék a keletkező szemét mennyiségét. A kukaedényeinket már chipekkel láttuk el, és bár idén csak próbaüzem keretében működik a rendszer, célunk, hogy minél pontosabb információkat gyűjtsünk a súlyalapú hulladékgyűjtés részleteiről. A jövő évben, amikor a rendszer már "élesben" üzemel, várhatóan akár költségcsökkenést is eredményezhet azok számára, akik hatékonyan szelektálnak. Egy tavaly bevezetett alkalmazás segítségével lakosaink pontosan nyomon követhetik, mennyi szemetet termelnek, ezzel is támogatva a tudatosabb szemléletmód kialakítását – tette hozzá.
Bátorkeszin jelenleg nincs hivatalosan nyilvántartott komposztáló telep, azonban a háztartásokban keletkező zöldhulladék, különösen a fás szárú biohulladék, tavasszal és ősszel összegyűjtésre kerül. Ezt a folyamatot egy külső szolgáltató végzi, aki a hulladék ledarálásáért és elszállításáért is felel. Ezen kívül, egy korábbi pályázat eredményeként minden háztartás birtokában van egy házi komposztáló, amely elősegíti az otthon végzett komposztálást. A textilhulladék kezelése szintén megoldott, így a város figyelmet fordít a fenntarthatóságra és a hulladékkezelés hatékonyságára.
- Korábban már együttműködtünk egy céggel, amely a válogatott textilt újrahasznosítás céljából elszállította tőlünk. A gyűjtőudvarban most két nagyméretű konténert helyeztünk el. Ezzel a partnerrel továbbra is közösen dolgozunk, most már az új jogszabályi előírásoknak megfelelően - nyilatkozta Bátorkeszi polgármestere, Labancz Roland.
Izsa, Komárom szatellit-települése, különleges helyzetben van: a község kataszterében ugyan található egy szemétlerakat, de a terület csupán a szemétbánya alatti része tartozik a falu tulajdonába. A szeméthegyet üzemeltető vállalathoz viszont Izsának semmiféle kapcsolata nincs.
„A helyi közösség számára rendkívül fontos, hogy a hulladékkezelés terén jobban teljesítsünk” – nyilatkozta lapunknak Domin István polgármester. Hangsúlyozta, hogy a faluban keletkező hulladék csupán 30,5%-át szelektálják a lakók, ami messze elmarad a kívánt szinttől. A polgármester szerint a színes kukák kihelyezése is azt a célt szolgálja, hogy ösztönözzék a lakosságot a környezettudatosabb szemléletmódra és a hulladékok megfelelő szétválasztására.
Bízom benne, hogy ez az arány javulni fog, hiszen havonta egyszer biztosítjuk a PET-hulladék gyűjtését a háztartásokból, míg a papírhulladékot háromhavonta egyszer vesszük át. Ezen felül bevezettük a használt étolaj gyűjtését, amely igény szerint fog történni, és a jövőben kéthavonta kerül megrendezésre. Szemétgyűjtő szigeteket is létrehoztunk, ahol az üvegeket lehet leadni. Évente kétszer tisztasági hetet tartunk, amikor a nagyobb méretű hulladékokat is elszállítjuk a lakosságtól. Folyamatosan hangsúlyozzuk, hogy a szelektív hulladékgyűjtés mértéke jelentősen befolyásolja a törvény által előírt elhelyezési díjat, ami jelen esetben tonnánként 22 eurót jelent. Ezt az összeget a szeméttelep által megállapított díjon felül kell megfizetnünk - tette hozzá Izsa polgármestere.
Domin István arról is tájékoztatott, hogy miként korábban, az idén is minden izsai lakosnak 29,20 eurós szemétdíj előleget kell fizetnie, s náluk már 2023-ban, a régióban az elsők között, próba jelleggel bevezették a mennyiségalapú hulladékdíjat.
Az FCC vállalat által biztosított új szemétszállító járművek mostantól súlymérő berendezésekkel vannak felszerelve, és a kukákra chipek kerültek, lehetővé téve ezzel a valós hulladékmennyiség pontos nyomon követését egy modern számítógépes rendszer segítségével. A helyi lakosok a községi hivatalban tájékozódhatnak a gyűjtött adatokkal kapcsolatban. Sokan otthon is lemérték a szemét súlyát, és az alacsony eltérések alapján bizakodóan nyilatkozhatunk a rendszer megbízhatóságáról. Ez a megoldás igazságosabbá teszi a díjfizetést, hiszen azok, akik több szemetet termelnek, arányosan többet is fizetnek az éves elszámolás során. A kevesebb hulladékot előállítók pedig örömmel tapasztalják, hogy eddig őket is terhelték a község által felhalmozott többletköltségek. A szemétdíjból befolyó összeg teljes egészében a hulladékgazdálkodás fejlesztésére kerül felhasználásra - tájékoztatott a polgármester.
A konyhai hulladékot barna színű kukákba gyűjtik, ami a fenntarthatóság és a környezettudatosság jegyében fontos lépés. Régebben sokan azt feltételezték, hogy vidéken ez nem lesz szükséges, mivel a helyi lakosok az ételmaradékokat a háziállatoknak adják. Azonban az idők változásával ez a gyakorlat háttérbe szorult, hiszen egyre többen mondanak le az állattartásról. Ennek következtében a konyhai hulladék újrahasznosítása egyre sürgetőbbé vált, hogy csökkentsük a környezeti terhelést.
- Akik komposztálnak, nem használják a barna kukákat. 15 éve van a községnek komposztálótelepe saját alkalmazottakkal, amelynek a befogadóképessége évi 100 tonna. A kerti hulladék befogadásával és ledarálásával 90 százalékkal visszaszorítottuk a háztáji tüzelést, a káros anyagokat kibocsátó zöldhulladék környezetre és emberre káros megsemmisítését. A komposztot a helyi lakosok ingyen elvihetik.
- Mivel nincs saját gyűjtőudvarunk, ezért a használt ruhákat a községháza épületében, valamint a faluszerte erre a célra elhelyezett konténerekben szoktuk összegyűjteni, amit egy külső cég szállít el Izsáról. Mivel a többféle konténerből elszállított különböző hulladék nem számít be a falu kommunális hulladékmennyiségébe, ezáltal a lakosok szemétdíj költségét is csökkentjük - zárta Izsa polgármestere, Domin István.