Természetesen! Itt van egy egyedivé tett változat: Jakus Ibolya: Elviszem pontosan Ebben a műben a szerző olyan érzelmeket és tapasztalatokat oszt meg, amelyek mélyen rezonálnak az olvasókkal. A történet középpontjában az elvágyódás és a vágyakozás áll,

Ki szerzi meg Ukrajna ritkaföldfémkincseit? Ki irányítja a Gázai övezetet, hogy azt egy közel-keleti Riviérává alakítsa? Mit tervez Elon Musk elvinni? Mi az, amit Budapestről az Orbán Viktorral találkozó AfD-vezér magával hoz? Valóban Ausztria sorsa a szélsőjobboldal kezében van? Ezek a kérdések foglalkoztatják az eheti HVG ajánlóját, a Fülszöveg rovat keretein belül.
A régi vicc poénját a világpolitika színpadára alkalmazva a válasz attól függ, hogy az orosz vagy az amerikai elnök heccelődik a publikummal. Aminek a fele sem tréfa. Vlagyimir Putyin tankokkal és aknavetőkkel zabrál el komplett földrajzi egységeket, Donald Trump pedig visszautasíthatatlan ajánlatokkal bombázza a geopolitikailag kényes helyzetű térségek birtokosait. Képzeljük csak el, hogy mire mennek ketten, amihez friss lapszámunkban bőven adunk muníciót.
A Világ rovatban részletesen megvizsgáljuk a Gázai övezet amerikai érdekeltségek általi kisajátításának és a közel-keleti Riviérává való átalakításának javasolt terveit. Elemezzük a terv fogadtatását, valamint a lehetséges következményeket, kiemelve a palesztinok kilakoltatásának képtelen és etikai szempontból is megkérdőjelezhető koncepcióját.
A cikk következő részében Trump és Zelenszkij alkuját elemezzük, különös figyelmet fordítva Ukrajna ritkaföldfém-kincseire. A leltár rávilágít arra, hogy a készletek egyharmada az oroszok által megszállt területeken helyezkedik el. Emellett mérlegeljük a washingtoni béketerv elfogadásának lehetőségeit is, amely a kiszivárgott információk szerint ukrán területvesztéssel járna. A békefenntartásra pedig úgy tűnik, hogy az európai országoknak kellene vállalkozniuk, a NATO nélkül, ami a jelenlegi, kohéziót nélkülöző Európai Unióban nem tűnik egyszerű feladatnak.
Bár Trump vámháborúja csak időszakosan bontakozik ki, érdemes visszatekintenünk a múltba, különösen a száz évvel ezelőtti protekcionista Amerikára. Az akkoriban megépített vámfalak és a válaszlépések komoly hatással voltak a nemzetközi kereskedelemre, gyakorlatilag megbénítva azt, és mélyítették a gazdasági világválságot. E folyamatok hozzájárultak a szélsőséges politikai mozgalmak megerősödéséhez, figyelmeztetve minket arra, hogy a kereskedelmi feszültségek milyen távolra vezethetnek.
Annyiban biztosan ismétli magát a történelem, hogy Trump uralma most is erősíti az autokrata tendenciákat az európai és a világpolitikában. A magukat demokratáknak kiadó, de ellenvéleményeket nem tűrő spin diktátoroknak tett szívességet az amerikai elnök a USAID szétverésével is - a kisebbségvédelmi és emberjogi szervezeteket, oknyomozó műhelyeket, Elon Musk szavaival marxista viperafészkeket, pazarló bűnszervezeteket megbénító hadjárat részleteiről ugyancsak a Világ rovat számol be.
Címlapsztorink egy fontos és részletes elemzést nyújt arról, hogy a magyar kormány által támogatott szervezetek milyen kulcsszerepet töltenek be az orosz érdekek európai megjelenítésében, valamint az orosz rezsim és az európai szélsőjobboldal közötti kapcsolatok ápolásában. Különösen figyelemre méltó az a folyamat, ahogyan ezek a szervezetek hozzájárulnak olyan szélsőséges politikai pártok, mint az AfD megerősödéséhez. Cikkünk hangsúlyozza, hogy Magyarország soha nem volt ennyire kiszolgáltatva külföldi befolyásnak, mint manapság, különösen Donald Trump politikai öröksége révén. Mindezek ellenére Orbánék a "külföldről finanszírozott politikai nyomásgyakorló szervezetek" ellen indítanak harcot, miközben Soros Györgyöt és támogatottait próbálják marginalizálni. Tóta W. publicisztikáját olvasva viszont szórakoztató látni, ahogyan a seprűnyéllel hadonászó bohóc képzelgései között kergeti a "sorosistákat", ukránokat és más, általa kívülállónak tartott csoportokat.
Még nem világos, hogy a Karmelita épülete fóliázva lesz-e, amikor szerdán, lapzárta után, a magyar miniszterelnök fogadja a szélsőjobboldali AfD leszbikus vezetőjét, Alice Weidelt. Az azonban egyértelmű, hogy Orbán tévedett a számításában, amikor azt remélte, hogy a Trump-jelenség nyomán Németországban és Ausztriában is áttörik az illiberális, oroszbarát szövetségesei a korábbi korlátokat.
Fókuszban rovatunk összeállítása szerint Németországban a hatalomra jutásuk szinte kizárt, és Ausztriában is akadoznak az Orbánt példaképének tekintő Herbert Kickl koalíciós tárgyalásai.
Ez a gitár eltiporja a fasizmust - e szavakat véste hangszerére Woody Guthrie, akit a Szellem rovatban Bob Dylan példaképeként említettek. Ez akár egy remek zárszó is lehetne, ha nem lenne Martin Noémi másik publicisztikája, amelyben arra keresi a választ, miként jutott el az újnácizmus a liberális és védett terekig, és hogyan hatolt be a politika a popkultúrába.