Újra nekivágtunk a KRESZ vizsgának, és az eredmény még minket is meglepett!


Fájdalommentes kísérletekben részt venni mindig izgalmas élmény, főleg amikor a régen, akár öt, tíz vagy húsz évvel ezelőtt megszerzett, mindennapi munkánk során használt tudásunkat tehetjük próbára. Most, az eduKRESZ felkérésére, újra nekivágtunk a vizsgának, testvériesen egyenlőtlen körülmények között.

A torkomban dübörgő gombóc érzésével nyitom meg az oktatási felületet, bátortalanul kattintva a kezdés gombra. Kapkodva futom át a tananyag útmutatóját, és egy kis nosztalgiával gondolok arra, hogy pontosan húsz évvel ezelőtt szereztem meg a jogosítványomat. Akkor, amikor a törvény lehetőséget adott, izgatottan toporogtam a KRESZ vizsgán, és a forgalmi vizsgán, az ezüst Xsarában ülve, szívem a torkomban dobogott, mintha a jövőm múlott volna ezen a pillanaton. Ma már tudom, hogy így is volt, hiszen az álmom valóra vált: autósújságíró lettem. A sikeres vizsgát jelképező papírral a kezemben boldogság töltött el, és azonnal vezetni akartam. Sokat, minden álmom valóra váltásáért.

Megpróbáltam összeszámolni, hogy azóta hány kilométert tettem meg különféle autókkal, de ez majdnem lehetetlen vállalkozás. Egy dolog viszont biztos: a közlekedési szabályokat nap mint nap, rutinszerűen alkalmazom, mivel meg vagyok győződve arról, hogy minden szituációt helyesen értelmezek. Amikor csak tehetem, igyekszem betartani a KRESZ előírásait. De talán ez nem teljesen igaz, mert úgy rémlik, mintha csak tegnap vettem volna részt a tanórákon, a tanpályán és a forgalmi gyakorlatokon. Mostanra azonban az új, a mai kor elvárásainak megfelelő digitális tananyaggal frissíthettem fel az emlékeimet, amit a tesztben részt vevő kollégák fele kapott meg. A többieknek viszont a KRESZ teszt kitöltése során csak saját magukra kellett támaszkodniuk.

Anno az említett tanórákon és a modern borítójú, de még mindig a bevált alapanyagból dolgozó tankönyvben én is a retró fotókat nézegettem, ami a veterános szívemet nem zavarta, de belátom, a sok animációval és 3D grafikával, az Octaviával és E39-es BMW-vel egész más formát kap a tudásanyag, különösen a több szemszögből megmutatott forgalmi helyzetekkel és rövid videókkal kiegészítve. Aki mostanában tanulja a KRESZ-t, a digitális tananyagban elsőre talán bonyolultnak tűnő, valójában teljesen egyértelmű kezelőfelületet kap, a különböző fejezetek logikusan felépítve haladnak előre, a látványos összképet több extra információ és önellenőrző teszt is kiegészíti.

Még szórakoztatóbbá válik a lenyíló ablakok használata, ahogy lépésről lépésre felfedezem a közlekedési helyzetekhez kapcsolódó szabályokat. Ez a folyamat nemcsak hogy tisztábbá teszi az információkat, hanem segít jobban megérteni a helyzeteket is. Én személy szerint egy specifikus egységet, a főútvonalakat és a rendőri karjelzéseket érintő fejezetet tanulmányoztam, hiszen ez a szabályrendszer egyik legkevésbé használt része a mindennapi közlekedés során. Érdekes volt újra felfedezni a részleteket; ilyenkor a józan eszem egyes elemeit alkalmazom, és nem töltök el túl sok időt a töprengéssel. Azonban azok a kollégák, akik nem frissítették tudásukat, gyakran küzdenek ezekkel a helyzetekkel, és sokan közülük dühösen el szeretnék felejteni ezeket a kihívásokat.

Érdekes volt figyelni az arcokat, amikor szembesültek azzal, hogy a kis szerkesztőségünk házi versenye valójában erről a témáról szól. Ismétlés és gyakorlás nélkül valószínűleg én is hibáztam volna a teszt során, de végül a beavatottakkal együtt sikerült 100 százalékos eredményt elérnem. Akik ezt arculcsapásként élték meg, sajnos nem tudták ugyanezt megvalósítani, de a jogsijukat azért nem kellene visszavenni tőlük. Számomra a teszt legmeglepőbb, de logikusan átgondolva a legértelmesebb része az volt, hogy egy kérdésre mindössze egy perc állt rendelkezésünkre.

Related posts