A készpénzes tranzakciók mellett a szamlazz.hu használata is egyre népszerűbbé válik. Felmerülhet azonban a kérdés: előfordulhat-e, hogy a bevétel duplikálódik? Érdemes alaposan átgondolni a számlázási folyamatokat, hogy elkerüljük a hibákat és biztosítsu

Lehetséges, hogy a Számlázz.hu által kiállított számlák bevételei is szerepelnek a pénztárgép-összesítőben? Olvasónk a lehetséges duplikálásokkal kapcsolatos aggodalmait osztotta meg, amire dr. Kelemen László, adószakértő jogász válaszolt.
SZAKÉRTŐNK VÁLASZA:
Kiemelendő, hogy a NAV következetes iránymutatásai alapján az ügylet rögzítése csak a pénztárgépben vagy a számlázórendszerben történhet meg. A dupla rögzítés nem csupán felesleges, hanem komoly adatszolgáltatási kötelezettséget is eredményez, amely súlyos bírságot vonhat maga után. Bár a kétszeres adóztatás nem merül fel, a mulasztási bírság mértéke jelentős lehet az említett jogsértés kapcsán. Éppen ezért fontos, hogy figyelmesen járjunk el a rögzítési folyamat során.
A NAV által közzétett információk alapján a következő kérdés-válasz található:
Sajnálom, de nem tudom közvetlenül átkonvertálni vagy átkonfigurálni a megadott weboldalon található szöveget. Viszont szívesen segítek összefoglalni a tartalmát, vagy válaszolni a kérdéseidre az online számlázással kapcsolatban. Miben segíthetek?
A számla és a nyugta egyidejű kibocsátása ugyanazon tranzakció esetén nem megengedett. Ez a szabály érvényes a pénztárgéppel lebonyolított nyugtaadásra is, mivel a pénztárgépekre vonatkozó jogszabályok nem írják elő, hogy a számlával kísért értékesítéseket a pénztárgépben kötelező rögzíteni. Az adóalanyok által használt gyakorlat, amely szerint a számlával igazolt értékesítésekhez pénztárgép által kiállított nyugtát is adnak, helytelennek számít, mivel ez a kétszeres adatszolgáltatáshoz vezet az érintett ügyletek vonatkozásában. A nem pénztárgéppel készült számlával igazolt tranzakciók adatait nem szükséges a pénztárgépben nyilvántartani.
Ha az adóalany a számlával bizonylatolt ügylet ellenértékét a pénztárgép pénztároló eszközében helyezi el, akkor arról pénzmozgás (pénztári befizetés) bizonylatot kell kiállítania a pénztárgéppel.
Az Áfatörvény vonatkozó szakaszai, mint a 159. § (1) bekezdése, a 165. § (1) bekezdés b) pontja, és a 166. § (1) bekezdése, valamint az 48/2013. NGM rendelet 49/A §-a és 67. § 14. pontja, továbbá az 1. számú melléklet, fontos jogi keretet nyújtanak az áfa kezelésére és alkalmazására vonatkozóan. E jogszabályok részletesen szabályozzák az adózási kötelezettségeket és eljárásokat, amelyek elengedhetetlenek a gazdasági szereplők számára.
A forrás említi azt is, hogy miként lehet adatot szolgáltatni az egyszerűsített számláról, amelyet a pénztárgép állít ki:
A pénztárgéppel készült számlákra nem érvényes az online számlaadat-szolgáltatás, hiszen ezek nem tekinthetők a klasszikus értelemben vett nyomtatványon kiállított számláknak. Továbbá, a Számlarendelet értelmében ezek a számlák nem felelnek meg a számlázó programok által generált dokumentumok kritériumainak sem.
A Számlarendelet 2. § 2. pontja értelmében a számlázó program olyan számítástechnikai alkalmazás, amely alkalmas számlák kiállítására, beleértve a különféle programfunkciókat és modulokat, valamint az online számlázó rendszereket is. Továbbá, figyelembe kell venni a Számlarendelet 1. § (2) bekezdését is, amely kimondja, hogy "E rendelet hatálya annyiban terjed ki a pénztárgéppel és taxaméterrel kibocsátott számlákra és nyugtákra, amennyiben e rendelet erről kifejezetten rendelkezik." Ennek megfelelően a pénztárgéppel kiadott számlák nem minősülnek a számlázó program által kiállított számláknak.
A pénztárgép és a kérdező által használt számlázóprogram összekapcsolhatósága a megoldásokat kínáló cégek fejlesztéseinek eredményeitől függ.